Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Víno skutečně prospívá zdraví, ale až po padesátce

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.03.2019 | Zdraví a životní styl

Střídmá konzumace vína je považována za zdraví prospěšnou. Platí to prý ale jen částečně. Tedy jen od určitého věku. A rozhodně nestačí být plnoletý a vývojově zcela dospělý. Alkohol totiž poškozuje zdraví a zvyšuje riziko rakoviny, jeho negativní účinky převažují nad blahodárnými až zhruba do padesáti let věku. Jakmile tělo začne stárnout, začnou pozitivní účinky na zdraví srdce a cév převažovat nad ostatními riziky. A střídmé popíjení vína může řadě seniorů zachránit a prodloužit život.

Ale střídmé popíjení je ve vyšším věku také dobrou prevencí demence, diabetu či osteoporózy. Podstatná je však právě střídmá konzumace, protože nadměrná naopak riziko všech zmíněných onemocnění zvyšuje.

Podle vědců z Bostonu alkohol každý rok zachrání řadu životů, ale osmdesát procent připadá na osoby starší pětašedesáti let. Čtyřicet procent úmrtí souvisejících s konzumací alkoholu připadá právě na věkovou skupinu dvacet až padesát let.

Alkohol může tedy léčit, ale čím později s ním člověk začne, tím lépe pro jeho celkové zdraví a kondici. V mládí se totiž velmi výrazně projevují jeho zhoubné účinky a velmi málo jeho blahodárné. Až v pokročilém věku se rovnice obrátí.

Poklad pro zuby?

Na červené víno je v současnosti zaměřeno tolik výzkumů, že se zdá, že tento nápoj snad dokáže všechno. Ovšem málokdo by předpokládal, že se víno může podílet také na zdraví naší ústní dutiny!

Pokusy vědců ze španělského Národního výzkumného úřadu ovšem mají přesvědčivé výsledky, že červené víno dokáže potlačit rozvoj bakterií a tlumí vznik biofilmu, který se na zubech vytváří a který se snažíme odstraňovat kartáčkem a zubní pastou. Dát si tak sklenici červeného vína po jídle může být rozumným příspěvkem k prevenci zubního kazu.

Maria Victoria Moreno-Arribaso tvrdí, že červené víno výrazně potlačuje rozvoj bakterií způsobujících kazy. Její tým testoval účinky různých tekutin na životnost a rozvoj biofilmu tvořeného bakteriemi. Vrstvy kolonií těchto mikroorganismů ponořili španělští mikrobiologové na několik minut do různých tekutin a sledovali, co se bude dít. Červené víno s alkoholem i bez alkoholu a červené víno obohacené výtažkem ze semínek byly nejúčinnější. Potlačovaly a hubily bakterie.

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Bramborový salát s olivami

Bramborový salát s olivami

12 hlasů
50min 371 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska s kukuřicí

16 hlasů
45min 612kJ 174 Kč

Velmi dietní recept na přípravu tresky.

Kachní stehna s tymiánem

3 hlasy
1h a 35min 766kJ 210 Kč

Kachní stehna dušená s tymiánem a zeleným pepřem.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více