Jde to i bez posilovny! Velký přehled prací, po kterých zaručeně zhubnete

Vánoční shon, odpočinek mezi svátky i leckde bujaré přivítání nového roku máme všichni za sebou a v hlavě ještě čerstvě všechna ta předsevzetí z nichž jednoznačně vede „chci zhubnout“. Tipy jak shodit pár kil a zvýšit svoji pohybovou aktivitu pro vás připravil výživový poradce odborník z Institutu klinické a experimentální medicíny, pan Pavel Suchánek.

Snížit energetický příjem není velký problém: vyhýbat se velkému množství smaženého jídla, nahradit majonézu jogurtem, nebo nízkotučnou kysanou smetanou, do jídelníčku zařadit co nejvíce zeleniny a ovoce a všechno konzumovat v rozumném množství.

Abychom zvýšili energetický výdej a spálili tak nadbytečné kalorie, musíme vyvinout určitou fyzickou aktivitu, která nám zároveň zlepší celkovou psychickou pohodu. Podobně účinné jako cvičení v tělocvičně nebo posilovně je však i „cvičení“ s koštětem, vysavačem či prachovkou! Podíváme-li se navíc na uklízení vědecky (viz tabulka domácích prací), bude nám lépe utíkat. Ke zvýšení energetického příjmu můžeme využít také zimu, sníh a led (viz tabulka zimních pohybových aktivit).  

Odměnou za všechno cvičení nám bude lepší zdraví a dlouhověkost. Aktivní životní styl je totiž spojen se sníženým rizikem kardiovaskulárních nemocí včetně onemocnění koronárních tepen, mrtvice a vysokého krevního tlaku. Fyzická aktivita je také primárním faktorem v prevenci diabetu II. typu i obezity. Cvičení působí jako velmi silný antidepresant a zlepšuje celkovou psychickou pohodu. Snižuje riziko osteoporózy, protože podporuje obnovu kostí a brání ztrátě svalů způsobené stárnutím.

Novoroční matematika

I takové uklízení může být fyzicky dost náročné a můžeme při něm tedy vydat velké množství energie. Abychom spálili co nejvíce tělesných tuků, měli bychom luxovat, utírat prach či mýt okna 60 minut v kuse a pak teprve odpočívat. Množství vydané energie záleží také na intenzitě konkrétní práce. Totéž platí i o ostatních pohybových aktivitách.  

Abychom vydrželi zimní sportování můžeme jako zdroj energie před a při zimní vycházce kromě horkého čaje dodat energii vhodnějším způsobem nejrůznějšími nealkoholickými nápoji. Zkusit můžete i některé oblíbené indoor sporty jako badminton, volejbal, fotbálek, nebo aerobik a posilování. Při těchto sportovních aktivitách jsou slazené nealkoholické nápoje velmi vhodným zdrojem energie. Stejně tak pokud jedete na běžky, nebo máte horskou turistickou vycházku, protože potřebujete rychlé zdroje energie pro pokrytí intenzity fyzické zátěže.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vám planety přinesou do vašeho milostného života nové impulzy a dynamiku. Pokud jste v partnerském vztahu, čeká vás období plné komunikace a porozumění. Věnujte svému partnerovi více pozornosti a buďte vnímaví k jeho potřebá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat