Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sportování v ulicích s nečistým vzduchem a uzavřených posilovnách škodí zdraví

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

2. 12. 2019 | Zdraví a životní styl

Řada lidí věří, že když sportuje, prospívá tím vždy svému zdraví. Pomineme-li jedince vyhledávající extrémní zátěž, která tělo stresuje, škodí svému zdraví při sportu také všichni ti, kdo cvičí a jinak se pohybují v prostředí s nekvalitním vzduchem. Je jedno, že svalovec v kondici uběhne rychle deset kilometrů, pokud běží v ulicích metropole plné exhalátů, ubližuje si. Částice prachu, výfukové plyny a další nečistoty totiž pronikají do plic hlouběji a ve větším množství, než když na takovém místě nesportuje vůbec. Obecně tedy platí, sport a pohyb ano, ale na čistém vzduchu.

Běhat či jinak sportovat venku se vyplatí jen tehdy, je-li to v prostředí s čistým kvalitním vzduchem. To samé platí o posilovnách a tělocvičnách. Tam, kde nemají kvalitní vzduchotechniku a čističky vzduchu, které odfiltrují jak to, co vydechují ostatní spolucvičící a nekvalitní vzduch města venku, je lepší nesportovat.

Sportování ve městě

Vědci z Jihokorejské republiky a Spojeného království prokázali, že jízda na kole ulicemi metropolí se špatnou kvalitou vzduchu, běh kolem rušných dopravních tepen a cvičení v exhalátech a smogu škodí zdraví.

Sportem ku zdraví

Pohyb sám o sobě je sice pozitivní, ale jeho pozitivní účinky převáží negativní účinky škodlivých látek, které v prostředí s nečistým vzduchem člověk vdechne. Vdechne jich při sportu mnohem více a dostanou se mnohem hlouběji. Také proto, že dýchá ústy, která vzduch nefiltrují tolik jako nos. A také proto, že vdechne mnohem větší objemy vzduchu v čase.

„Sportování ve městech souvisí s nárůstem počtu astmatu, chronické bronchitidy, chronického onemocnění srdce, mrtvic a demence,“ tvrdí profesor Ian Colbeck z University of Essex.

Venku nebo v posilovně?

Když už člověk cvičí ve městě, v čase rušné dopravy by měl volit dobře klimatizované posilovny s dobrou vzduchotechnikou. Pokud chce cvičit venku, měl by volit části města vzdálené dopravním tepnám a dalším zdrojům znečištění a sportovat v době, kdy je doprava na minimu a vzduch ve městě nejčistší.

Jak přežít zimu ve zdraví. Posilujte imunita od A do Z

Pečené jehněčí koleno

Pečené jehněčí koleno

7 hlasů
2h a 15min 98 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí prsa se slaninou

7 hlasů
50min 680kJ 150 Kč

Jemné kuřecí maso s kostičkami anglické slaniny.

Polévka soljanka

0 hlasů
4h a 35min 62kJ 180 Kč

Soljanka patří mezi polévky klasické ruské kuchyně . Klas...

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více