Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Riziko předčasného úmrtí sníží o třicet procent i jediný víkendový běh

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

16.11.2019 | Zdraví a životní styl

Lidé se tisíce let vyvíjeli v neustálém pohybu. Také proto poslední staletí sedavého životního stylu decimují civilizovanou populaci chronickými onemocněními a předčasným úmrtím. Podle australských vědců má smysl jakýkoli pohyb. Čím víc, tím líp. Ale i padesát minut poklusu jednou za týden dokáže snížit riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny o sedmadvacet procent.

Rozvoj onemocnění oběhové soustavy se sníží o třicet procent, zatímco riziko rozvoje rakoviny o třiadvacet procent. Smysl má tedy i víkendové sportování, ačkoli sami autoři přiznávají, že ideální je intenzivní pohyb alespoň třikrát týdně půl hodiny.

Autoři z Victoria University v Melbourne svá tvrzení opírají o metaanalýzu čtrnácti výzkumů, které zahrnují 233 tisíc osob a sledování až pětatřicet let.

„Čím častěji člověk běhá, je jedno, jak rychle a daleko v jednom dni, tím více je chráněn před chronickými onemocněními a předčasným úmrtím. Jakékoli množství běhu za týden je lepší než žádný běh. Ale častější delší časové úseky a rychlejší běh mají více blahodárných účinků na zdraví,“ tvrdí autoři z Melbourne.

S běháním můžete začít i na podzim. Máme pro vás tři základní pravidla pro podzimní běhání.

Jak se obléknout

Obavy, že by vám mohla být při běhu zima, bývají často naprosto zbytečné. Pohybem se přeci zahřejete, takže není potřeba ani v chladnějších dnech vybíhat nabalení jako sněhuláci. Oblékněte se tak jako by venku bylo o pět až deset stupňů více. Někteří běžci se záměrně oblékají více, aby se více potili a tím i více a rychleji hubli. To je ale nesmysl. Jediné, čeho tím docílíte, je nebezpečné přehřátí organismu.

Svléknout si nadbytečnou vrstvu samozřejmě není problém, ale kam pak s ní? Nikdo nechce běhat s plandající bundou v ruce. Myslete na to ještě předtím, než vyběhnete.

Botky jsou základ

Říkáte si, že na to vaše běhání vám stačí obyčejné tenisky, ve kterých jste před dvěma roky chodili na tenis? Věřte, že nestačí!

Výběr správné běžecké obuvi je zcela stěžejní. Základem je správná velikost. Bota by vám rozhodně neměla být „akorát“, měla by být o něco větší, zhruba o půl čísla až celé číslo, protože lidská noha při běhu pracuje. Malá bota se pak pro vás může stát utrpením. Mohou vám černat nehty, objeví se bolest v oblasti holenní kosti a často i puchýře na chodidle.

Nezapomínejte na tekutiny

Tak jako je pro organismus nežádoucí jeho přehřátí, rozhodně není dobré podceňovat dostatečný přísun tekutin. Jen čistá voda však nestačí. Při pocení totiž kromě vody ztrácíte i důležité elektrolyty, jako je sodík a draslík, které pomáhají regulovat rovnováhu tekutin v těle, nebo hořčík, jehož nedostatek může být příčinou svalových křečí.

Isotonické sportovní nápoje dokáží tyto elektrolyty a další výživové látky velmi rychle nahradit. Vzít si tedy s sebou isotonický nápoj rozhodně není od věci. Pokud s sebou neradi taháte lahev na pití, mějte nápoj připravený doma, abyste po doběhnutí co nejrychleji mohli doplnit ztracené tekutiny a elektrolyty.

Jablka obsahují nejvíce mikroplastů

Kapustové karbanátky

Kapustové karbanátky

16 hlasů
50min 733 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zelný salát s rozinkami

10 hlasů
30min 326kJ 35 Kč

Salát z červeného zelí s rozinkami.

Pórková polévka s jogurtem

0 hlasů
1h a 5min 274kJ 99 Kč

Pórková polévka s brambory, jogurtem a anglickou slaninou.

Poradny

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více