Jediná dávka antibiotik způsobí nezvratné poškození střevní mikroflóry

Jediná dávka antibiotik ovlivní zásadně negativním způsobem střevní mikroflóru minimálně na celý následující rok po jejich požití. Podle vědců z Londýnské univerzity je ale toto poškození nezvratné po celý život.

Stačí tedy užít antibiotika jedinkrát a unikátní skladba bakterií, plísní a ostatních mikrobů, které zásadně ovlivňují imunitní systém, psychiku a metabolismus člověka, se změní. Velmi nepříznivě pro všechny zmíněné systémy.

Bez možnosti návratu

U zdravého člověka žije ve střevech asi tisíc druhů různých bakterií a dalších mikroorganismů v řádech bilionů jedinců. Čím vyšší je různorodost střevní skladby, tím pevnější zdraví člověk má.

Jediná dávka antibiotik ale zásadně sníží druhovou pestrost, která se nepodaří obnovit ani do roka poté a nepomůžou ani probiotika užívaná ústně.

„Lidé vědí, že jim antibiotika sníží druhovou pestrost mikrobů ve střevech, když se léčí, ale podle našeho modelu, který jsme vyvinuli, dojde k narušení skladby tak, že dojde k zásadní přestavbě, zřejmě doživotní. Když si představíte složení mikrobiomu jako kouli odpočívající v údolí, antibiotika do té koule kopnou a překopnou ji do úplně jiného údolí, kde zůstane a už není schopna vrátit se do původního údolí,“ tvrdí doktor Liam Shaw z Londýnské univerzity.

Předepisování s rozumem

Sami autoři se přitom nesnaží tvrdit, že by antibiotika lidé měli přestat užívat obecně.

„Antibiotika jsou někdy extrémně nezbytná, ale tento druh poškození střev, které záleží na typu antibiotik, by měl být zřejmě brán v budoucnosti v úvahu, když se rozhoduje o předepisování antibiotik,“ míní Shaw.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
14:33

HIIT training

HIIT training
16:32

Kardio trénink

Kardio trénink
13:40

Štíhlá a pevná stehna

Štíhlá a pevná stehna

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Přestaňte se vyhýbat plánování vlastní budoucnosti! Tento týden bude pro přemýšlení o tom, kam vlastně směřujete (a kam byste směřovat chtěli), naprosto ideální. Budete mít dostatek prostoru i času, abyste si urovnali myšlenky a touhy, abyste zhodnotili vše, čeho jste zatím dosáhli a čeho ještě dosáhnout můžete. Nestanovujte si žádné limity, dov... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:28
9 Příspěvků
Poslední příspěvek 8:11
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat