Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sportování v ulicích s nečistým vzduchem a uzavřených posilovnách škodí zdraví

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

2. 12. 2019 | Zdraví a životní styl

Řada lidí věří, že když sportuje, prospívá tím vždy svému zdraví. Pomineme-li jedince vyhledávající extrémní zátěž, která tělo stresuje, škodí svému zdraví při sportu také všichni ti, kdo cvičí a jinak se pohybují v prostředí s nekvalitním vzduchem. Je jedno, že svalovec v kondici uběhne rychle deset kilometrů, pokud běží v ulicích metropole plné exhalátů, ubližuje si. Částice prachu, výfukové plyny a další nečistoty totiž pronikají do plic hlouběji a ve větším množství, než když na takovém místě nesportuje vůbec. Obecně tedy platí, sport a pohyb ano, ale na čistém vzduchu.

Běhat či jinak sportovat venku se vyplatí jen tehdy, je-li to v prostředí s čistým kvalitním vzduchem. To samé platí o posilovnách a tělocvičnách. Tam, kde nemají kvalitní vzduchotechniku a čističky vzduchu, které odfiltrují jak to, co vydechují ostatní spolucvičící a nekvalitní vzduch města venku, je lepší nesportovat.

Sportování ve městě

Vědci z Jihokorejské republiky a Spojeného království prokázali, že jízda na kole ulicemi metropolí se špatnou kvalitou vzduchu, běh kolem rušných dopravních tepen a cvičení v exhalátech a smogu škodí zdraví.

Sportem ku zdraví

Pohyb sám o sobě je sice pozitivní, ale jeho pozitivní účinky převáží negativní účinky škodlivých látek, které v prostředí s nečistým vzduchem člověk vdechne. Vdechne jich při sportu mnohem více a dostanou se mnohem hlouběji. Také proto, že dýchá ústy, která vzduch nefiltrují tolik jako nos. A také proto, že vdechne mnohem větší objemy vzduchu v čase.

„Sportování ve městech souvisí s nárůstem počtu astmatu, chronické bronchitidy, chronického onemocnění srdce, mrtvic a demence,“ tvrdí profesor Ian Colbeck z University of Essex.

Venku nebo v posilovně?

Když už člověk cvičí ve městě, v čase rušné dopravy by měl volit dobře klimatizované posilovny s dobrou vzduchotechnikou. Pokud chce cvičit venku, měl by volit části města vzdálené dopravním tepnám a dalším zdrojům znečištění a sportovat v době, kdy je doprava na minimu a vzduch ve městě nejčistší.

Z předražené zeleniny si vybírejte ty opravdu zdravé kousky

Vepřová panenka s fazolkami

Vepřová panenka s fazolkami

0 hlasů
1h a 30min 730 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Lehký vánoční salát

10 hlasů
60min 293kJ 90 Kč

Salát s jogurtovou zálivkou.

Salát z fazolí s pomeranči

6 hlasů
20min 529kJ 80 Kč

Netradiční, svěží, vydatný salát.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více