Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víno skutečně prospívá zdraví, ale až po padesátce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.03.2019 | Zdraví a životní styl

Střídmá konzumace vína je považována za zdraví prospěšnou. Platí to prý ale jen částečně. Tedy jen od určitého věku. A rozhodně nestačí být plnoletý a vývojově zcela dospělý. Alkohol totiž poškozuje zdraví a zvyšuje riziko rakoviny, jeho negativní účinky převažují nad blahodárnými až zhruba do padesáti let věku. Jakmile tělo začne stárnout, začnou pozitivní účinky na zdraví srdce a cév převažovat nad ostatními riziky. A střídmé popíjení vína může řadě seniorů zachránit a prodloužit život.

Ale střídmé popíjení je ve vyšším věku také dobrou prevencí demence, diabetu či osteoporózy. Podstatná je však právě střídmá konzumace, protože nadměrná naopak riziko všech zmíněných onemocnění zvyšuje.

Podle vědců z Bostonu alkohol každý rok zachrání řadu životů, ale osmdesát procent připadá na osoby starší pětašedesáti let. Čtyřicet procent úmrtí souvisejících s konzumací alkoholu připadá právě na věkovou skupinu dvacet až padesát let.

Alkohol může tedy léčit, ale čím později s ním člověk začne, tím lépe pro jeho celkové zdraví a kondici. V mládí se totiž velmi výrazně projevují jeho zhoubné účinky a velmi málo jeho blahodárné. Až v pokročilém věku se rovnice obrátí.

Poklad pro zuby?

Na červené víno je v současnosti zaměřeno tolik výzkumů, že se zdá, že tento nápoj snad dokáže všechno. Ovšem málokdo by předpokládal, že se víno může podílet také na zdraví naší ústní dutiny!

Pokusy vědců ze španělského Národního výzkumného úřadu ovšem mají přesvědčivé výsledky, že červené víno dokáže potlačit rozvoj bakterií a tlumí vznik biofilmu, který se na zubech vytváří a který se snažíme odstraňovat kartáčkem a zubní pastou. Dát si tak sklenici červeného vína po jídle může být rozumným příspěvkem k prevenci zubního kazu.

Maria Victoria Moreno-Arribaso tvrdí, že červené víno výrazně potlačuje rozvoj bakterií způsobujících kazy. Její tým testoval účinky různých tekutin na životnost a rozvoj biofilmu tvořeného bakteriemi. Vrstvy kolonií těchto mikroorganismů ponořili španělští mikrobiologové na několik minut do různých tekutin a sledovali, co se bude dít. Červené víno s alkoholem i bez alkoholu a červené víno obohacené výtažkem ze semínek byly nejúčinnější. Potlačovaly a hubily bakterie.

Čtyři veganské dny v měsíci omezí záněty ve střevech

Rizoto s chřestem

Rizoto s chřestem

9 hlasů
40min 614 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Hrášková polévka s kuřecím masem

12 hlasů
40min 291kJ 85 Kč

Snadno, rychle a chutně připravíte polévku ze sterilov...

Bramborový salát s chřestem

7 hlasů
30min 224kJ 95 Kč

Jemný bramborový salát s chřestem.

Poradny

nejvhodnější doba na očkování proti klíšť. encefalitidě

Dobrý den, očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. V době, kdy může být již zv... Více

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

Dobrý den, obě u nás dostupné vakcíny mají porovnatelnou a tedy vysokou účinnost i bezpečnost. Ma... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více