Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zelený čaj výrazně snižuje zásoby tuku na těle

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.08.2017 | Zdraví a životní styl

Čínští vědci prokázali, že epigalokatechin galát (EGCG) obsažený v hojném množství v zelném čaji pomáhá snižovat zásoby tuku na těle. Tato látka přitom prokazatelně prospívá také nervové soustavě a zlepšuje myšlení a paměť. Jako antioxidant rovněž chrání tkáně před stárnutím a rakovinou.

Vědci z čínského Jang-Lingu podávali části myší EGCG. Všechny myši přitom byly živeny energeticky velmi bohatou stravou. Ale u té části, která dostávala EGCG, došlo k výraznému úbytku tělesných tuků, zatímco srovnávací skupina postupně tučněla. Ale testy kognitivních funkcí prokázaly, že po čtyřech měsících užívání EGCG byly myši přesnější a rychlejší v paměti a rozhodování.

„Zelený čaj je druhý nejkonzumovanější nápoj na světě hned po vodě a je pěstován už přes třicet staletí. Starověký zvyk pití zeleného čaje může být přijatelnou alternativou k léčivům, když jde o hubnutí a zlepšení paměti,“ tvrdí doktor Süe-po Liou z Jang-Lingu.

Jak ho správně připravit?

Nepatříte zrovna mezi milovníky zeleného čaje? Možná jste si ho jen dosud nesprávně připravovali, takže výsledný nápoj nebyl tak lahodný, jak by mohl být. S tímto návodem už neuděláte chybu!

Poměr je základ

Aroma čaje se nevylepší přidáním dvojnásobného množství čaje na menší podíl vody. Správný poměr zní takto: dva gramy čaje na decilitr vody. Jen tak docílíte dokonalého čajového elixíru plného těch správných živin.

Louhování má svá pravidla

Myslíte si, že čím déle máte čaj ponořený ve vodě, tím se znásobí jeho účinky a obsah antioxidantů v samotném nápoji? Chyba! Je to přesně naopak. Černý čaj dosahuje svého maxima právě při louhování po dobu šesti minut. Ne více a ne méně, šest je akorát. Právě během takového louhování se z čaje vyplaví všechny antioxidanty.

Servírování je důležitější, než si myslíte

K tomu, abyste vytěžili z každého druhu čaje maximum, neměli byste podceňovat jeho servírování. Čaj by se měl podle milovníků čaje podávat výhradně v porcelánu nebo glazované keramice. Dokonce se traduje, že čím menší čajový šálek bude, tím účinnější je čajový mok. Angličané, známí svou zálibou v pití čaje, tvrdí, že čajový šálek by měl být co nejmenších rozměrů a měl by se rozšiřovat směrem nahoru.

Méně je více

Hovoříme o čaji v nálevových sáčcích, který ani nemůžeme srovnávat s čajem sypaným. Jeho kvalita je mnohem, mnohem nižší, stejně jako jeho účinek. Sypaný čaj je sice dražší, ale účinnější a obvykle bez přidaných látek, které by mohly snižovat jeho účinnost.

Teplota je alfou a omegou

Každý čaj má svou ideální teplotu přípravy! Zatímco při zeleném čaji je ideální teplota od šedesáti do osmdesáti stupňů Celsia, při černém čaji je to devadesát pět stupňů. Ovocné čaje si přijdou na své při teplotě devadesát stupňů.

Večerní chutě. Zažeňte je zdravou svačinkou

Kuřecí prsa zapečená s mangem

Kuřecí prsa zapečená s mangem

9 hlasů
1h a 15min 500 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí stehna s houbami

11 hlasů
1h a 5min 299kJ 195 Kč

takto upravené kuřecí maso můžete podávat z rýží,těstovin...

Kuřecí pánev se zeleninou

10 hlasů
60min 710kJ 85 Kč

Takřka žádné nádobí, a zároveň skvělá chuť.

Poradny

Za jakých podmínek mohu synovi zrušit trvalý pobyt?

Dobrý den, Jitko,co se týče zrušení trvalého pobytu, trvalý pobyt může zrušit majitel nemovitosti... Více

Za jak dlouho po nástupu do práce dostanu nemocenskou?

Dobrý den, Bobe,nárok na nemocenské dávky vzniká současně se vznikem pracovního poměru, takže můž... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více