Po vysazení nezdravých pokrmů opravdu máme abstinenční příznaky

Lidé, kteří se rozhodnou skoncovat s pizzou a hamburgery či zákusky a sladkým pečivem, můžou zažívat stejné abstinenční příznaky jako ti, kdo přestali kouřit nebo užívat drogy. Změny nálad, návaly chutí, úzkosti, bolesti hlavy, nespavost a další fyzické a psychologické symptomy abstinenčních příznaků podle výzkumů skutečně postihují i osoby, které se rozhodnou začít žít zdravěji.

Pokud se člověk denně cpe jídlem z rychlého občerstvení, které je plné tuků a jednoduchých sacharidů, a začne jíst zdravě, jeho mozek začne projevovat abstinenční příznaky. Tyto pokrmy totiž silně ovlivňují centrum rozkoše a potěšení, které začne být hladové po stimulaci a spouští mnoho nepříjemných reakcí fyzických i psychologických.

„Nejsilnější abstinenční příznaky se dostavují mezi druhým a pátým dnem po vysazení nezdravých pokrmů, což odpovídá zhruba stejnému vývoji u osob, které přestaly užívat drogy,“ tvrdí doktorka Erica Schulte z University of Michigan.

Pokrmy bohaté na nasycené tuky a jednoduché cukry jsou skutečně návykové a působí na mozek podobně jako drogy. To prokázala řada výzkumů ať už se zvířaty, či přímo lidmi. Ale Schulte mezi prvními sledovala abstinenční příznaky u osob, které přestaly nezdravé pokrmy jíst.

„Naše výsledky naznačují, že symptomy, které lidé zažívají po skončení užívání tabáku nebo marihuany, se můžou dostavit také po vysazení nezdravých pokrmů,“ tvrdí Schulteová.

Jídlo jako droga? Ano!

Jak bylo zmíněno výše, člověk si vytvoří závislost především na nezdravých jídlech plných uků a jednoduchých sacharidů. Čím častěji si je člověk dopřává, tím horší je takové blaženosti odolávat stejně jako v případě drog. Než se jedlík naděje, ztratí kontrolu nad svými stravovacími návyky a následky na sebe nenechají dlouho čekat.

Nadváha, obezita, poruchy metabolismu a další záležitosti, které se obecně považují za „produkt moderní doby“. Tak zní varování lékařů i psychologů. A které dobroty vlastně patří na černou listinu?

  • Čokoláda
  • Sušenky
  • Zmrzlina
  • Hranolky
  • Cheesburgery
  • Dorty
  • Sýry
  • Slanina
  • Smažené kuře
  • Pražená kukuřice

Tak co, taky neodoláte hranolkům, zmrzlině nebo čokoládě pokaždé, když přijde stresová situace? Pak berte na vědomí, že závislost na jídle je problém, který by se měl konzultovat s odborníkem, stejně jako jakákoli jiná závislost. Nestyďte se požádat o pomoc.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

87 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:09
54 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat