Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

U dietních potravin je třeba být na pozoru

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

31.07.2020 | Zdraví a životní styl

Každý, kdo se snaží pár kilo zhubnout, ví, že základem je zdravá strava a že je důležité dbát na správný výběr potravin. Ale je všechno opravdu tak, jak se na první pohled zdá?

Při zdravé stravě, tedy té, kterou je nutné dodržovat při shazování přebytečných kil, platí několik zásadních pravidel. Nejíst příliš tučné jídlo, nepřehánět to s cukry a sacharidy a zaměřit se raději na čerstvé výrobky a potraviny. Řeknete si, že s ovocem a zeleninou nemůžete šlápnout vedle. Jistě – ovoce a zelenina jsou samozřejmě nejzdravější. Ale někdy může být zdravé i to, které se pro dietu až tolik nehodí. A to může platit i pro jiné potraviny, které jste dosud považovali za „dietní“.

Avokádo

Avokádo je velmi oblíbená zelenina při držení diety. Je velmi zdravé, protože obsahuje hodně vitaminu E a C. K tomu podporuje avokádový olej produkci kolagenu a tím zlepšuje i pleť. Nicméně je tato zelenina velmi bohatá na nenasycené tuky, což z ní dělá kalorickou bombu. To ovšem neznamená, že byste se jich měli vzdát úplně. Jen jejich množství omezte na čtvrtku denně.

Nízkotučný jogurt

Je potřeba si hned na začátku uvědomit, že „nízkotučný“ neznamená „bez kalorií“. Mnoho nízkotučných jogurtů vás může lákat svým vysokým obsahem vápníku a bílkovin, ale často jsou plné cukru. Kupujte si raději nízkotučné přírodní jogurty (například řecký jogurt) bez umělých zvýrazňovačů chuti. Jezte ovšem vždy jen malé porce, a pokud máte jogurt raději sladší, oslaďte ho medem nebo ovocem.

Polévky

Tekuté potraviny nejsou nutně hned dietní. A tím máme na mysli především polévky, a to hlavně ty, které obsahují smetanu. Pokud si chcete udržet váhu a milujete polévky, zůstaňte raději u čistých vývarů nebo zeleninových polévek.

Sušené ovoce

Pro mnoho z nás platí sušené ovoce jako rychlý zdroj energie, který dokáže zahnat hlad. Jsou bohaté na vlákninu a živiny. Přesto byste je měli jíst jen opatrně. Jedna polévková lžíce sušeného ovoce totiž obsahuje 70 kalorií, to znamená, že stogramový sáček má asi 300 kalorií nebo více, pokud je ovoce doslazeno cukrem nebo medem. Pokud se nechcete sušeného ovoce vzdát, dejte si jen jednu lžíci ráno do müsli, ostatní jídla si oslaďte raději ovocem čerstvým.

Ořechy

Ořechy jsou skvělé, protože obsahují velké množství vitaminu E, železa, hořčíku a rostlinných bílkovin. Ovšem mají i velký podíl tuků, takže jsou i extrémně kalorické. Tak třeba 100 gramů makadamiových ořechů v sobě ukrývá 720 kalorií. V každém případě jsou tuky obsažené v ořeších definitivně ty „dobré“ tuky a podporují buněčnou funkci v těle. Jezte raději jen malé množství (neslaných a nesladkých) ořechů denně. Nejlepší variantou jsou mandle, slunečnicová a dýňová semínka.

Banány

Banány jsou velmi výživné a rychle dodají energii, když máte zrovna naspěch. Ale na ovoce jsou také velmi kalorické. Banán běžné velikosti má 120 kalorií, zatímco třeba jablko jen 40. Ve spoustě diet se dozvíte, že ovoce a zeleniny můžete sníst kolik chcete. U banánu doporučujeme raději jen jeden kus denně.   

Dietní praktiky hollywoodských hvězd

Kuřecí stehna s brusinkami

Kuřecí stehna s brusinkami

6 hlasů
1h a 15min 569 kJ 145 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 639kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Čočková polévka s karamelizovanou cibulkou

16 hlasů
60min 550kJ 75 Kč

Sytá čočková polévka.

Poradny

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Nezapočítali mi dobu studia pro nárok na PPM, co dělat?

Dobrý den, Terezo,podle § 32 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se do doby účasti na pojištěn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více