Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jídelníček, díky kterému vyzrajete na záněty

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

20. 8. 2019 | Zdraví a životní styl

Antioxidanty, polyfenoly nebo kvercetin? To jsou prospěšné látky, které v boji proti nebezpečnému dlouhodobému zánětu potřebujete „jako sůl“. V jakých potravinách je hledat a co dalšího s vaším zdravím dokáží?

Stále více výzkumů poukazuje na přímou souvislost mezi chronickým zánětem a vážnými zdravotními komplikacemi, které zahrnují cukrovku, rakovinu, Alzheimerovu chorobu, kardiovaskulární onemocnění, deprese a různé infekce. I vy se zánětem, jemuž dle názoru odborníků nahrává genetika, stres i nedostatek pohybu, delší dobu „válčíte“? První pomocí může být správný jídelníček. Co se do něj vyplatí zahrnout?

Antioxidanty. Ty nabízí zelenina

O antioxidantech se poslední dobou hovoří ve všech pádech. Jedná se o živiny, které zpomalují biologický proces stárnutí, přičemž neutralizují volné radikály. To jsou vysoce interaktivní molekuly, jež poškozují buňky, čímž kromě jiného vyvolávají i výše zmíněnou patálii. Odkud tyto schopné spojence můžete získat? Bohatým zdrojem jsou papriky, listová zelenina, mrkev, květák, zelí i batáty. Na co dalšího se zaměřit?

Polyfenoly načerpáte nejen z jablek

Protizánětlivé fytochemikálie, které napomáhají regulovat činnost enzymů a ochraňují buněčné membrány a DNA? Seznamte se s polyfenoly, jejichž nejvýznamnějším „členem“ je pravděpodobně antokyanin, který podporuje jaterní funkce a tlumí záněty. Tedy alespoň podle amerických vědců, kteří za jeho neskromné zprostředkovatele považují jablka, borůvky, brusinky, třešně, hroznové víno či ředkvičky.

Kvercetin hledejte v česneku

Látkou vyloženě na lékařský předpis i je kvercetin (někdy se píše jako quercetin). Tento spasitel ze skupiny flavonoidů se vyznačuje nejen protiplísňovými, ale i antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Zároveň přispívá k redukci škodlivého LDL cholesterolu a zlepšuje kondici kardiovaskulárního systému. Informují o tom poznatky rozsáhlého průzkumu, které široké veřejnosti představil magazín Journal of Nutrition. Dlužno dodat, že kvercetin „natankujete“ z cibule, česneku nebo brokolice.

Chrápání může být příznakem menopauzy

Brambory plněné žampiony

Brambory plněné žampiony

22 hlasů
30min 286 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Petrželová polévka

25 hlasů
40min 341kJ 65 Kč

Recept na letní polévku z petržele.

Krémová polévka s paprikou

11 hlasů
45min 248kJ 70 Kč

Polévka, která vás zahřeje i zasytí.

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více