Promiskuitní sex podporuje šíření viru HPV

28.02.2020 | Sex a vztahy

Lidé mající za život sex s deseti partnery onemocní kvůli HPV rakovinou dvakrát častěji. Některé kmeny tohoto viru jsou přitom silně karcinogenní. Ženy mající za život sex s deseti různými muži se mnohem častěji infikují těmito kmeny, takže mají až dvakrát častěji rakovinu než ženy, které zůstanou věrné jednomu muži. U mužů je riziko také výrazně vyšší, ačkoli nižší než u žen.

Tichý nepřítel

HPV je nejčastější pohlavně přenášenou infekcí. Je to totiž silně nakažlivý vir. Ne každý kmen HPV je karcinogenní, ale minimálně dvě desítky kmenů mají silně karcinogenní účinky. U většiny nakažených se však neprojevují žádné symptomy, takže virus šíří dále mezi další pohlavní partnery.

HPV je také původcem bradavic na rukou a chodidlech, jsou to však jiné typy nepřenášené pohlavně. Některé pohlavně přenášené typy vytvářejí genitální či anální bradavice (kondylomata). Ze stovky známých kmenů HPV asi čtyřicítka postihuje genitálie, asi dvacet z nich má karcinogenní vliv.

Promiskuita zvyšuje riziko nákazy

Ženy jsou totiž o něco náchylnější k rakovině vyvolané HPV, ale i u mužů souvisí promiskuita s častějším výskytem rakoviny. Pánové mající za život deset sexuálních partnerek onemocní rakovinou o devětašedesát procent častěji než muži mající za život jedinou partnerku.

HPV přitom způsobuje především rakovinu děložního čípku, prostaty a úst. Tedy v místech, kam se kvůli sexuálním praktikám infekce dostává.

„U mužů i žen souvisí vyšší množství sexuálních partnerů s vyšším rizikem rakoviny,“ tvrdí doktor Lee Smith z Anglia Ruskin University. Jeho tým analyzoval zdravotní data 5 722 Britů v průměrném věku čtyřiašedesát let.

Vztah mezi počtem sexuálních partnerů a vyšším rizikem rozvoje zhoubného nádoru zůstává stejný, i když se do analýzy započtou další rizikové faktory jako kouření, konzumace alkoholu, typ stravy, fyzická aktivita, výše vzdělání a socioekonomické postavení.

Kondom to nezachrání

Ačkoli HPV virus patří mezi sexuálně přenosné patogeny, můžete se jím nakazit i při sexu bez samotného pohlavního styku, stačí kožní kontakt v okolí pohlavních orgánů. Právě proto mnozí odborníci dlouho pochybovali, že by kondom mohl ženy před rakovinou děložního čípku ochránit. Avšak i když je možné namítat, že prezervativ neposkytuje dokonalou ochranu, je třeba uznat, že do značné míry pomáhá.

Tým vědců z Washingtonské univerzity ve své studii prokázal, že ženy, jejichž partneři při sexu používali pravidelně a správným způsobem kondom, měli riziko vzniku rakoviny děložního čípku nižší o 70 %.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít tendenci věnovat veškerou svou pozornost své práci a kariéře obecně. Jenže to se nesetká s přílišným pochopením ze strany vašich nejbližších, kteří se budou cítit, jako byste je zanedbávali. Vy naopak budete bojovat s pocitem, že se vaši pozornost snaží odpoutat od něčeho, co je pro vás aktuálně velmi důležité, a tak příle... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat