Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Cukr v lesním medu omezuje velikost cévního plaku způsobujícího infarkty

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.06.2017 | Zdraví a životní styl

Může střídmá konzumace medovicového – lidově zvaného lesního – medu souviset s prevencí vzniku plaku v krevních cévách? Naznačuje to výzkum vědců z amerického státu Missouri. Podle nich totiž trehalóza – disacharid nacházející se v tělech hmyzu či hub – snižuje velikost plaku v tepnách a omezuje jejich kornatění, které souvisí se vznikem infarktu.

Trehalóza je disacharid, skládá se ze dvou molekul nejjednoduššího cukru glukózy. A v těle člověka se v malém množství vyskytuje přirozeně, jeho vyšší množství ale podporuje imunitní systém člověka k odstraňování plaku z cév. Laboratorní pokusy vědců z Washingtonovy univerzity v Missouri naznačují, že zvýšení hladiny trehalózy v krvi souvisí se snížením rizika kornatění tepen o třicet procent.

Aktivace imunity

Trehalóza je krom medovicového medu bohatě zastoupená také v houbách, mořských korýších a hmyzu. Mšice – zástupci hmyzu – mají trehalózu v hemolymfě, její nadbytek vylučují speciálním orgánem a vyloučeným kapičkám – roztoku trehalózy – se říká medovice. Tu pak sají včely a zpracovávají v takzvaný lesní med.

Tento sacharid aktivuje v lidském těle bílkovinu TFEB, která podnítí makrofágy – typ bílých krvinek nespecifické imunitní reakce – aby odstraňovaly plaky z tepen.

Pozor na cukry

„U aterosklerózy se makrofágy snaží vyřešit poškození tepny vyčištěním oblasti, ale přemůže je zánětlivá povaha nánosů. Jejich čisticí schopnost je zhacena. Trehalóza nejenže zvyšuje čisticí mechanismus, který už tam je, ale také podnítí buňky ke zcela novému mechanismu,“ tvrdí doktor Babak Razani z Missouri.

Jeho tým však v pokusech s hlodavci trpícími aterosklerózou popsal blahodárné účinky trehalózy jen při podání nitrožilně. Konzumace lesního medu ve větším množství ve snaze chránit se před aterosklerózou, je nebezpečná. Především z toho důvodu, že med je velmi vydatný zdroj jednoduchých cukrů, takže se do těla dostává nadbytek tohoto typu živiny bohatý na energii. Zvyšuje hladinu krevního cukru, což může vést k rozvoji diabetu 2. typu a obezity.

Stravovací přešlap ve formě banánu ke snídani

Špagetový salát s rajčaty a mozzarellou

Špagetový salát s rajčaty a mozzarellou

1 hlas
1h a 10min 813 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Vepřová panenka s cibulí

19 hlasů
60min 609kJ 190 Kč

Vepřová panenka s cibulí a chutí rozmarýnu - výborný h...

Gratinované brambory pro děti

11 hlasů
60min 638kJ 95 Kč

Dětem budou brambory s mrkví určitě chutnat.

Poradny

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Chci bydlet sama s dětmi, dostanu příspěvek na bydlení?

Dbrý den, Karolíno,na příspěvek na bydlení má nárok vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má t... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více