Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Je zdravější být nezaměstnaný, než mít stresující práci

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

18.08.2017 | Finance

Nezaměstnanost bez příjmů má negativní vliv na kvalitu života v mnoha ohledech. A třebaže se vlády většiny zemí světa snaží udržovat nezaměstnanost na minimu, pravda je taková, že ne vždy je to v zájmu jedince. Pro pracujícího je totiž zdravější být doma na podpoře než pracovat ve stresujícím a příliš zatěžujícím zaměstnání.

Lidé pracující ve stresujícím zaměstnání mají ve srovnání s nezaměstnanými vyšší hladinu krevní glukózy a nezdravého cholesterolu. Jsou také obéznější, mají vyšší srážlivost krve a také více zánětů v tkáních. Tyto faktory souvisí s vyššími riziky chorob srdce, poškození kloubů a rakovinou.

„Kvalita zaměstnání má výrazný vliv na zdraví pracujících. Tak, jak je dobrá práce velmi prospěšná zdraví, musíme mít na paměti, že práce nedobré kvality a vysoce stresující je pro zdraví zhoubnější než nezaměstnanost,“ tvrdí profesor Tarani Chandola z University of Manchester.

Co nám hrozí

Jakýkoli typ stresu zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, jehož nadměrná hladina vede k problémům s hmotností. Častá nervozita a obavy o plnění povinností způsobují pro změnu problémy se spánkem, což situaci nikterak neulehčuje. Spánkový deficit významně zhoršuje kognitivní funkce, včetně soustředění a paměti. Alespoň takhle to naznačují závěry mnoha studií. Výsledky jsou navíc spojovány s rizikem vzniku depresí a srdečních chorob. Jde vám tedy o život? Už to tak vypadá…

Jak předejít nejhoršímu

Je jasné, že teď asi nezavoláte šéfovi s tím, ať s vámi od zítra už nepočítá. Když tedy máte stresující povolání, které vám platí složenky, buďte alespoň obezřetní. Důležité je umět rozpoznat, zda se vám vaše fyzické či duševní zdraví nezhoršuje. Jako preventivní opatření se vyplatí zavést pravidelné přestávky, to alespoň trochu uklidňuje mysl.

Zkrátka jděte si na chvíli popovídat s kolegou (třeba o počasí), projděte se na chodbě, nebo poseďte u stolu se zavřenýma očima a provádějte dechová cvičení. Psychologové se domnívají, že tak lze zmírnit škodlivé účinky pracovního stresu, které si jinak už v krátkém horizontu začnou vybírat svou daň!

Narcisové stoupají po kariérních schodech rychleji

Bramborové placičky s rajčaty

Bramborové placičky s rajčaty

8 hlasů
35min 761 kJ 59 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Sladká dýňová polévka

20 hlasů
35min 186kJ 50 Kč

Recept na jednoduchou a výbornou dýňovou polévku.

Zeleninový vývar se sýrem

11 hlasů
35min 382kJ 85 Kč

Vývar se sýrem Gouda.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více