Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy se rychleji opijí a mají horší kocovinu

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

19. 1. 2020 | Zdraví a životní styl

Ve světě nevládne rovnost mezi pohlavími, ale nespravedlnost má i biologickou podstatu. Ženy se rychleji opíjejí a také mají těžší kocoviny proto, že jejich tělo obsahuje méně vody. Mužská těla jsou svalnatější a podíl vody v nich je vyšší. A také proto lépe zvládají velké koncentrace etalonu v krvi a mají slabší následky jeho odbourávání.

„Když si muži dají jednu dávku alkoholu, mají v těle více vody, díky níž se alkohol rychleji a lépe rozpustí po celém těle. Ženy mají méně vody a rychleji se cítí být opilé,“ tvrdí fyzioložka Amanda Ursell z britské Královské společnosti zdraví.

Muži mají ale ještě jednu výhodu.

„Mají v žaludku malé množství alkoholdehydrogenázy, enzymu, s jehož pomocí odbouráváme alkohol. Muži jsou tak předpřipraveni lépe na konzumaci alkoholu. Ženy sice tento enzym také dokážou tvořit, v játrech, ale nemají ho v žaludku. Muži zahájí proces odbourávání alkoholu mnohem rychleji než ženy. Ty mají také menší játra, která produkují méně enzymů,“ dodává Ursell.

A jak bojovat s kocovinou? Tyhle potraviny je dobré mít vždycky po ruce.

Avokádo

Při nadměrné konzumaci alkoholu tělo přichází o draslík. Vinou jeho nedostatku organismus není schopen udržet homeostázu buněčné tekutiny, což může způsobit příznaky, jako jsou závratě, svalové křeče a slabost. Avokádo přitom zásoby draslíku doplňuje. Zároveň nabízí slušné množství vitaminu B6, vlákniny, zdravých tuků a karotenoidů.

Sušené meruňky

Draslík lze doplnit i díky sušeným meruňkám. Polovina šálku přitom obsahuje asi 33 procent denní dávky. Meruňky se zároveň postarají o rychlou dodávku energie, která po prohýřené noci jistojistě chybí.

Fazole

Drinky všude, kam se podíváš? Určitě mohou za to, že tělo postrádá hořčík, který na vzniklou situaci reaguje úzkostí, svalovými křečemi a nepravidelným srdečním tepem. Náprava? Snadná! Šálek vařených fazolí obsahuje více než 28 % doporučeného denního příjmu hořčíku. Poskytuje také vitaminy B, které podporují energetický metabolismus. Fazole by tedy neměly na krizovém seznamu možných jídel chybět!

Losos

V noci jste tančili, ale ráno nemůžete pohnout ani palcem u nohy? Pokud se kvůli kocovině cítíte unaveně, pošlete někoho pro lososa. Mastné kyseliny DHA a EPA, ale také vitamin B12, vám udělají dobře! Při myšlence, že bystě do sebe měli dostat rybu, šílíte? Nevadí, zkuste zeleninu.

Brokolice

Brokolice není pro mnoho lidí ve střízlivém stavu lákavá, natož při kocovině. Berte ale v potaz, že když pijete alkohol, tělo přichází o kyselinu listovou, což taktéž způsobuje únavu. Šálek vařené brokolice obsahuje 42 % doporučeného denního příjmu folátu. Poskytuje také množství vitaminu C, vlákniny a vitaminu K. Brokolice má protizánětlivé vlastnosti, které pocházejí z obsahu antioxidantů. Tyto antioxidanty pomáhají eliminovat volné radikály, což se při kocovině taky hodí. (K brokolici ideálně podávejte sladké brambory.)

Alkoholová intoxikace může přímo ovlivnit schopnost vašeho organismu metabolizovat cukr. Proto byste měli zvážit konzumaci nerafinovaných sacharidů. A co je vhodné pít? Brusinkovou nebo jablečnou šťávu. Podobné sladké nápoje obsahují fruktózu, která je zdrojem okamžité energie. Vhodná je i šťáva rajčatová, stejně jako kokosová voda.

Keto dieta se sportovcům nedoporučuje

Grilovaná kuřecí prsa

Grilovaná kuřecí prsa

12 hlasů
1h a 15min 842 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s topinambury

19 hlasů
45min 174kJ 70 Kč

Velmi jednoduchý recept na zdravou polévku.

Cibulová polévka s kozím sýrem

10 hlasů
35min 298kJ 75 Kč

Polévka plná zdravé cibule.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více