Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Cvičení vyvolává chutě na zdravé jídlo. Sedavý styl na smažené

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

16.02.2019 | Zdraví a životní styl

Paradox obezity je vlastně začarovaný kruh. Vědci z Texasu totiž prokázali, že lidé, kteří mají sedavý životní styl a holdují nezdravé stravě z rychlého občerství, začnou jíst zdravěji, když začnou cvičit. Pohyb a změna jídelníčku jsou přitom stěžejní pro udržování normální postavy. A sport přitom vede ke změnám v mozku tak, že touží po zdravější stravě.

Tvrdí to vědci z University of Texas, kteří sledovali 2 680 osob, které vedly sedavý životní styl. Část z nich se zapojila do programu změny životního stylu, což zahrnovalo především zapojení se do pohybových aktivit třikrát týdně. Jedinci, kteří cvičili alespoň třikrát týdně ale nemuseli být nuceni ke zdravé stravě. Cvičení v nich automaticky vyvolalo změnu chutí, takže automaticky volili libové maso, zeleninu a ovoce.

„Proces zahrnující změnu pohybového režimu může pozitivně ovlivnit stravovací chování. Jedním z důvodů, proč podporujeme pohyb, je právě to, že může vyvolat zdravé změny i v jiných oblastech života. Tato kombinace je přitom velmi účinná v prevenci onemocnění a obezity,“ tvrdí profesorka Molly Bray z University of Texas v Austinu.

Pozor na rychlost

Kromě nedostatku pohybu a špatné stravy se v dnešní době na naší postavě a zdraví negatovně projevuje i fakt, že jídlo spořádáme rchlostí blesku. I vy často nestíháte, takže do sebe oběd prostě „naházíte“ s tím, že není zbytí? Koledujete si o srdeční potíže a mrtvici. Ale i naděje na redukci váhy takhle mizí v nenávratnu! Japonská studie hrozby spojené s rychlou konzumací jídla důkladně prověřila. Odborníci přizvali tisíc náhodně vybraných respondentů různého věku a z řad obou pohlaví, poté je rozdělili do tří skupin podle rychlosti jejich stravování. Když přišel čas na finální analýzu, experti se nestačili divit…

Z jejich poznatků totiž jednoznačně vyplynulo, že „kvapní jedlíci“ mají v krvi vyšší hladinu cukru i cholesterolu, což způsobuje náchylnost k obezitě, vývoji metabolického syndromu nebo cukrovce. Ovšem ve srovnání s těmi, kteří si u jídla „dávají na čas“, mají také podstatně větší riziko kardiovaskulárních chorob a mrtvice. Ano, takhle je situace vážná!

„Když spěcháte a jíte rychle, kolísá vám hladina cukru v krvi, z čehož vzniká inzulinová rezistence. To znamená, že tělo nemůže snadno absorbovat glukózu v krvi, takže budete potřebovat více a více inzulinu, aby se glukóza mohla dostat do buněk. Postupem času se tak může vyvinout diabetes 2. typu i vážné srdeční potíže, protože nadměrná hladina cukru poškozuje nervy i cévy,“ vysvětluje lékař a výzkumný pracovník Takayuki Yamaj

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Těstoviny s pancettou

Těstoviny s pancettou

13 hlasů
1h a 5min 746 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květák s ředkvičkovým máslem

11 hlasů
35min 291kJ 120 Kč

Rychlovka, kterou zvládne každý. Velmi rychlý recept n...

Kuřecí maso s kukuřicí a fazolemi

6 hlasů
1h a 30min 530kJ 150 Kč

Vydatné jídlo s kuřecím masem, bílými fazolemi a kukuřicí.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více