Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

U lidí, kteří nesnídají a večeří pozdě, končí infarkt smrtí častěji

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

04.05.2019 | Zdraví a životní styl

Brazilští vědci mají další důkaz o rizicích životního stylu, v jehož rámci lidé vynechávají snídani a večeří pozdě před odchodem do postele. Jedinci, kteří se takto stravují, mají pětkrát menší šanci, že přežijí infarkt srdce. Stále častěji se tak jeví jako pravdivé tvrzení, že je ideální konzumaci potravy přesunout na několik málo hodin od probuzení do odpoledne.

Podle některých dalších výzkumů je totiž ideální, když člověk dokáže konzumaci potravy smrštit do zhruba osmihodinového denního okna, přičemž první jídlo začne jíst brzy po probuzení.

Snídaně zachrání život?

A vědci ze São Paula prokázali, že lidé, kteří často vynechávají snídaně a jedí večeři pozdě večer do dvou hodin před odchodem do postele, mnohem častěji umírají, když utrpí infarkt. Naopak lidé, kteří snídají a večeří déle než dvě hodiny před usnutím, infarkt mnohem častěji přežijí

„Výživa je relativně nenákladná a snadná cesta ke zlepšení životního stylu a prognózy přežití,“ tvrdí doktor Marcos Minicucci ze Státní univerzity v São Paulu.

Kolik jídel je tak akorát

Odborníci se také poslední dobou stavějí proti nápadu pojídat po celý den od probuzení do usnutí mnoho malých porcí jídla. Podle Jenny Maccionchiové z University of Sussex je vícenásobná konzumace jídla během dne velkou novinkou v rámci evoluce. Vlastně jen v tisícinách procent celé vývojové dráhy člověka – poslední dvě staletí. V pravěku, starověku a zřejmě i středověku většina denního příjmu zahrnovala jedno či maximálně dvě velká jídla. Kvůli technologické revoluci a potřebě pravidelné pracovní doby a vyšší výkonosti práce začali lidé jíst pravidelně v menších porcích, aby mělo tělo konstantní přísun energie. Jenže ne vše v těle probíhá v takovém režimu ideálně.

„Většina z nás průběžně během dne něco zobe, místo aby jedla v přesně určených časech, což znamená, že se neustále krmíme šestnáct hodin v kuse,“ tvrdí Maccionchi tím, že tělo prodělává dva stavy – hlad a nasycení.

Nonstop zánět

Metabolicky aktivní je v čase nasycení, kdy je také velmi aktivní imunitní systém závislý na střevech. A právě obranyschopnost zahajuje zánětlivou reakci při přenosu živin ze střev do krve. Zánětlivá reakce je normální obranou těla před infekcí (škodlivými střevními bakteriemi) a zraněním při působení stresorů. Vstřebávání živin je pak fyziologickým stresem, na který imunita reaguje zvýšením aktivity bílých krvinek a produkcí zánětlivých látek. Výsledkem neustálého zobání je tedy nonstop zánětlivá reakce v těle.

„Konstantní konzumace může vyústit v chronický zánět a přispět k rozvoji diabetu typu 2,“ tvrdí autorka v článku pro deník The Sun.

Kobliha versus jablko

Přitom je také podstatné, jaké živiny člověk konzumuje. Pokud je to strava pestrá na zeleninu, bylinky, koření a ořechy, pak se při vstřebávání do krve dostává také mnoho antioxidantů, které zánětlivou reakci výrazně ztlumí. Když člověk ale spořádá nasycené tuky a jednoduché cukry, zánět naopak podpoří. Je tedy obrovský rozdíl, jestli člověk pozře koblihu, nebo jablko. A to nejen v obsahu vázané energie, ale také v celkové výživové hodnotě.

Snížení míry zánětů v těle a fyziologického stresu trávení je nezbytné nejen pro prevenci onemocnění srdce a cév či diabetu, ale také pro zpomalení stárnutí.

Keto dieta se sportovcům nedoporučuje

Losos na víně

Losos na víně

12 hlasů
50min 902 kJ 380 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Králík na tymiánu

11 hlasů
1h a 20min 466kJ 160 Kč

Králík patří k pochoutkám v české kuchyni, navíc králi...

Vepřové kotlety s hořčicí

9 hlasů
1h a 30min 972kJ 105 Kč

Grilované kotlety s medovou hořčicí.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více