Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Z chia semínek vaše tělo doslova rozkvete

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

23.05.2020 | Zdraví a životní styl

Že chia semínka jsou jen dalším zdravým trendem, který se zjevil zničehonic a brzy si na něj nikdo nevzpomene? Tak tomu nevěřte. Proč by jinak byla konzumována celá tisíciletí? Vytěží z nich trávení, pokožka i psychika!

Historické prameny dokládají, že chia semínka se hojně pěstovala už v době 3500 let před Kristem. Byla také významnou součástí stravy Aztéků a Mayů, kteří je používali nejen jako potravinu, ale i jako platidlo či symbol významných náboženských obřadů. O jejich důležitosti svědčí i skutečnost, že slovo chia v mayštině znamená síla. Co by plody rostliny šalvěje hispánské mohly přinést konkrétně vám? Udělejte si pohodlí a čtěte pozorně!

Trávení bez komplikací

Není žádnou novinkou, že vláknina pomáhá regulovat činnost střev, čímž zmírňuje zátěž trávicího systému. Zároveň snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, navozuje pocit sytosti a detoxikuje organismus od nahromaděných škodlivých látek. A víte, co? Ke splnění její denní doporučené dávky vám bohatě stačí dvě až tři čajové lžičky semínek, které byste měli zapít dostatečným množstvím vody.

Zdroj energie, který se jen tak nevyčerpá

Chybí vám elán? Jste vyčerpaní a podráždění? I na to uvedená „mayská medicína“ skvěle zabírá. Poznatky studie zveřejněné v magazínu The Journal of Strength and Conditioning Research sdělují, že chia poklady ovlivňují vstřebávání bílkovin a zvyšují energetickou hladinu. Odborníci se dokonce domnívají, že mohou být zdravou alternativou sportovních nápojů, neboť zlepšují vytrvalost a fyzickou zdatnost.

Nálada ve znamení optimismu

Jmenované plody se mohou pochlubit i dalšími pozitivy, jako je třeba obsah omega-3 mastných kyselin. Tyto látky mají kladný účinek pro psychiku, neboť zabraňují depresím, zachovávají emoční stabilitu a podporují kognitivní funkce. Jejich prostřednictvím si tedy lze vylepšit náladu, soustředění i paměť.

Pokožka bez vrásek a nedokonalostí

Výše zmíněné omega-3 mastné kyseliny urychlují také regeneraci a zpomalují biologický proces stárnutí, proto se jim nebude bránit ani pokožka. Chia semínka jsou rovněž neskromným zprostředkovatelem všemožných antioxidantů, jež eliminují zákeřné volné radikály, což se na její kvalitě bezpochyby promítne.

Po jarní bouřce je pylová situace pro alergiky ještě horší

Gnocchi s rajčaty

Gnocchi s rajčaty

11 hlasů
45min 349 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Těstoviny pappardelle s rukolou

20 hlasů
40min 872kJ 92 Kč

Těstoviny nemusí být vždy jen špagety. Zkuste třeba ši...

Španělská rýže

16 hlasů
60min 708kJ 120 Kč

Španělský recept: rýže s kuřecím masem a olivami.

Poradny

Když dá syn souhlas s adopcí, musí dál platit výživné?

Dobrý den,jestliže Váš syn udělí souhlas s adopcí a jeho dceru (Vaši vnučku) adoptuje současný ma... Více

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Volný čas věnujete především rodině. Uvědomujete si, že jste ji v poslední době poněkud zanedbávali, a rozhodnete se to napravit. Užijete si tak příjemný týden v pohodové atmosféře. Hádky se vám vyhnou obloukem a blízcí budou naprosto spokojen&iacut...

Více