Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Triky, které rychle nastartují unavený mozek

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 3. 2018 | Zdraví a životní styl

Potřebujete se v práci soustředit, vyřešit zapeklitý problém, vymyslet originální projekt, ale váš unavený mozek prostě odmítá spolupracovat? Je nutné mu zkrátka dodat rychlou vzpruhu. Jenže jak? Stačí znát několik triků!

Co podle vědců spolehlivě zabere, když se potřebujete soustředit nebo se něco nového naučit?

Postranní pohledy

V rámci jisté studie bylo zjištěno, že když lidé po dobu 30 vteřin pohybují očima ze strany na stranu, pomůže jim to nejen s řešením pracovních problémů a úkolů, ale také s pamětí. Důvod není tak docela jasný, ale vědci mají teorii, podle níž horizontální pohyby očí aktivují v mozku ta správná centra. A díky tomu se mozek nastartuje. Jen se asi vyplatí věnovat se této činnosti v soukromí, abyste se nesetkali s překvapenými pohledy svých kolegů…

Chytrá žvýkačka

Ačkoli v některých společnostech je žvýkání na pracovišti zakázáno (pořád ještě nepatří mezi zvyk, který je v souladu s etiketou), pokud už v práci nevíte kudy kam a vážně potřebujete „nakopnout mozek“, po žvýkací gumě (třeba tajně) sáhněte. Několik studií totiž potvrdilo, že lidé, kteří žvýkají, mají až o 25 % vyšší schopnost se soustředit na daný problém, ale také lepší schopnost pamatovat si nové věci. Odborníci si nejsou jistí, co za touto skutečností přesně stojí, ale upřímně – hlavně když to funguje!

Ruce v pěst

Další studie zase ukázala, že když lidé bezprostředně před tím, než se začnou něco učit, zatínají pěst pravé ruky, a těsně po učení zase levé, snáze si vše zapamatují. Tedy tento postup platí pro praváky, pokud patříte mezi leváky, je to přesně naopak (před učením levá pěst, po něm pravá). A proč by měl tento trik fungovat? Ani to není tak úplně jasné, nicméně se spekuluje, že (u praváků) se stisknutím pravé pěsti aktivuje levá polovina mozku odpovědná za zapamatování si věcí, zatímco levá pěst aktivuje pravou polovinu mozku asociovanou se vzpomínáním.

Rychlý šlofík

Pospávání na pracovišti vám samozřejmě neprojde (pokud ano, máte velmi osvícené šéfy), ale pokud pracujete z domova nebo se třeba učíte na zkoušku, rozhodně stojí za to tenhle tip zkusit. Vědci totiž prokázali, že lidé, kteří si dopřejí 45 až 60 minut spánku, se dokáží nejen lépe soustředit, ale snáze si zapamatují věci, jež se před šlofíkem učili.

Odpolední šlofíček je jako pohlazení pro mozek

Kuřecí kousky s mrkví

Kuřecí kousky s mrkví

11 hlasů
1h a 15min 540 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Rizoto s chřestem

9 hlasů
40min 614kJ 140 Kč

Chřestové rizoto se šafránem.

Treska na česneku a rajčatech

9 hlasů
60min 234kJ 95 Kč

dušená treska s rajčaty a bylinkami

Poradny

Mám po rodičovské dovolené podepsat výpověď?

Dobrý den,zaměstnavatel je opravdu povinen Vám držet pracovní místo nejdéle do tří let od narozen... Více

Musím v práci doložit rodný list dítěte?

Dobrý den,neuvádíte, komu máte dokládat rodný list a o jakou smlouvu se jedná, ale předpokládám, ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi vám bude chtít přebrat vaši lásku, to si však rozhodně nenecháte líbit! Naopak, rozhodnete se stůj co stůj ubránit svůj vztah. Moc dobře si však uvědomujete, že není zapotřebí agresivita a síla, ale prozíravost a chytrost. Umíte si poradit!

Více