Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jídelníček, díky kterému vyzrajete na záněty

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20. 8. 2019 | Zdraví a životní styl

Antioxidanty, polyfenoly nebo kvercetin? To jsou prospěšné látky, které v boji proti nebezpečnému dlouhodobému zánětu potřebujete „jako sůl“. V jakých potravinách je hledat a co dalšího s vaším zdravím dokáží?

Stále více výzkumů poukazuje na přímou souvislost mezi chronickým zánětem a vážnými zdravotními komplikacemi, které zahrnují cukrovku, rakovinu, Alzheimerovu chorobu, kardiovaskulární onemocnění, deprese a různé infekce. I vy se zánětem, jemuž dle názoru odborníků nahrává genetika, stres i nedostatek pohybu, delší dobu „válčíte“? První pomocí může být správný jídelníček. Co se do něj vyplatí zahrnout?

Antioxidanty. Ty nabízí zelenina

O antioxidantech se poslední dobou hovoří ve všech pádech. Jedná se o živiny, které zpomalují biologický proces stárnutí, přičemž neutralizují volné radikály. To jsou vysoce interaktivní molekuly, jež poškozují buňky, čímž kromě jiného vyvolávají i výše zmíněnou patálii. Odkud tyto schopné spojence můžete získat? Bohatým zdrojem jsou papriky, listová zelenina, mrkev, květák, zelí i batáty. Na co dalšího se zaměřit?

Polyfenoly načerpáte nejen z jablek

Protizánětlivé fytochemikálie, které napomáhají regulovat činnost enzymů a ochraňují buněčné membrány a DNA? Seznamte se s polyfenoly, jejichž nejvýznamnějším „členem“ je pravděpodobně antokyanin, který podporuje jaterní funkce a tlumí záněty. Tedy alespoň podle amerických vědců, kteří za jeho neskromné zprostředkovatele považují jablka, borůvky, brusinky, třešně, hroznové víno či ředkvičky.

Kvercetin hledejte v česneku

Látkou vyloženě na lékařský předpis i je kvercetin (někdy se píše jako quercetin). Tento spasitel ze skupiny flavonoidů se vyznačuje nejen protiplísňovými, ale i antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Zároveň přispívá k redukci škodlivého LDL cholesterolu a zlepšuje kondici kardiovaskulárního systému. Informují o tom poznatky rozsáhlého průzkumu, které široké veřejnosti představil magazín Journal of Nutrition. Dlužno dodat, že kvercetin „natankujete“ z cibule, česneku nebo brokolice.

Červené víno podporuje střevní mikroflóru, bílé víno a pi...

Hovězí plněné nivou

Hovězí plněné nivou

10 hlasů
2h a 0min 837 kJ 300 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuličky z vepřového masa v okurkové omáčce

5 hlasů
1h a 10min 768kJ 150 Kč

Kuličky z mletého masa v okurkové omáčce se sýrem.

Lilek plněný bylinkovým sýrem

1 hlas
1h a 5min 755kJ 130 Kč

Plněný lilek patří k nejoblíbenějším úpravám této zelenin...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více