Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Okurka na čelo, mrkev na zrak, cibule na kašel... Co opravdu funguje?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

26. 6. 2019 | Zdraví a životní styl

Naše babičky a maminky často pokrývaly svůj obličej okurkovými slupkami, nabádaly nás, abychom jedli mrkev, na kašel vyráběly cibulový sirup a do uší nám cpaly česnek. Opravdu ale tyto babské návody fungují?

Okurka na čelo i dekolt

Babičky moc dobře věděly, proč si obličej obkládají zbylými slupkami ze salátových okurek. Kromě velkého množství vody totiž tato zelenina obsahuje ještě vitamin E, C, vitaminy skupiny B, ale také mnoho minerálů. Ať už je to samotná konzumace nebo masky vyrobené z této zeleniny, jednoznačně to naší pleti prospívá. Snižují se otoky, pleť se vypíná a hydratuje, okurka navíc podporuje tvorbu kolagenu, čímž pomáhá likvidovat nechtěné vrásky. Také vás umí zbavit tmavých kruhů pod očima, rozšířených pórů a vyčistí vaší pleť. Takže? Vzhůru do oddělení zeleniny!

Mrkev na dobrý zrak

Tady to bohužel není tak docela pravda. Mrkev obsahuje beta-karoten, ze kterého vzniká vitamin A. Nedostatek vitaminu A může vést k poruchám růstu, potížím s pletí a vlasy, ve velice ojedinělých případech může nedostatek vitaminu A vést k rozvoji šerosleposti. Že by ale konzumace mrkve měla co dočinění s kvalitou našeho zraku jako takovou, se lékařům potvrdit nepodařilo.

Špenát pro silné svaly

Jak je to s působením špenátu na růst naší svalové hmoty? Asi podobně, jako je tomu s tou mrkví. Informace o desetinásobném množství železa, které špenát v porovnání s jinou zeleninou obsahuje, byla totiž mylná. Kyseliny, které jsou ve špenátu obsažené, dokonce zamezují vstřebávání vápníku a železa v organismu člověka, takže kromě oblíbené chuti z něj nic moc nevymáčknete. Pepek námořník z vás tedy nebude.

Česnek proti zánětům uší

Zejména u dětí se můžeme často setkat se záněty středního ucha. Babičky věřily, že od bolesti uleví stroužek česneku vložený do ucha. Lékaři ale upozorňují, že kromě nefunkčnosti této metody riskujete i poškození ušního ustrojí. Jako první pomoc doporučují obklady nebo kus vaty namočený v silném alkoholu. Česnek si nechte až k večeři.

Cibule na kašel

Také jste jako malí milovali cibulovou šťávu s cukrem? Cibule obsahuje vitaminy B1, B2, C a A, ale také antibiotické látky, které mají pozitivní účinky při léčbě zánětů horních cest dýchacích. K léčbě kašle se tedy sirup z cibule perfektně hodí. V tomhle se naše babičky nepletly.

Strečink před sportem jako prevence zranění je mýtus

Dušené kuře na rajčatech

Dušené kuře na rajčatech

6 hlasů
60min 413 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát s kdoulovou omáčkou

13 hlasů
45min 547kJ 145 Kč

Candát má skvělé maso. Jak ho připravit tak, aby bylo ...

Kuskus s letní zeleninou

3 hlasy
1h a 5min 684kJ 90 Kč

Lehký letní oběd, nebo večeře.

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více