Jak nepodlehnout podzimním epidemiím? Hýčkejte si slinivku i slezinu

Každý rok je to stejné. S blížící se zimou přicházejí první vlny chřipkových epidemií, a přestože se snažíme držet stranou davů, nepodceňovat příjem vitamínů, zásady hygieny ani teplé oblékání, končíme nakonec v posteli s horečkou, zimnicí a bolestí svalů a kloubů. Přitom často zapomínáme, že to, co náš imunitní systém řídí, jsou vnitřní orgány, a proto je potřeba jim naslouchat.

O čistou krev se stará slezina. Trpí při přejídání i jídle ve stresu

Vysoce účinný krevní filtr, podpůrce krvetvorby, ale především také důležitý článek pro vnitřní imunitu. To vše je pro lidské tělo slezina – orgán veliký jako pěst umístěný pod levými žebry. Při správném fungování pomáhá z krve odstraňovat nejen odumřelé či poškozené červené krvinky a krevní destičky, ale také bakterie, které do krevního oběhu proniknou. Tím nám pomáhá vypořádat se s infekcí i usnadňovat léčení. Lidé se špatně fungující nebo dokonce odstraněnou slezinou jsou náchylnější k onemocněním, která také častěji musejí řešit pomocí antibiotik.

Prvními známkami potíží se slezinou může být píchání pod žebry, ovšem i únava, studené ruce a nedostatek energie. Správnému chodu sleziny proto můžeme kromě zdravé životosprávy pomoci zařazením obilovin, jako jsou jáhly nebo pohanka, či tepelně upravenou zeleninou a ovocem do svého jídelníčku. Důležité je též soustředit se na jídlo, nejíst zbytečně ve stresu a nepřejídat se.

Slinivka ovlivňuje dutiny. Pomáhá jí pití čajů a dostatek spánku

Často opomíjeným orgánem je také slinivka břišní. Právě slinivka má vliv na sliznice a slizniční imunitní systém. Při problémech s nosohltanem, dutinami, dýchacími i močovými cestami tak může být na vině právě ona. V péči o ni je důležitá prevence – té pomáhá vyřazení nebo alespoň radikální omezení tučných jídel a tvrdého alkoholu. K onemocnění slinivky jsou náchylnější obézní lidé, proto je doporučována vyvážená strava a dostatek pohybu. I ten by ovšem měl být v určitých mezích. Přílišné fyzické vyčerpání, pokud je navíc doprovázeno nedostatkem spánku, může problémy se slinivkou naopak vyvolat.

Doporučené jsou pro funkci slinivky lehčí a protahovací cviky, jako je jóga. Zlepšit průtok krve do slinivky pomáhá také střídání teplé a studené sprchy. Významně působí i pití byliných čajů.

Při jídle nepijte. Střeva vám poděkují

Vůbec nejdůležitějším orgánem pro naši imunitu jsou střeva. Naštěstí nebývají tak často opomíjena jako slezina a slinivka – už jen proto, že jejich disfunkce zasahuje do každodenního života natolik, že tento problém nelze ignorovat. Kromě průjmu nebo zácpy však může narušení funkce střev způsobit výrazné snížení imunity. Většina imunitního systému se totiž nachází právě v tomto orgánu a jeho sliznice je tak důležitým obranným systémem pro celé tělo.

Pro střeva je podstatné udržení správné hladiny bakterií – na tu bychom si měli dát pozor obzvláště při užívání antibiotik, která hladinu mikroflóry narušují. Každý úsek tlustého střeva je spojen s činností dalšího orgánu. Při dobré funkci střev dochází k jejich oteplení, což činnost těchto orgánů zlepšuje. Při špatné činnosti střev okolní orgány naopak chladnou.

Kromě vyvážené stravy s dostatkem vlákniny prospějí střevům i další návyky, jako je pomalé jezení a důkladné žvýkání, které napomůže potravu dobře strávit. Kvůli tomu není vhodné během jídla pít. Tekutiny totiž trávicí enzymy zbytečně naředí.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat