Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak se zbavit přebytečných kilogramů? Jednoduše je vychoďte!

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

29.03.2016 | Zdraví a životní styl

Jedním z největších současných trendů ve zdravém shazování kilogramů a udržováním skvělé fyzičky je chůze. A ne jen tak ledajaká – chůze, při které byste denně měli udělat 10 tisíc kroků! Že se vám to zdá jako neuvěřitelné množství? Vůbec ne! Zvládne to každý.

Většina z nás během dne 10 tisíc kroků neujde. Stěží uděláme polovinu, zvláště máme-li sedavé zaměstnání. Ale to neznamená, že je pro nás hranice 10 tisíc nedosažitelná! Stačí se jen trochu snažit.

Jak na to

Chůze je nejpřirozenějším pohybem, který našemu tělu můžeme dopřát. A tak žádná zvláštní příprava není nutná. Tedy s jedinou výjimkou. Měli byste si pořídit krokoměr. Seženete ho v každém obchodě se sportovními potřebami.

Alternativou jsou takzvané chytré náramky, které kromě jiného zaznamenávají i váš pohyb (ale také například tep nebo tlak). Ty na rozdíl od klasických krokoměrů představují o něco vyšší investici než klasické krokoměry, zato jsou ale zajímavým módním doplňkem.

Proč je krokoměr tak důležitý? Nejenže vám odměří oněch 10 tisíc kroků, které jsou vaším cílem, ale pomůže vám na počátku – ještě než se totiž do své nové výzvy pustíte, měli byste vědět, kolik kroků denně vlastně běžně uděláte. První týden tedy choďte jako normálně, nepřidávejte žádné kroky navíc. Pak jen spočítejte, kolik kroků denně v průměru uděláte. A máte základ, od kterého se odrazíte.

Není krok jako krok

Možná budete překvapeni, když zjistíte, že denně ujdete jen okolo 4 tisíc kroků. A to ještě jen díky tomu, že máte například kancelář na konci chodby a ve třetím patře. Ale nenechejte se zastrašit, to doženete!

Abyste dosáhli opravdu skvělých výsledků, pak pamatujte, že asi 3 tisíce kroků by mělo být opravdu rychlých. Každou z tisícovek byste měli zvládnout do 10 minut. A to není nijak velká „porce“ času – tu půlhodinku jistě najde v nabitém rozvrhu každý z nás. A hned máte 3 tisíce kroků k dobru.

Jak je „napasovat“ do každého dne?

Uveďme si jakýsi modelový příklad. V prvním, přípravném, týdnu zjistíte, že denně ujdete asi 5 tisíc kroků. To znamená, že dalších 5 tisíc byste měli „vykouzlit“ během dne. Jak? Poradíme vám!

Ráno, 500 až 1000 kroků: Obejděte blok

Pokud máte psa, vaše situace je snadná – jednak už díky němu máte nějaké ty kroky navíc, jednak můžete venčení využít na přidání dalších. Stačí, abyste přidali k procházce 5 minut a hned začnete den s 500 kroky navíc. Jestliže psa nemáte, prostě se vydáte na procházku bez něj. Pět až 10 minut ráno vás nijak zvláště nezdrží (zkusíte si prostě nařídit budík na dřívější dobu).

Dopoledne, 500 kroků: Rozprávění s kolegou/kolegyní

Ano, jsou v práci dny, kdy se prostě nezastavíte. Ale 5 až 10 minut (podle toho, jak moc jste chodili ráno) třeba na kávu najdete vždycky. Tak je využijte, znamenají 5 až 10 tisíc kroků navíc! Prostě si kávu vezměte ven, na „procházku“ kolem budovy, kde pracujete. Možná se vám to nepovede každý den, ale snažte se!

Po obědě, 1500 kroků: Malé pročištění hlavy

Na 15 minut si po obědě dopřejte procházku na vytrávení (a hlavně nasbírání kroků). Stačíte takto udělat 1350 až 1500 kroků. Dejte si nejprve pár minut „zahřívacích“, pak přidejte na rychlosti.

Cestou z práce, 500 až 1000 kroků: Žádná MHD

Pokud z práce jezdíte hromadnou dopravou, část cesty jděte pěšky. Znamená to třeba jen 10 minut chůze, která znamená výrazný rozdíl. Nemyslete, že jste na cestu pěšky příliš unavení, chůze vás naopak nabije energií.

Po večeři, 2000 kroků: Zdraví místo televize

Jak vypadá váš typický večer? Nakrmíte rodinu a sebe, poklidíte a věnujete se domácím pracím a zhroutíte se k televizi? Co zkusit něco trochu jiného? Namísto depresivních televizních zpráv a nekonečných seriálů běžte ven! Dvacet až třicet minut není mnoho. Ale užijete si je! Navečer je příroda krásná, i ve městě. A vy si každý krok budete užívat. Navíc prospějete svému zdraví. A své postavě!

Pokud počítáte s námi, právě jsme se dostali na 5500 kroků (plus minus, podle toho, kolik kroků budete moci udělat během práce). Jestliže tedy běžně ujdete 5 tisíc kroků, překročili jste svou metu v podobě 10 tisíc kroků! Snadné, viďte?

Lenošení nám prospívá. Jak si ho opravdu užít

Rajčatová pánev

Rajčatová pánev

13 hlasů
40min 530 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální masce Pilaten

TESTOVÁNÍ: Konec černým tečkám díky originální ...

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktózová intolerance

Téměř každého pátého Čecha se může týkat laktóz...

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Je možné prodat na horách nevyužitou permanentku?

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Zbavte se tuku na břiše jednoduchými triky

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte se ho vytvořit

Chybějící pouto mezi mámou a miminkem. Naučte s...

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Býváte ve stresu? Dívejte se na ty správné obrázky

Tip na oběd

Bílá ryba s oříšky

12 hlasů
40min 911kJ 350 Kč

Rychlý recept na dušenou rybu s lískovými oříšky.

Ledový salát s rajčaty

23 hlasů
35min 228kJ 45 Kč

Křupavý salát , vhodný jako příloha nebo lehká večeře.

Poradny

Jsem na RD, musím zpět do práce, abych dostala PPM?

Dobrý den, pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, nemusíte se kvůli nároku na další mateřskou pře... Více

Otěhotněla jsem v nové práci po RD, dostanu mateřskou?

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Od přítele získáte kontakt na přitažlivou osobu. Přesto se neradujte předčasně. Pokud se nebudete snažit a neujasníte si, co od života vlastně chcete, jen těžko dosáhnete spokojenosti. Soustřeďte se na své priority a jděte za svým snem. Splní se.

Více