Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

S věkem pláčeme méně

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

16. 9. 2020 | Vztahy

Děti, ať už kluci nebo holky, mohou plakat kvůli čemukoli. Ale čím starší jsou, tím méně slz najednou teče… A přitom existují mezi pohlavími výrazné rozdíly. Pláčou ženy více než muži? A cítíme se potom lépe?

Psycholožka Leah Sherman z University of Queensland definovala pravidlo pro dospělé: podle studií pláčou ve většině zemí ženy až třikrát v měsíci, zatímco muži jen jednou. Jsou samozřejmě výjimky, ale rozdílný vývoj mezi pohlavími je stále patrnější už od puberty. Navíc podle studie mimochodem neexistuje žádná přímá souvislost mezi pláčem a menstruací. Jednoduše chlapci od 13. roku věku pláčou prostě méně.

Tlak a stud

Dr. Sherman také vysvětluje, že se mladí chlapci musí přizpůsobit kulturnímu tlaku a očekávání. A tak podléhají tradičnímu klišé – když chtějí být opravdovými muži, nesmějí ukázat svoje pocity. Emocionální muži jsou zkrátka považováni za příliš zženštilí. Proto se muži stydí brečet mnohem více než ženy.

Pláč na veřejnosti

Nizozemský psycholog Ad Vingerhoets ale také zjistil, že se v mnoha evropských společnostech stále více etabluje „akceptace pláče“. Příkladem pro to jsou televizní pořady, které jsou založeny na tom, aby vyvolaly v divácích slzy dojetí. Sportovci pláčou po velkých utkáních na veřejnosti a je jedno, jestli zvítězili nebo prohráli. A ne bez příčiny tak vznikl celý filmový žánr, který má za úkol právě takové emocionální rozpoložení vyvolat – „doják“ (anglicky Tearjerker).

Pomáhá pláč?

Nejrozšířenější je také podle Shermana představa, že pláč nám pomáhá snižovat bolest, a potom se cítíme tak nějak uklidnění. Ale zlepší se naše nálada opravdu? Sherman tvrdí, že k tomu neexistují žádné relevantní vědecké výsledky. Z jedné studie je pouze možné vyvodit následující: čím delší jsou rozmezí mezi pláčem, tím lépe nový pláč člověk snáší. Naopak čím kratší je doba a častější pláč, tím spíše se člověk cítí psychicky hůř a hůř. Z toho lze vyvodit, že pláč funguje v těle jako alarm – poznáme podle toho, že něco není v pořádku. Pláč je ale také signálem pro ostatní, že potřebujeme pomoc a podporu.

Závislost na vztazích skutečně existuje

Mango salát s okurkou

Mango salát s okurkou

14 hlasů
15min 288 kJ 45 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jablečný salát

16 hlasů
25min 880kJ 65 Kč

Salát vhodný i pro slavnostní příležitost, navíc plný ...

Pikantní fazolový pekáček

84 hlasů
1h a 45min 738kJ 180 Kč

Pikantní fazole z trouby.

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více