Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Příznaky různých druhů alergií

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

07.07.2020 | Zdraví a životní styl

Alergie jsou onemocnění, která vznikají na základě obranné reakce imunitního systému. Většina běžných příznaků alergie se od příznaků nachlazení dají rozlišit jen těžko. Jak tedy poznat, že trpíte alergií?

Téměř každý třetí člověk trpí alergií a tendence je stále vzrůstající. U mnoha postižených se alergie vyvíjí v průběhu života, u jiných je ale věrným společníkem od narození. Pro nárůst alergií existuje mnoho důvodů – od čím dál intenzivnějšího pylového zamoření přes zvýšený obsah oxidu uhličitého ve městech až po znečištěné životní prostředí. Jedno mají ale všechny alergie stejné: imunitní systém nastupuje k boji. Jaké alergie jsou v současnosti nejčastější a jak je poznáte?

Klasika: Senná rýma nebo alergie na pyl

Při začínající pylové alergii se postižený často ptá, zda se jedná o sennou rýmu nebo nachlazení. V zásadě lze ale pylovou alergii od klasického nachlazení rozeznat velmi dobře, především, pokud obtíže přetrvávají. Příznaky senné rýmy jsou červené, slzavé a svědící oči, oteklé nosní sliznice, ucpaný nos a rýma, kýchání, kožní reakce, škrábání v krku a kašel. Dále se mohou k příznakům počítat bolesti hlavy a poruchy spánku. Hlavní sezona pro alergiky začíná v únoru a končí v říjnu. V této době je ve vzduchu největší množství pylů a pohybují se obrovskou rychlostí. Pokud si chcete užít dovolenou bez obtíží, pak doporučujeme vysoké hory nebo pláže, kde je pylové zatížení nejmenší.

Nováček: MCS (Multiple Chemical Sensitivity)

MCS je zkratka pro Multiple Chemical Sensitivity, což lze přeložit jako mnohočetná přecitlivělost na chemikálie. V zásadě se jedná o alergie na chemikálie jako jsou aviváže nebo výfukové plyny. Příznaky poznáte podle únavy a problémů se soustředěním, bolesti hlavy a pálení očí, závratě a zúžených horních cest dýchacích nebo poruch kardiovaskulárního systému.

Celoroční alergie: Prach

Alergie na prach dovádí postižené k šílenství celoročně. Pro jednoho je to něco otravného, co je potřeba uklidit, pro druhého nepříjemný společník. K příznakům patří kýchání, kašel, svědění a potíže s nosní sliznicí. Alergii nevyvolává ale prach samotný, ale trus roztočů, který se v něm nachází. Kromě toho se tyto alergeny nevyskytují jen v posteli, ale najdete je i na závěsech, nábytku, kobercích, a dokonce v koupelně. Také v dětských pokojích se jim daří – například v krabicích s hračkami, na plyšácích nebo na klasických lapačích prachu, které mají sloužit na okrasu.

Kamarád na léto: Alergie na slunce

Alergie na slunce, nebo-li „Mallorca akné“, ačkoli s tímto večírkovým ostrovem nemá alergie nic společného, vzniká po dlouhém a vydatném slunění, často v kombinaci s velmi mastnými ochrannými krémy. Navíc je možné, že alergie na slunce vyvolává časté opalování v soláriích. Projevuje se zčervenalou, nateklou kůží, malými uzlíky pod kůží, pupínky a puchýřky a nepříjemným svěděním. To jediné, co pomáhá, je schovat se do stínu a používat opalovací krémy pro alergiky.

Mazlíčci: Alergie na zvířata

Když se nejlepší přítel stane nepřítelem vlastního zdraví, je to sice smutné, ale ne tragické, protože alergie na zvířata jsou dnes již docela dobře léčitelné. Kromě toho má mnoho lidí i přesto nějaké domácí zvířátko. Nejčastější zastoupení mají alergie na kočky. Nejedná se ale o alergii na kočičí chlupy, jak se lidé často mylně domnívají, ale o zvířecí alergeny. U koček disponují obrovskou schopností létat, díky čemuž se mohou rychleji a silněji rozšířit a přichytit, než třeba u psů. Klasické příznaky jsou kýchání, vyrážka, kašel, rýma a červené, slzící a svědící oči.

Individua komárům zapovězená

Makrely  se sýrovou  omáčkou

Makrely se sýrovou omáčkou

7 hlasů
40min 151 kJ 115 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Omeleta s brokolicí

20 hlasů
25min 449kJ 40 Kč

Vydatná omeleta se zeleninou.

Krůtí kuličky

10 hlasů
1h a 15min 442kJ 95 Kč

Kuličky s paprikou, sušenými rajčaty a kapary.

Poradny

Mohu kombinovat dobu zaměstnání s péčí o dítě?

Dobrý den, Ivo,ano, pokud jste celou potřebnou dobu pojištění (12 měsíců) nezískala zaměstnáním, ... Více

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více