Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Houby podporují imunitní systém

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.11.2019 | Zdraví a životní styl

Vědci z Austrálie zjistili, proč jsou některé houby velmi zdravé a podporují imunitní systém. Všechny houby totiž obsahují beta-glukany, polysacharidy, které jsou stavební jednotou jejich buněčných stěn. Některé houby jsou ale na tyto sacharidy bohatší a také je snadněji uvolňují při trávení. Jedná se především o asijské houby shiitake či maitake nebo evropskou houbu hlívu ústřičnou, ale betaglukany obsahují i houby z lesa.

Fyziologové z Griffith University v Brisbane prokázali, že houbové beta-glukany aktivují bílé krvinky v boji s infekcemi. Stimulují především makrofágy, které v nespecifické obranně těla napadají bakterie a jiné patogeny. Makrofágy pak předávají informace T-lymfocytům, které produkují protilátky a zahajují specifickou obranyschopnost.

Asijští léčitelé používají houby podobně jako byliny tisíce let. Mezi tzv. léčivé houby patří také v Evropě rostoucí hlíva ústřičná, která je rovněž bohatá na beta-glukany a jejíž konzumace prokazatelně podporuje imunitní systém. Australští vědci z Griffithovy univerzity pomohli odhalit princip účinku. A jak je to s jednotlivými druhy podrobněji?

Reishi

Je také právem nazývána božskou houbou nesmrtelnosti. Jedná se o parazitující nejedlou houbu. Najdeme ji na různých druzích stromů, nejčastěji nějak poničených či na pařezech. Nejčastější využití je při léčbě nádorů, též u alergiích či při psychických poruchách.

Hlíva

Tato houba je u nás velmi dobře známá a je hojně využívána v gastronomii. V přírodě ji můžeme najít od podzimu a někdy až do prosince. Roste v trsech u kmenů a pařezů, je totiž dřevokazná. Má stimulující účinky na náš organismus. Vyzkoušejte např. polévku, guláš a výborná je i v kombinaci s masem.

Maitake

U nás roste jen velmi vzácně, pochází z Japonska. Roste v trsech u kořenů a kmenů stromů. Dorůstá do zcela výjimečných rozměrů, váha dosahuje až kolem 50 kg. Také je nazvána houba stáří, právě pro její pozitivní vliv při léčbě civilizačních chorob.

Shitake

Jejím domovem je jihovýchodní Asie, kde také nalézá uplatnění ve zdejší kuchyni. Dle místa, na kterém roste, bývá označována dubová houba, vzhledem k jejímu obrovskému pozitivnímu vlivu na náš organismus hrdě nese jméno perla mezi houbami. Působí výrazně proti všem virům. V kuchyni je vynikající při přípravě pokrmů, jako je rizoto a těstoviny.

Ochrana očí při běhání

Kuřecí kousky

Kuřecí kousky

10 hlasů
50min 559 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Mrkvové „tzatziki“

13 hlasů
15min 195kJ 85 Kč

Vyzkoušejte recept na trochu jiné "tzatziki".

Kuřecí satay

16 hlasů
35min 748kJ 89 Kč

Něco dobrého k obědu, jednoduchý recept na přípravu ku...

Poradny

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Počítají se do zameškaných směn i státní svátky?

Dobrý den,nárok na dovolenou se Vám krátí o 1/12 za prvních 100 zameškaných směn a o další 1/12 z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více