Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Triky, které rychle nastartují unavený mozek

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.03.2018 | Zdraví a životní styl

Potřebujete se v práci soustředit, vyřešit zapeklitý problém, vymyslet originální projekt, ale váš unavený mozek prostě odmítá spolupracovat? Je nutné mu zkrátka dodat rychlou vzpruhu. Jenže jak? Stačí znát několik triků!

Co podle vědců spolehlivě zabere, když se potřebujete soustředit nebo se něco nového naučit?

Postranní pohledy

V rámci jisté studie bylo zjištěno, že když lidé po dobu 30 vteřin pohybují očima ze strany na stranu, pomůže jim to nejen s řešením pracovních problémů a úkolů, ale také s pamětí. Důvod není tak docela jasný, ale vědci mají teorii, podle níž horizontální pohyby očí aktivují v mozku ta správná centra. A díky tomu se mozek nastartuje. Jen se asi vyplatí věnovat se této činnosti v soukromí, abyste se nesetkali s překvapenými pohledy svých kolegů…

Chytrá žvýkačka

Ačkoli v některých společnostech je žvýkání na pracovišti zakázáno (pořád ještě nepatří mezi zvyk, který je v souladu s etiketou), pokud už v práci nevíte kudy kam a vážně potřebujete „nakopnout mozek“, po žvýkací gumě (třeba tajně) sáhněte. Několik studií totiž potvrdilo, že lidé, kteří žvýkají, mají až o 25 % vyšší schopnost se soustředit na daný problém, ale také lepší schopnost pamatovat si nové věci. Odborníci si nejsou jistí, co za touto skutečností přesně stojí, ale upřímně – hlavně když to funguje!

Ruce v pěst

Další studie zase ukázala, že když lidé bezprostředně před tím, než se začnou něco učit, zatínají pěst pravé ruky, a těsně po učení zase levé, snáze si vše zapamatují. Tedy tento postup platí pro praváky, pokud patříte mezi leváky, je to přesně naopak (před učením levá pěst, po něm pravá). A proč by měl tento trik fungovat? Ani to není tak úplně jasné, nicméně se spekuluje, že (u praváků) se stisknutím pravé pěsti aktivuje levá polovina mozku odpovědná za zapamatování si věcí, zatímco levá pěst aktivuje pravou polovinu mozku asociovanou se vzpomínáním.

Rychlý šlofík

Pospávání na pracovišti vám samozřejmě neprojde (pokud ano, máte velmi osvícené šéfy), ale pokud pracujete z domova nebo se třeba učíte na zkoušku, rozhodně stojí za to tenhle tip zkusit. Vědci totiž prokázali, že lidé, kteří si dopřejí 45 až 60 minut spánku, se dokáží nejen lépe soustředit, ale snáze si zapamatují věci, jež se před šlofíkem učili.

Jaké jsou výhody každodenního 30minutového kardio cvičení

Rajčata v těstíčku

Rajčata v těstíčku

10 hlasů
35min 733 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Letní salát s broskvemi

13 hlasů
20min 503kJ 95 Kč

Vhodný na piknik, nebo k prázdninovému grilování.

Květáková polévka

27 hlasů
40min 146kJ 60 Kč

Květáková polévka s hráškem a mrkví.

Poradny

existuje prevence hemoroidů?

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Máte pravdu, že změny na žilním systému mají svoje genetické rizi... Více

Pobírám RP a pracuji na HPP, mám nárok na ošetřovné?

Dobrý den,kdybyste pouze pobírala RP bez toho, abyste pracovala pro Vašeho původního zaměstnavate... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Dáte průchod zamilovanosti a ukážete partnerovi, že vám na něm opravdu záleží. A věřte, že protějšek váš postoj stoprocentně opětuje. Možná to nedá najevo tak vroucně, jak byste si představovali, nicméně se ujistíte o tom, že vztah má budoucnost.

Více