Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Cukr v lesním medu omezuje velikost cévního plaku způsobujícího infarkty

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.06.2017 | Zdraví a životní styl

Může střídmá konzumace medovicového – lidově zvaného lesního – medu souviset s prevencí vzniku plaku v krevních cévách? Naznačuje to výzkum vědců z amerického státu Missouri. Podle nich totiž trehalóza – disacharid nacházející se v tělech hmyzu či hub – snižuje velikost plaku v tepnách a omezuje jejich kornatění, které souvisí se vznikem infarktu.

Trehalóza je disacharid, skládá se ze dvou molekul nejjednoduššího cukru glukózy. A v těle člověka se v malém množství vyskytuje přirozeně, jeho vyšší množství ale podporuje imunitní systém člověka k odstraňování plaku z cév. Laboratorní pokusy vědců z Washingtonovy univerzity v Missouri naznačují, že zvýšení hladiny trehalózy v krvi souvisí se snížením rizika kornatění tepen o třicet procent.

Aktivace imunity

Trehalóza je krom medovicového medu bohatě zastoupená také v houbách, mořských korýších a hmyzu. Mšice – zástupci hmyzu – mají trehalózu v hemolymfě, její nadbytek vylučují speciálním orgánem a vyloučeným kapičkám – roztoku trehalózy – se říká medovice. Tu pak sají včely a zpracovávají v takzvaný lesní med.

Tento sacharid aktivuje v lidském těle bílkovinu TFEB, která podnítí makrofágy – typ bílých krvinek nespecifické imunitní reakce – aby odstraňovaly plaky z tepen.

Pozor na cukry

„U aterosklerózy se makrofágy snaží vyřešit poškození tepny vyčištěním oblasti, ale přemůže je zánětlivá povaha nánosů. Jejich čisticí schopnost je zhacena. Trehalóza nejenže zvyšuje čisticí mechanismus, který už tam je, ale také podnítí buňky ke zcela novému mechanismu,“ tvrdí doktor Babak Razani z Missouri.

Jeho tým však v pokusech s hlodavci trpícími aterosklerózou popsal blahodárné účinky trehalózy jen při podání nitrožilně. Konzumace lesního medu ve větším množství ve snaze chránit se před aterosklerózou, je nebezpečná. Především z toho důvodu, že med je velmi vydatný zdroj jednoduchých cukrů, takže se do těla dostává nadbytek tohoto typu živiny bohatý na energii. Zvyšuje hladinu krevního cukru, což může vést k rozvoji diabetu 2. typu a obezity.

Chutné potraviny plné energie

Kuřecí paličky v jogurtu

Kuřecí paličky v jogurtu

8 hlasů
60min 609 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rychlý kuřecí salát

9 hlasů
20min 971kJ 60 Kč

Recept na salát, kde můžete využít zbytek pečeného kuř...

Jáhlový nákyp se zeleninou

8 hlasů
1h a 20min 465kJ 95 Kč

Sytější obměna sladkého jáhlového nákypu.

Poradny

Jsem od července zaměstnaná, mám nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Má manžel právo na volno k návštěvě lékaře?

Dobrý den,dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vztahem se prožene menší přeháňka. Budete mít totiž pocit, že se vám váš partner vzdaluje. Strach však plodí negativní pocity a neustálým uháněním rozhodně nic nezachráníte. V klidu si s protějškem promluvte. Uvidíte, že ...

Více