Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Přílišná konzumace živočišných bílkovin tělu neprospívá

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

26.03.2020 | Zdraví a životní styl

Výměnou stovky kilokalorií obsažených v živočišných bílkovinách, a především červeném mase, za stovku kilokalorií vázanou v rostlinných bílkovinách, se riziko předčasného úmrtí sníží na polovinu. Tvrdí to vědci z Harvardovy univerzity s tím, že to vyplývá z analýzy stravy sedmatřiceti tisíc Američanů v průměrném věku padesáti let a jejich patnáctiletého sledování.

Američané jsou dost nejednotný národ. Na jedné straně jsou Kaliforňané posedlí zdravým životním stylem, poměrně lepší situace je i na severovýchodě USA, ale na druhé straně je silně obézní jih a jihovýchod, kde se konzumuje obrovské množství červeného masa a především smažených a tučných pokrmů.

Z patnáctiletého sledování sedmatřiceti tisíc Američanů z různých koutů země vyplývá, že jedinci, kteří nahradili pět procent denního energetického příjmu vázaného v živočišných bílkovinách rostlinnými bílkovinami, omezili u sebe riziko předčasného úmrtí o padesát procent. Ve srovnání s těmi, kteří nadále konzumovali stejné množství masa.

„Nestačí se jen vyhýbat červenému masu, je důležité zvolit náhradu a jíst dostatek rostlinných bílkovin,“ tvrdí autor studie doktor Č‘-lej Šan z Harvardovy univerzity.

A jaké jsou Ideální zdroje rostlinných bílkovin? 

Luštěniny

V dnešní době tak trošku opomínáme luštěniny. Protože jde o semena rostlin, najdeme v nich velké množství živin. Luštěniny obsahují kyselinu listovou a železo. Jsou přímo napěchované bílkovinami, například 1 hrnek čočky obsahuje téměř 14 g bílkovin. Velmi cennou složkou je také vláknina a minerální látky jako vápník, fosfor či draslík a vitaminy skupiny B.

Ořechy

Ořechy obsahují nejen cenné bílkoviny, ale také přispívají ke zdraví srdce a to hned dvojím způsobem. Zaprvé ořechy obsahují velké množství dobrého HDL cholesterolu. Tento prospěšný typ cholesterolu skutečně snižuje přítomnost nebezpečného LDL cholesterolu v krvi.

Zadruhé, ořechy obsahují důležitou aminokyselinu zvanou L-arginin, která snižuje tlak v cévách a tepnách. Tím přispívá k regulaci tlaku, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, a tak preventivně působí proti řadě srdečních onemocnění.

Dýňová semínka

Dalším kvalitním zdrojem bílkovin jsou dýňová semínka. V dýňových semínkách se nacházejí kvalitní nenasycené kyseliny, vitaminy A, B, D a E, z minerálů je zde zastoupen hořčík, fosfor, zinek, měď, vápník a železo. Zajímavou složkou je přítomnost takzvaného tryptofanu, který se podílí na zlepšení nálady. Denně můžete sníst 25–50 gramů semínek, což je přibližně jedna hrst.

Namožená záda by se měla především šetřit

Medailonky ve smetanové omáčce

Medailonky ve smetanové omáčce

18 hlasů
40min 586 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Květákový krém

28 hlasů
45min 718kJ 79 Kč

Nemáte nápad na nenáročnou polévku k obědu? Zkuste rec...

Zeleninový salát s mangem

22 hlasů
30min 191kJ 75 Kč

Pikantní papriko-rajčatový salát s mangem .

Poradny

Mám uvést vratku daně jako příjem při žádosti o dávky?

Dobrý den,podle § 5 odst. 2 zákona o státní sociální podpoře, který upravuje nárok na přídavky na... Více

Jsem na DPP bez nemocenské, jak to bude s pojištěním?

Dobrý den, dohoda o provedení práce (DPP) zakládá účast na zdravotním, sociálním a nemocenském po... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro zrozence ve znamení Berana začíná tento týden období relativního klidu. Platit to bude především pro prvních několik dní, kdy si budete užívat všeobecné pohody. Tu vám ovšem krátce naruší víkend, jenž přinese n...

Více