Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Absolutní tma v ložnici během noci je prevencí depresí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.11.2018 | Zdraví a životní styl

O tom, že pouliční osvětlení dopadající do ložnice působí zhoubně na spánek, odborníci informují dlouhodobě. Umělé noční osvětlení je totiž novinkou posledních pár desetiletí. Lidské tělo se ale vyvíjelo po miliony let v nocích, které byly až na výjimky velmi temné, takže není na něco tak anomálního jako noční světlo vůbec adaptováno. Osvětlení v ložnici – jakéhokoli druhu – působí zhoubně na mozek a zvyšuje také riziko depresí. V rámci její prevence by lidé měli používat těžké černé závěsy či rolety.

Aby maximálně zabránili průniku osvětlení zvenku. Ideálně pro spánek i psychiku je, když je v ložnici tma jako v pytli.

O tom, že by se nemělo v ložnici vůbec používat cokoli, co vyzařuje modré světlo – displeje, monitory a obrazovky – není třeba ani psát. Pouliční osvětlení či světlo z displeje mobilu nebo tabletu narušují biologické hodiny člověka a působí závažné změny v hormonálních cyklech, že krom nespavosti můžou vyvolat také chronické deprese. Tvrdí to japonští vědci, podle nichž je zapotřebí v ložnici zajistit maximální tmu.

„Prokázali jsme, že osoby, které spí v ložnici, v níž je tolik osvětlení, že je lidské oko schopno vidění, mnohem častěji trpí depresemi… Je dobře známo, že působení světla v noci může vést k narušení spánku, protože světlo v pozdních hodinách zastavuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Je možné, že redukce hladiny melatoninu v krvi může mít psychologické důsledky,“ tvrdí doktor Knedži Obajaši z Lékařské univerzity v Naře.

Tma proti depresi, zima proti cukrovce?

Ovšem zdá se, že bychom měli ložnici nejen pořádně zatemnit, ale také vyvětrat, respektive vychladit na příjemnou teplotu. Vědci z Oxfordu a Nizozemska totiž tvrdí, že studená ložnice je jedním z opatření, jak se chránit před diabetem 2. typu a obezitou. Gobální oteplování podle odborníků povede k nárůstu počtu diabetiků a tlouštíků. Tělo se totiž v noci nestihne dostatečně ochladit, bude mít menší zásoby hnědého tuku, ale větší zásoby toho bílého, a tím pádem bude i náchylnější k diabetu.

Profesor endokrinologie Ashley Grossman z Oxfordské univerzity tvrdí, že přibývá důkazů, že ochlazování organismu večer a v noci je prevencí diabetu 2. typu a obezity.

„Máme jisté docela pádné důkazy o tom, že ochlazování těla i o několik málo stupňů může zlepšit či snížit riziko diabetu. Život v chladnějším prostředí může být užitečný ke zvýšení citlivosti vůči inzulinu a oddálení diabetu 2. typu. Spolu s tím, že odpovídající spánek může pomoci vyhnout se obezitě a diabetu, bychom si všichni měli zřejmě v ložnicích snížit teplotu, větrat a pustit dovnitř studený vzduch,“ tvrdí profesor Grossman.

Podle epidemiologů z Maastrichtské univerzity by v ložnici mělo být jen mezi patnácti až sedmnácti stupni Celsia. Tak má tělo optimální podmínky pro termoregulaci, prevenci rezistence tkání vůči inzulínu a spalování bílých tukových zásob.

Ruce na prsa: Rakovina o sobě nemusí dát vědět jen bulkou

Grilovaná vepřová panenka

Grilovaná vepřová panenka

3 hlasy
40min 865 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Medové těstoviny s čerstvými rajčátky

7 hlasů
35min 448kJ 90 Kč

Milovníci těstovin si určitě na tomto italském receptu...

Dušené filé z tresky

9 hlasů
30min 281kJ 220 Kč

Kousky filé v kokosovém mléce.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více