Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Břišní tuk může podporovat vznik rakoviny

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.09.2017 | Zdraví a životní styl

Vědci z Michiganu zřejmě odhalili biochemickou příčinu, která stojí za vztahem mezi obezitou a vyšším rizikem rozvoje maligní rakoviny. Tukové buňky v břiše totiž produkují bílkoviny, které mají silně karcinogenní účinky a mění zdravé buňky v buňky zhoubného nádoru.

Viscerální obezita (tuk uložený v břišní dutině a způsobující vyboulení břišní stěny) přitom prokazatelně souvisí s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva prostaty, močového měchýře a ledvin.

„Náš výzkum naznačuje, že index BMI není nejlepší indikátor předpovědi rizika rakoviny. Je to břišní obezita a především hladina fibroblastového růstového faktoru 2 (FGF2), která lépe předpoví riziko rozvoje rakovinných buněk,“ tvrdí profesor Jamie Bernard z Michigan State University.

Čím více má člověk buněk viscerálního (uvnitř břicha) tuku, tím vyšší má také hladinu FDF2 a tím více je i ohrožen onemocněním zhoubnou rakovinou.

Pozor na srdce

Zásobám tuku ukládajícím se na horním okraji pánve v oblasti pasu se někdy říká také křídla lásky. Většinou jsou jedním z varovných signálů, že člověk nežije zdravě. I když je na zbytku těla poměrně štíhlý, tyto tuky v oblasti pasu působí zhoubně na metabolismus a zdraví srdce a cév. Do deseti let od nárůstu křídel lásky se zvýší riziko onemocnění srdce téměř o pětinu.

Choroby srdce a cév jsou přitom nejčastějším zabijákem dneška. Tuk z křídel lásky se podle vědců z Florida Atlantic University šíří do jater a svaloviny a zvyšuje riziko inzulinové rezistence a dalších metabolických poruch se závažnými důsledky na zdraví.

„Hlavním faktorem podporujícím nástup metabolického syndromu je nadváha či obezita. Obezita je v dnešním světě příčinou předčasného úmrtí závažnější než kouření,“ tvrdí doktor Charles Hennekens z Floridy.

Křídla lásky má dnes na Západě většina z dospělé populace. A všichni tito lidé jsou vážně ohroženi chorobami srdce a cév.

Zbytečné hříchy podporující vznik Alzheimerovi choroby

Hovězí na víně

Hovězí na víně

17 hlasů
3h a 20min 414 kJ 236 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Roštěná v pikantní marinádě

12 hlasů
50min 1309kJ 210 Kč

Voňavá marinovaná roštěná.

Čekankový salát

9 hlasů
30min 510kJ 110 Kč

Čekankový salát s restovanou slaninou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více