Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Chcete být v roce 2016 šťastní?

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

11. 1. 2016 | Vztahy

Klíčem ke štěstí jsou tři zásadní věci, tvrdí psychiatr z Harvardovy univerzity profesor Robert Waldinger ve svém novoročním článku pro TED Talk. Vysvětluje v něm, že lidé musejí mít velmi blízký intimní vztah, kvalitní přátelské vztahy (nikoli moc vztahů) a stabilní podporující manželství.

Pocit štěstí je pro člověka podstatný, protože je produktivní, má přímý vliv na jeho zdraví a také na okolí a společnost. Profesor Waldinger se tomuto tématu věnuje řadu let, během nichž sledoval skupinu osob a jejich životy, a každé dva roky kontroloval, jak kvalitní mají manželství, jak jsou spokojeni s prací a jaké mají společenské styky a aktivity. Každých pět let také monitoroval jejich fyzické zdraví.

„Největším objevem této studie je, že dobré vztahy nám pomáhají ke štěstí a zdraví,“ tvrdí profesor Waldinger.

Blízký vztah s druhými je podstatný pro mentální fungování, dobrý spánek a celkové dobré fyzické i duševní pocity. Lidé mající blízké vztahy s příbuznými, partnery a přáteli jsou šťastnější a zdravější než lidé, kteří blízké vztahy navazovat neumějí. „Tito lidé také žijí déle,“ tvrdí Waldinger.

Druhým objevem je vliv kvality vztahů, což je podstatnější než jejich kvantita. Ačkoli pro mladší jedince je důležité mít hodně vztahů, pro osoby starší třicet let už převažuje právě kvalita vztahů. „Kvalitní vztahy mají větší význam pro sociální a psychologické zdraví jedince,“ vysvětluje profesor Waldinger.

Mít stálého a podporující partnera, s nímž člověk udržuje blízký intimní vztah a může se na něj spolehnout, má dalekosáhlé důsledky na fyzické i psychické zdraví. Takový jedinec je na tom lépe psychicky i fyzicky, ale zvláště po padesátce předčí své okolí v testech paměti a myšlení. Jednoduše dobré a fungující manželství je nejlepší prevencí demence i dalších civilizačních chorob.

„Pořád dokola a dokola za pětasedmdesát let výzkumů se dokazuje jako v naší studii, že se lidem vede mnohem lépe, když mají dobré vztahy, s rodinou, přáteli a společností,“ tvrdí profesor Waldinger.

Mít dobré vztahy s druhými je ale věc, která spočívá především na dobrém člověku, který na sobě neustále pracuje a který tyto vztahy sám aktivně buduje, podporuje a udržuje.

Leden je nejčastější měsíc rozvodů

Pangasius s jablkovým salátem

Pangasius s jablkovým salátem

15 hlasů
25min 621 kJ 43 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pikantní mrkvová polévka

13 hlasů
50min 234kJ 99 Kč

Polévka z mrkve, brambor a chilli papričky.

Vepřová panenka se zeleným pepřem

11 hlasů
1h a 5min 484kJ 250 Kč

Panenka se zeleným pepřem, podávaná s červeným zelím.

Poradny

Jsem od července zaměstnaná, mám nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Má manžel právo na volno k návštěvě lékaře?

Dobrý den,dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více