Syndrom vyhoření je oficiální chorobou

Syndrom vyhoření se nově objevil na indexu Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace. Od roku 2022 by měly uznávat toto onemocnění všechny země světa s tím, že lékaři budou schopni onemocnění léčit a pojišťovny léčbu hradit.

„Onemocnění je způsobeno chronickým pracovním stresem, který nebyl úspěšně zvládnut,“ definuje Světová zdravotnická organizace, která v symptomatice uvádí osm hlavních znaků.

Jak ho poznat?

Mezi ně patří: 1) špatný spánek, 2) žaludek na vodě a špatné trávení, 3) vysoký krevní tlak, 4) neustálé myšlení na práci i při pobytu doma, 5) nevrlá a podrážděná nálada, 6) neustálý nedostatek času na dotažení úkolů, projektů, na rodinu či dokonce na sebe, 7) neschopnost se soustředit a 8) neochota žít společensky a stýkat se s přáteli.

„Je to poprvé, kdy byl syndrom vyhoření uznán v Mezinárodním seznamu nemocí,“ uvedl za Světovou zdravotnickou organizaci její mluvčí Tarik Jasarevic.

Firmy by měly vsadit na prevenci

O zařazení na seznam chorob rozhodlo Světové zdravotnické shromáždění v pondělí v Ženevě.

„Podniky a firmy můžou dělat velmi mnoho pro to, aby bránily vyhoření u svých zaměstnanců, nikdy není pozdě včas to zarazit. Existuje mnoho způsobů, jak zvyšovat psychickou odolnost a zvýšit výkonnost, což může mít velké ekonomické výhody pro podniky, ale musejí se starat o mentální zdraví a pohodu svých zaměstnanců,“ míní britský chiropraktik a expert na zvládání stresu doktor Phil Parker v rozhovoru pro The Sun.

Zdroj: who.int, helpguide.org


Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít pocit, že po nějaké době váš život opět zaplavila motivace. A nezáleží na tom, zda je to motivace k práci, budování či posilování milostného vztahu nebo třeba k sebevzdělávání. Příval energie v&a... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

35 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 15.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat