Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chcete být v roce 2016 šťastní?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 1. 2016 | Vztahy

Klíčem ke štěstí jsou tři zásadní věci, tvrdí psychiatr z Harvardovy univerzity profesor Robert Waldinger ve svém novoročním článku pro TED Talk. Vysvětluje v něm, že lidé musejí mít velmi blízký intimní vztah, kvalitní přátelské vztahy (nikoli moc vztahů) a stabilní podporující manželství.

Pocit štěstí je pro člověka podstatný, protože je produktivní, má přímý vliv na jeho zdraví a také na okolí a společnost. Profesor Waldinger se tomuto tématu věnuje řadu let, během nichž sledoval skupinu osob a jejich životy, a každé dva roky kontroloval, jak kvalitní mají manželství, jak jsou spokojeni s prací a jaké mají společenské styky a aktivity. Každých pět let také monitoroval jejich fyzické zdraví.

„Největším objevem této studie je, že dobré vztahy nám pomáhají ke štěstí a zdraví,“ tvrdí profesor Waldinger.

Blízký vztah s druhými je podstatný pro mentální fungování, dobrý spánek a celkové dobré fyzické i duševní pocity. Lidé mající blízké vztahy s příbuznými, partnery a přáteli jsou šťastnější a zdravější než lidé, kteří blízké vztahy navazovat neumějí. „Tito lidé také žijí déle,“ tvrdí Waldinger.

Druhým objevem je vliv kvality vztahů, což je podstatnější než jejich kvantita. Ačkoli pro mladší jedince je důležité mít hodně vztahů, pro osoby starší třicet let už převažuje právě kvalita vztahů. „Kvalitní vztahy mají větší význam pro sociální a psychologické zdraví jedince,“ vysvětluje profesor Waldinger.

Mít stálého a podporující partnera, s nímž člověk udržuje blízký intimní vztah a může se na něj spolehnout, má dalekosáhlé důsledky na fyzické i psychické zdraví. Takový jedinec je na tom lépe psychicky i fyzicky, ale zvláště po padesátce předčí své okolí v testech paměti a myšlení. Jednoduše dobré a fungující manželství je nejlepší prevencí demence i dalších civilizačních chorob.

„Pořád dokola a dokola za pětasedmdesát let výzkumů se dokazuje jako v naší studii, že se lidem vede mnohem lépe, když mají dobré vztahy, s rodinou, přáteli a společností,“ tvrdí profesor Waldinger.

Mít dobré vztahy s druhými je ale věc, která spočívá především na dobrém člověku, který na sobě neustále pracuje a který tyto vztahy sám aktivně buduje, podporuje a udržuje.

Situace, kdy je ve vztahu kompromisům vstup zakázán

Ryba pečená v alobalu

Ryba pečená v alobalu

10 hlasů
55min 249 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapečené brambory s tymiánem a česnekem

19 hlasů
1h a 25min 322kJ 70 Kč

Zapečené brambory lze připravit na mnoho způsobu, vyzk...

Grilovaný pstruh s mátovým máslem

0 hlasů
1h a 5min 911kJ 190 Kč

Grilované ryby jsou rychle hotové, nepotřebují náročnou ...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více