Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pozdní večeře přispívá k nárůstu hmotnosti

03.07.2020 | Zdraví a životní styl

Pořád vás trápí nějaké to kilo navíc? Hlídejte si čas a nejezte po určité hodině! Která to je a co se stane s vaším tělem, když si nedáte říct?

Notoricky omílaná pravidla hubnutí poukazují hlavně na to, že člověk, který chce zhubnout, musí jíst menší porce v pravidelných intervalech, přičemž na poslední jídlo by mělo dojít dvě až maximálně tři hodiny před spaním. Objevují se však i teorie, že na organismus má kromě pravidelně podávaných porcí blahodárný vliv také přerušovaný půst. Mnoho studií prokázalo, že právě on může snížit riziko kardiovaskulárních chorob a metabolických poruch, jako je diabetes. Nedávná studie z americké Univerzity Johnse Hopkinse pak zároveň s konečnou platností dokazuje, že roli v hubnutí a rychlosti metabolismu hraje hlavně načasování jídla.

Noční návyky nezůstávají bez následků

Vědci, kteří své závěry zveřejnili v odborném časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, sledovali metabolismus 10 mužů a 10 žen, a to v různých časech. Jednou se večere podávala o šesté hodině odpolední, podruhé ve 22 hodin. V obou případech bylo jídlo stejné a všichni účastníci šli spát ve 23 hodin. Co výzkumníci našli?

Po jídle v 10 hodin večer byla hladina cukru v krvi účastníků asi o 18 % vyšší, přičemž účastníci experimentu spálili o 10 % méně tuku. Tedy aspoň v porovnání s jídlem podávaným v 18 hodin. (K získání těchto dat měli vědci k dispozici sledovače aktivity, skenery tělesného tuku a vzorky krve.) Výzkumníci se tak jednoznačně shodli, že když si nějaký ten gáblík dopřejete až dvě hodiny po odstartování hlavního vysílacího času v televizi, zvýší se vaše hladina cukru v krvi a ztížíte spalování tuků, což následně vede k nárůstu tělesné hmotnosti.

Co všechno je v sázce?

„Tato studie vrhá nové světlo na to, jak postupující čas zhoršuje glukózovou toleranci a snižuje množství spáleného tuku,“ uvedl autor studie Jonathan C. Jun s tím, že občasné hříchy se promíjejí, nicméně pokud je zvyk konzumace jídla později večer chronický, může to vést nejen k diabetu, ale i obezitě.

Dnes, zítra, za měsíc

Navíc lidé, kteří již mají cukrovku nebo nějaké to kilo navíc, mohou být vůči těmto negativním účinkům ještě zranitelnější. Pravda je taková, že u osob s obezitou nebo diabetem, které již mají zhoršený metabolismus, se dopady nočního stravování ještě násobí. Sluší se však uvést, že se této studie zúčastnilo pouze 20 lidí během jedné noci. K určení, zda účinky v průběhu času přetrvávají, je nutný důkladnější výzkum. I tak však uvedená vědecká zjištění nutí k zamyšlení.

Přitažlivé výhody červeného vína

Kuře s kyselým zelím

Kuře s kyselým zelím

12 hlasů
1h a 20min 668 kJ 149 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvový krém

28 hlasů
25min 234kJ 30 Kč

Vydatná a zdravá polévka.

Kuřecí prsa se zeleninou julien

11 hlasů
45min 458kJ 99 Kč

Dietní kuřecí prsa se zeleninou připravenou v páře.

Poradny

Loni jsem dostala výpověď, co dělat pro nárok na PPM?

Dobrý den,pokud na mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve 22.1.2021, pak bude rozhodným ob... Více

Začínám pracovat na DPČ, mám nárok na PPM?

Dobrý den,jestliže jste otěhotněla až po ukončení posledního pracovního poměru (HPP), pak se na V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia...

Více