Deprese jako nedílná součást života

Občas každý z nás pronese, že na něj padá deprese – třeba ta podzimní… Jaké to ale je žít se skutečnými depresemi? Jak je poznat a kde hledat pomoc?

Veškerá energie zmizí, radost ze života je pryč, život se ponoří do šedé – pro mnoho lidí je to těžko představitelné. Přesto podle posledních odhadů WHO (Světové zdravotnické organizace) trpí depresemi v současné době celosvětově až 20 % lidí – ženy dvakrát častěji než muži. Jednak je to z důvodu lepšího rozpoznání nemoci, a jednak proto, že se o nich už mluví mnohem otevřeněji. Přesto bojuje hodně nemocných stále ještě s předsudky.

Jak vypadá deprese

Není deprese jako deprese. Existují lehké formy, stejně jako forma s těžkým, chronickým průběhem.

Ponurá nálada, vyčerpání – to zná každý. Ale kde je ta hranice, kdy se to změní v depresi? Existují příznaky onemocnění, na základě kterých lze určit, zda se jedná o depresi. K tomu kromě jiného patří sklony k pocitům viny, permanentní pocit strachu nebo pocit vnitřní netečnosti.

Nejčastější je unipolární deprese, která se objevuje několikrát za život a trvá týdny nebo měsíce.

Méně častá je bipolární afektivní porucha, při které dochází vedle depresivních fází ještě i k manickým stavům. Ty se vyznačují neutuchající chutí do akce, euforickou náladou a velmi nízkou potřebou odpočinku.

Dystymie je naproti tomu lehčí forma, která ale neléčená může být až chronická a která se objevuje často ještě v rané fázi dospělosti.

Jak vyléčit depresi

Postiženým se nejčastěji nasazují antidepresiva, která už za týden až dva ukážou pozitivní účinek. Mnoho pacientů ale léky odmítá – ať už ze strachu ze závislosti nebo změny osobnosti. Ovšem ani jedno není opodstatněné. Antidepresiva jsou lepší, než jakou mají pověst.

Jak na podzimní a zimní deprese

Necítíte se příliš dobře, jste unavení, jíte nekonečné množství čokolády. V ročních obdobích, kdy nemáme dostatek slunečního světla často padá i naše nálada na bod mrazu. Může za to nedostatek hormonu melatoninu, který tělo vyrábí ze slunečního záření. Melatonin řídí náš rytmus spánku a bdělého stavu a také naši únavu. Pokud se dostanete do sezonní deprese, pomůže dostatek pohybu na denním světle, i když je zrovna zataženo. Zkusit můžete i lampy na terapii světlem – už 15 až 20 minut dokáže denní světlo nahradit.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro Berany přináší příležitosti, které vás mohou posunout v pracovní i osobní oblasti. Váš entuziasmus a aktivní přístup vám pomohou překonat překážky, které se mohou objevit.Týden začíná romanticky a m... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:00
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat