Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vrbová kůra napomáhá zastavit růst nádoru tlustého střeva

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

20. 1. 2020 | Zdraví a životní styl

Kyselina salicylová je nejstarším lékem užívaným na snižování horečky. Obsahuje ji ve větším množství vrbová kůra, ale také lipový květ či tužebník. Derivát kyselina acetylsalicylová je nejstarší syntetický lék vůbec a dodnes se jako Acylpyrin, Aspirin či Anopyrin používá na snižování horečky a léčbě bolesti. Podle kalifornských onkologů ale už v dávce 100 miligramů denně dokáže zastavit růst nádoru tlustého střeva a konečníku. A bránit návratu této rakoviny po úspěšné léčbě.

Onkologové z Nemocnice City of Hope to prokázali při řízeném pokusu s laboratorními hlodavci a věří, že stejné účinky bude mít kyselina také u lidí.

Vědci hovoří o kyselině acetylsalicylové jako o zázračném léku delší dobu. Pravidelné užívání by mohlo být nejen prevencí rakoviny, ale také artritidy, Alzheimerovy choroby a onemocnění srdce a cév. Jenže lidem každodenní užívání léku doporučit nemůžou. Kyselina acetylsalicylová je totiž poměrně silná kyselina, která při pravidelném užívání oslabuje hlen v trávicím traktu, zejména v žaludku, a vyvolává krvácení do trávicího traktu.

„Někdo může vnímat aspirin jako zázračný lék… Důvod, proč ale není doporučován k prevenci řady onemocnění je to, že užívání velkých dávek dlouhodobě může vést ke krvácení do trávicího traktu a dalším problémům,“ vysvětluje onkolog profesor Ajay Goel z Nemocnice City of Hope.

Z jeho výzkumu vyplývá, že kyselina acetylsalicylová může být prevencí nádoru tlustého střeva a konečníku i u jedinců, kteří mají gen PIK3CA, který je činí velmi náchylnými k onemocnění rakovinou střev, dělohy a agresivní formou rakoviny prsu.

Kyselina acetylsalicylová údajně dokáže nádor nejen utlumit, ale také brání návratu rakoviny u osob, které už prodělaly léčbu.

Červený zázrak

Vrbová kůra není jediným přírodním pomocníkem v prevenci proti některým typům rakoviny, který se v poslední době ukázal ve vědeckých studiích jako účinný. Nedávný kanadský výzkum objevil tyto vlastnosti také u červené cibule.

Ačkoli i obyčejná žlutá cibule obsahuje kvercetin působící silně protirakovinně, červená cibule je navíc bohatým zdrojem barviv antokyanů, které jsou účinnými antioxidanty a brání šíření nádorových buněk tělem. Červená cibule může pomoci v boji proti rakovině a její častá konzumace může snížit riziko nádorového onemocnění.

Flavonoid kvercetin vyvolává scvrknutí nádoru, zatímco antokyany zase brání šíření nádorových buněk do těla. Tvrdí to doktor Abdulmonem Murayyan z University of Guelph.

„Zjistili jsme, že cibule je úžasným prostředkem pro zabíjení nádorových buněk. Aktivuje dráhy, které podporují nádorové buňky k vyvolání buněčné smrti. Podporuje nevyhovující prostředí pro nádorové buňky a narušuje komunikaci mezi nádorovými buňkami, což zpomaluje růst nádoru,“ tvrdí doktor Murayyan.

Chůze je nejpřirozenějším spalovačem kalorií

Zapečené mleté maso

Zapečené mleté maso

7 hlasů
1h a 30min 547 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z dušených kuřecích žaludků

7 hlasů
35min 555kJ 60 Kč

Jednoduchý recept na salát z dušených kuřecích žaludků.

Cuketa s klobásou

9 hlasů
35min 651kJ 95 Kč

Restovaná cuketa s klobásou a bílou fazolí.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více