Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kočičí parazit, který u lidí vyvolává deprese, schizofrenii či autismus

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

06.12.2018 | Zdraví a životní styl

Toxoplasma gondii je parazitický prvok koček, jehož mezihostitelem se může stát člověk. Ten se ale nemůže stát kořistí kočky, takže u něj prvok trvale přežívá v mozkových buňkách. Mění jejich funkce a může vyvolat depresi, schizofrenii či autismus. U myší prvok snižuje ostražitost, aby se snadno stala kořistí cílového hostitele. V případě člověka vlivem parazita také dochází ke snížení pozornosti a jedinci s toxoplazmózou jsou častěji účastníky dopravních nehod. Vědcům z Německa se podařilo odhalit, proč tomu tak je.

Sledovali pohyb a činnost prvoka v mozku myší. Toxoplasma je nitrobuněčný parazit, žije tedy uvnitř neuronů a ovlivňuje jejich činnost. Z hlediska vývojového cyklu tohoto prvoka, který potřebuje, aby myš rychle ulovil cílový hostitel – kočka – je to docela logické. Ovlivní činnost neuronů v mozku myši tak, aby přestala být ostražitá a stala se snadno kořistí kočky. Prvok se tím rychle dostane do těla cílového hostitele, v němž se dokáže rozmnožit. U člověka, který ale kořistí kočky být nemůže, se projevuje činnost prvoka jinak.

Jak se člověk nakazí

Nakazit se Toxoplasmou můžeme pozřením nečisté zeleniny či ovoce, které přišly na zahradě do kontaktu s kočičími výkaly. Také chovatelé koček můžou mít parazity na rukou a při nedostatečné hygieně se takto dostanou do úst a dále do těla. Podle odhadů má Toxoplasmu v mozku až polovina lidské populace.

Toxoplasma pak vyvolává onemocnění zvané toxoplazmóza, které ale může probíhat tiše bez zjevných symptomů. Prvok ovlivňuje činnost neuronů v mozku i imunitní systém. Jak tomu ale přesně je popsali vědci z Univerzity Otty von Guericka a Leibnizova neurobiologického institutu v Magdeburgu. Podle jejich výzkumu Toxoplasma mění složení synapsí (spojů mezi neurony) a rovněž ovlivňuje imunitní systém.

Depresi naproti

Prvok snižuje hladinu proteinů v blízkosti excitačních synapsí uvolňujících glutamát. „Právě nesprávná funkce glutamáterních synapsí souvisí s rozvojem depresí, schizofrenie a autismu. Některé části imunitní reakce také poukazují na souvislost s těmito onemocněními,“ vysvětluje profesorka Ildiko Rita Dunayová z Univerzity Otty von Guericka.

Nicméně u myší po podání chemoterapeutika sufladiazinu došlo k potlačení Toxoplasmy a obnovení funkce mozku. „Všechny sledované proteiny zodpovědné za přenos signálu glutamáterních signálů byly opět v normě. Zánětlivá reakce se výrazně snížila,“ dodává doktor Björn Schott z Leibnizova neurobiologického institutu.

Sulfadiazin se používá k léčbě toxoplazmózy také u člověka.

Jak si o Vánocích nepokazit dietu ani zažívání

Zelný salát se slaninou

Zelný salát se slaninou

8 hlasů
40min 503 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více