Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kočičí parazit, který u lidí vyvolává deprese, schizofrenii či autismus

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

6. 12. 2018 | Zdraví a životní styl

Toxoplasma gondii je parazitický prvok koček, jehož mezihostitelem se může stát člověk. Ten se ale nemůže stát kořistí kočky, takže u něj prvok trvale přežívá v mozkových buňkách. Mění jejich funkce a může vyvolat depresi, schizofrenii či autismus. U myší prvok snižuje ostražitost, aby se snadno stala kořistí cílového hostitele. V případě člověka vlivem parazita také dochází ke snížení pozornosti a jedinci s toxoplazmózou jsou častěji účastníky dopravních nehod. Vědcům z Německa se podařilo odhalit, proč tomu tak je.

Sledovali pohyb a činnost prvoka v mozku myší. Toxoplasma je nitrobuněčný parazit, žije tedy uvnitř neuronů a ovlivňuje jejich činnost. Z hlediska vývojového cyklu tohoto prvoka, který potřebuje, aby myš rychle ulovil cílový hostitel – kočka – je to docela logické. Ovlivní činnost neuronů v mozku myši tak, aby přestala být ostražitá a stala se snadno kořistí kočky. Prvok se tím rychle dostane do těla cílového hostitele, v němž se dokáže rozmnožit. U člověka, který ale kořistí kočky být nemůže, se projevuje činnost prvoka jinak.

Jak se člověk nakazí

Nakazit se Toxoplasmou můžeme pozřením nečisté zeleniny či ovoce, které přišly na zahradě do kontaktu s kočičími výkaly. Také chovatelé koček můžou mít parazity na rukou a při nedostatečné hygieně se takto dostanou do úst a dále do těla. Podle odhadů má Toxoplasmu v mozku až polovina lidské populace.

Toxoplasma pak vyvolává onemocnění zvané toxoplazmóza, které ale může probíhat tiše bez zjevných symptomů. Prvok ovlivňuje činnost neuronů v mozku i imunitní systém. Jak tomu ale přesně je popsali vědci z Univerzity Otty von Guericka a Leibnizova neurobiologického institutu v Magdeburgu. Podle jejich výzkumu Toxoplasma mění složení synapsí (spojů mezi neurony) a rovněž ovlivňuje imunitní systém.

Depresi naproti

Prvok snižuje hladinu proteinů v blízkosti excitačních synapsí uvolňujících glutamát. „Právě nesprávná funkce glutamáterních synapsí souvisí s rozvojem depresí, schizofrenie a autismu. Některé části imunitní reakce také poukazují na souvislost s těmito onemocněními,“ vysvětluje profesorka Ildiko Rita Dunayová z Univerzity Otty von Guericka.

Nicméně u myší po podání chemoterapeutika sufladiazinu došlo k potlačení Toxoplasmy a obnovení funkce mozku. „Všechny sledované proteiny zodpovědné za přenos signálu glutamáterních signálů byly opět v normě. Zánětlivá reakce se výrazně snížila,“ dodává doktor Björn Schott z Leibnizova neurobiologického institutu.

Sulfadiazin se používá k léčbě toxoplazmózy také u člověka.

Lidé s úzkostí by měli dostat levandulový olej, tvrdí psy...

Grepový salát s klíčky

Grepový salát s klíčky

15 hlasů
20min 222 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Makrela s celerovou omáčkou

6 hlasů
1h a 10min 844kJ 180 Kč

Velmi chutně připravené makrely s omáčkou.

Kuřecí s kokosovým krémem

7 hlasů
1h a 10min 404kJ 145 Kč

Pikantní kuřecí prsa s koriandrem.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více