Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Energetické nápoje. Komu škodí a kdo si je může dopřát

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

8. 4. 2017 | Zdraví a životní styl

Jedni je milují, druzí zatracují. A tak není divu, že kolem energetických nápojů panuje celá řada polopravd a mýtů. Opravdu nám tak škodí? A můžeme je občas nabídnout dětem?

Plechovky energetických nápojů jsou sice vynálezem 20. století, nicméně kofein a jiné povzbudivé látky lidstvo využívá už do doby kamenné. Neandrtálci sice jen žvýkali listy kávovníku a dalších rostlin, lidé však záhy přišli na to, že povzbudivé účinky kofeinu se zesílí přelitím vodou. První nápoje dodávající energii jsou staré tisíce let a kofein dnes patří k nejrozšířenějším psychoaktivním látkám na světě. Spolu s taurinem je základní složkou energetických nápojů.

Zatímco nad konzumací kávy nebo čaje se nikdo nepozastavuje, ohledně pití energetických nápojů panuje nepřeberná řada mýtů.

Škodí kofein zdraví?

Kofein je přírodní látka, která se nachází v přibližně 60 nejrůznějších rostlinách – kávovníku, kakaovníku, guaraně, kole, cesmíně paraguajské a mnohých dalších. Kofein se tedy kromě „energeťáků“ nachází v kávě, čaji, kakau, čokoládě a dalších potravinách, které běžně konzumujeme.

„Kofein příznivě aktivuje centrální nervový systém, zlepšuje kognitivní funkce a krátkodobou paměť. Zvyšuje také výkonnost, snižuje pocit únavy a zlepšuje peristaltiku střev. To všechno ale platí jen v přiměřeném množství. Denní dávka by neměla překročit 400 mg. Pro srovnání: šálek kávy obsahuje od 30 do 180 mg kofeinu, černé čaje 40–120 mg a energetické nápoje od 30 do 300 mg podle složení a velikosti plechovky. Kofeinu by se měly vyhýbat nejen děti a těhotné či kojící ženy, ale i osoby s onemocněními např. kardiovaskulárního systému,“ radí nutriční terapeutka Olga Mengerová.   

Jak je to s taurinem

Taurin patří spolu s kofeinem k základním složkám energetických nápojů. Jedná se o aminokyselinu, která je běžně přítomna v lidském těle a pomáhá s nejrůznějšími procesy (např. přispívá ke správné rovnováze minerálů v organismu). Taurin je obsažen také v různých potravinách, jako jsou mušle, ryby, drůbež a dokonce i v kojenecké výživě.

„Taurin naše tělo jednoznačně potřebuje. Zlepšuje využití živin, urychluje regeneraci po zátěži, má antioxidační účinky, zlepšuje toleranci vůči stresu. I v tomto případě však platí, že kardiaci a další nemocní lidé by se měli konzumaci nápojů s ním vyhýbat,“ doplňuje Mengerová.  

Po energy drincích se tloustne. Nebo ne?

Jedna průměrná plechovka běžného energetického nápoje obsahuje srovnatelné množství kalorií jako půlka avokáda.

„Je úsměvné, že lidé viní z obezity potraviny a ne sami sebe. Když se nehýbu a konzumuji nadbytečné množství potravin, nemohu se divit, že ztloustnu,“ upozorňuje Mengerová.

Je pravda, že energetické nápoje obsahují hodně cukru. Pokud ale člověk sportuje, cukr potřebuje. "Jestliže je jedinec obézní, pak je lépe, pokud zvolí variantu energetického nápoje bez cukru,“ doporučuje nutriční terapeutka.

Jak často je pít?

Energetické nápoje patří mezi tzv. funkční potraviny. Jejich úlohou je dodat energii, když je potřeba. Nejlepší je ovšem kvalitní spánek. Energie v plechovce tedy může být vhodným doplňkem, ale nikoli základem pitného režimu. Tím je pramenitá voda. Energetické nápoje by neměly pít v žádném případě děti, těhotné či kojící ženy nebo osoby se zvýšenou citlivostí na kofein a dále lidé s některými onemocněními.

„Energetické nápoje jsou často kritizovány kvůli negativnímu vlivu na zdraví. Samy o sobě ovšem škodlivé nejsou, pokud jsou konzumovány rozumně. Jsou nevhodné pro osoby s nedostatečným příjmem stravy a dále pro jedince s onemocněními např. kardiovaskulárního systému. Nezdravá je především jejich nadměrná konzumace nebo to, když je pijí děti,“ doplňuje Olga Mengerová. Řada výrobců energetických nápojů před konzumací těchto drinků dětmi varuje a odrazuje.

Pozor na alkohol i léky

Energetické nápoje stimulují organismus a zrychlují srdeční činnost. Při přiměřené konzumaci to samo o sobě není nic nezdravého. Jiné je to však s alkoholem.

„U osob s kardiovaskulárními potížemi při této kombinaci snadno dochází ke stavu vyčerpanosti organismu, srdečním arytmiím a může to končit až zástavou srdce. Proto by alkohol neměl být konzumován současně s energetickým nápojem stejně jako s léky. Obzvláště nebezpečná je tato kombinace též pro lidi s onemocněním jater,“ varuje Mengerová.

Zlepšete si pracovní den

Jehněčí na kardamomu

Jehněčí na kardamomu

9 hlasů
2h a 20min 663 kJ 420 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Česnekové těstoviny

16 hlasů
35min 1632kJ 89 Kč

Recept na rychlý oběd nebo večeři.

Srnčí na houbách

6 hlasů
7h a 55min 608kJ 210 Kč

Srnčí plec marinovaná v červeném víně.

Poradny

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Jak žádat o ošetřovné, když je škola už otevřená?

Dobrý den,na základě informací uvedených na stránkách MPSV se domnívám, že formulář/potvrzení by ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více