Kdy se ze stresu stává skutečný problém

Upřímně řečeno jsme poslední dobou všichni vyčerpaní. Možná až extrémně vyčerpaní. Ale kdy se ze stresu nebo strachu stane skutečný psychický problém?

Jak se máte? Jako opravdu. Od začátku pandemie trpí v České republice asi 10 procent obyvatel příznaky těžké deprese. Zatímco při výzkumu z roku 2014 to byly pouhé dvě procenta. Data sice pocházejí už z doby druhého lockdownu, ale nepředpokládá se, že třetí lockdown výsledek vylepší. Podle expertů už můžeme hovořit dokonce o „covidové depresi“.

Covidová deprese

Starosti a strachy, ale i pocitové nebo skutečné ohrožení je v době koronavirové pro většinu lidí velkou zátěží. A především s tím spojená opatření jako izolace, sociální distanc a další znamená pro člověka velmi silné omezení osobní svobody, ale i obrovskou zátěž na psychické zdraví. Součet všeho dohromady tak může u lidí vést až k depresím.

Co je deprese

Je to psychické onemocnění, které se projevuje nejen psychicky ale i fyzicky. Hlavním znakem deprese je enormní sklíčenost, člověka už téměř nic nemůže potěšit. Vytrácí se chuť a motivace k jakékoli činnosti. A přidávají se pocity ztráty smyslu, naděje a potřebnosti, což může vést až k sebevražedným myšlenkám.

Jak poznám, že potřebuji pomoc

Když se váš život začne točit v kruhu a vy máte pocit, že už to sami nezvládnete, je čas najít si pomoc. Ve skutečnosti je ale tento bod rozpoznat velmi těžké. A to i přesto, že utrpení je značné, a i vaše okolí vám dává najevo, že jste se změnili. Další překážkou často bývá stud. Je ale potřeba si uvědomit, že jste momentálně člověk s problémy, ne problémový člověk.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

57 Příspěvků
Poslední příspěvek 11:12
7 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
246 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat