Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sprint a běh jsou jako brzda stárnutí spolehlivější než posilování

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

08.12.2018 | Zdraví a životní styl

Němečtí vědci se rozhodli zjistit, která z pohybových aktivit je pro člověka nejlepší vzhledem k zpomalování stárnutí buněk a tkání. Srovnali tak vytrvalostní běh, intervalové sprinty a odporové cvičení. Vítězem se přitom staly vytrvalostní běh a intervalové sprinty. Naopak posilování s činkami a stroji (odporové cvičení) omlazující účinek nemá vůbec.

Vědci z Lipska najali 266 zdravých jedinců, kteří se však pravidelnému pohybu před začátkem studie nevěnovali. U nich tedy bylo možné vycházet z jakéhosi bodu nula a sledovat, jak se projeví různé typy pohybu na zdraví jejich buněk.

Pohyb jako záchrana

Stárnutí buněk, a tedy i tkání, lze měřit podle změny délky ramen chromozomů zvaných telomery. Jak člověk stárne, buňkám ubývá enzymu telomerázy, takže se telomery při dělení opotřebovávají a zkracují. U někoho vlivem genetiky a vlivem prostředí (nečistý vzduch, stres, špatná strava, nedostatek pohybu) rychleji než u jiných.

Právě pohyb byl v minulosti prokázán jako prevence zkracování telomer a tedy i prevence stárnutí, nebo lépe řečeno zpomalování jeho rychlosti, protože všechny buňky stárnou, jen u některých lidí pomaleji. Pohyb totiž zvyšuje produkci telomerázy, která je schopná ramena chromozomů obnovovat.

Který pohyb pomůže?

Autoři z Lipské univerzity ale chtěli vědět, který z pohybů omlazuje člověka nejlépe. A, světe, div se, vyhrál právě běh. A to jak vytrvalostní, tak tzv. intervalový sprint či HIIT, při němž se cvičící rozehřeje a následně střídá etapy sprintu s pomalejším tempem. Tyto dva typy pohybu prokazatelně zpomalily zkracování telomer, u některých jedinců ho dokonce zastavily a u dalších i zvrátily tím, že se výrazně zvýšila hladina telomerázy, takže se telomery obnovily. Nic takového ale nenastalo u osob, které posilovaly s činkami a stroji (tzv. odporové cvičení). U nich ke zpomalení stárnutí buněk, tedy i tkání a celého těla, nedošlo.

„Naším hlavním objevem je to, že ve srovnání s počátkem studie a kontrolní skupinou, která necvičila vůbec, došlo pouze u dobrovolníků věnujících se vytrvalostnímu běhu a vysoce intenzivnímu tréninku k zvýšení aktivity enzymu telomerázy a prodloužení telomer, což je obojí podstatné pro stárnutí buňky, regeneraci a tedy i zdravé stárnutí,“ uvedl profesor Ulrich Lauds z Lipské univerzity.

Jak si o Vánocích nepokazit dietu ani zažívání

Rýže s cizrnou a růžičkovou kapustou

Rýže s cizrnou a růžičkovou kapustou

11 hlasů
35min 1083 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kapustová polévka se slaninou

8 hlasů
45min 343kJ 85 Kč

Jednoduchá a vydatná polévka.

Platýs na másle

4 hlasy
30min 1039kJ 240 Kč

Pokrm připravíte během 30 minut.

Poradny

Můžu mít kvůli OČR krácenou dovolenou?

Pěkný den i Vám, Jano,ošetřování člena rodiny je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní přek... Více

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Právě začínající předvánoční týden konečně trochu uberete z tempa (a týká se to především vašeho pracovního nasazení), s nímž jste se vrhli do několika posledních dnů. A věřte, že bylo na čase – sami jste již nějakou dobu tu&scar...

Více