Nenechte stres ničit vaši postavu

V dnešní době čelíme bohužel pořádným dávkám stresu, čelíme mu v různých formách téměř každý den, což vašemu tělu v horizontu týdnů, měsíců a let rozhodně nemusí prospívat. Zvýšený stres může různými způsoby ovlivňovat množství tělesného tuku, svalové hmoty, náladu, imunitu a řadu dalších oblastí vašeho zdraví.

Stres je určitou reakcí našeho organismu na hrozící nebezpečí, které může mít fyzickou i psychickou povahu V pravěku to tak mohl být nenadálý útok predátora nebo strach z nedostatku potravy. Dnešní stres je trochu jiný, je to stres, který si nosíme domu z práce, ze školy, nebo po těžkém sportovním tréninku. Při krátkodobém stresu se uplatňují zejména hormony noradrenalin a adrenalin, které tělo pomyslně připravují na boj, či útěk.

My se ale dnes zaměřený na stres Dlouhodobý, při kterém se vyplavuje hormon kortizol. Kortizol jednak zvyšuje hladinu cukru v krvi, způsobuje úbytek svalové hmoty, zhoršuje naši náladu, také se naše tělo kvůli kortizolu déle regeneruje, a v neposlední řade potlačuje náš imunitní systém. Jak se tedy stres může podepsat na naší postavě?

Máte tendenci méně jíst

Pokud se nacházíte v období dlouhodobějšího stresu, možná máte tendenci méně jíst, máte stažený žaludek a máte problém do sebe dostat nějaké jídlo. Po pár týdnech takového drsného režimu se to na vaší ostavě projeví především tak, že zhubnete svaly i nějaký tuk – ale tohle hubnutí není vůbec zdravé a může vést k horším problém jako třeba vypadávání vlasů, slabé nehty, suchá pokožka a dokonce může vést i k nemocem!!

Ve stresu přestáváte kvalitně jíst, aspoň stíháte cvičit


Na někoho stres působí jednoduše tak, že se mu výrazně zhorší jeho stravovací návyky – nepravidelnost v jídle, fast food, slazené nápoje. Tučné a chutné jídlo je váš jediný světlý bod v tom hrozném shonu. Život bez pohybu si ovšem nedokážete představit, takže ten víceméně nezanedbáváte. Svaly si tak můžete buď udržovat, nebo o ně velmi pomalu přicházet, tělesný tuk však půjde pomalu, ale spolehlivě nahoru. Pokud máte tendenci k přejídání ze stresu, měli byste si říct, že pevný stravovací režim by měl být vaší prioritou.

Nedržím stravu a ani se nehýbu


Dluhy, řízení velké firmy, náročné studium, zkouškové, hodně práce, která vás ještě při nejhorším nebaví a vy si nemůžete dovolit dost času na odpočinek. Zdroj stresu a možné selhání je zkrátka něco, co může váš život negativně ovlivnit na dlouhé roky dopředu. Když během tohoto stresového období rezignujete na racionální stravu i pohyb, vaše tělo se může za pouhých několik měsíců proměnit k nepoznání. Ztráta svalové hmoty, nárůst nebezpečného tuku v oblasti břicha, úzkost, a pokud to bude pokračovat a vy máte určité genetické predispozice, za několik let třeba i cukrovka 2. typu a kardiovaskulární problémy. Opravdu je to cena, kterou jste ochotni zaplatit? Vaše zdraví by přece mělo být na prvním místě.

Co si z toho vzít?

Míra pociťovaného stresu je u každého z nás jiná, takže na něj každý reaguje odlišně. Někdo dokáže takřka bez problému dodržovat zdravou stravu i pohybovou aktivitu. U někoho si stres vybírá daň v podobě snížené, nebo naopak zvýšené chuti k jídlu. Ani pohybová aktivita nemusí zůstat ušetřena a často ji při stresu začínáme čím dál více opomíjet.

Pokud o sobě víte, že při náročnějších životních etapách tyto důležité oblasti vašeho životního stylu zanedbáváte, zkuste si tyto problémy více uvědomovat a snažte na nich zapracovat. Jestliže se během stresu přidávají i časté změny nálad, úzkost, nebo dokonce depresivní stavy, není žádná ostuda se svěřit do rukou psychologa.

Odměnou za to pro vás bude lepší forma, lepší psychické rozpoložení, lepší pocit ze sebe samého a hlavně vaše dlouhodobé zdraví. #zdravesesabcou


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

107 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:45
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:44
57 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:12

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat