Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Pletení snižuje krevní tlak a je prevencí demence i deprese

24. 10. 2018 | Zdraví a životní styl

Součástí každodenního života babiček bývalo pletení a jiné ruční práce. Mělo to výhody nejen pro děti a vnoučata, protože měly vždy něco na sebe, ale především pro tyto ženy samotné. Pletení by se totiž senioři měli věnovat plošně a bez rozdílu pohlaví. Ruční práce snižují krevní tlak a jsou prevencí depresí a demence.

Pletení je sice trochu náročné na kostru – člověk sedí strnule v jedné poloze a má paže v poněkud nepřirozené poloze před sebou – ale jinak je to činnost srovnatelná s účinky jógy. Dokáže stejně uklidnit, snížit krevní tlak, odvrátit pozornost od zdravotních potíží, zvýšit pocit pohody a spokojenosti se životem a zpomalit nástup starobní demence.

Proti nemocem i osamělosti

Protože výrobky jsou užitečné, zvyšuje pletení pocit užitečnosti u seniorů, kteří se jinak cítí osamělí a zbyteční. Pletení prokazatelně snižuje riziko nástupu starobní deprese.

„Výzkumy z celého světa dokazují, že má pletení terapeutické účinky. Máme obrovské množství důkazů, že pletení má blahodárné účinky na fyzickou i psychickou stránku člověka,“ tvrdí mluvčí britské organizace Knit for Peace, která propaguje ruční práce jako formu terapie a pomoci zároveň.

Když pletení pomáhá

V Británii už má program Knit for Peace svou tradici a britští senioři – a nejen ženy – pletou pro dobrou věc. Výrobky putují do zemí, kde mají nouzi o oblečení a základní potřeby.

„Denně odbavíme asi čtyřicet balíků, a kdybychom neodesílali věci denně, nepohneme se mezi všemi těmi věcmi,“ přiznala Hilary Blumová z organizací Charities Advisory Trust a Knit for Peace.

Vědci z americké Mayo Clinic prokázali, že pletení je prevencí Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.

Jídelníček, díky kterému vyzrajete na záněty

Špenátové noky

Špenátové noky

27 hlasů
35min 849 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Candát s olivami

8 hlasů
45min 543kJ 150 Kč

Dušený candát s olivami.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více