Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženská plodnost končí mnohem dřív, než si myslíte

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

14. 5. 2020 | Zdraví a životní styl

Ať už chceme, nebo nechceme, čím jsme starší, tím jsme méně plodné. A bohužel ani zdravý životní styl to nemůže změnit.

Zatímco jedna žena lítá od jedné lukrativní pracovní nabídky ke druhé, druhá nemůže stále najít toho pravého partnera – důvodů, proč odkládáme početí dítěte na později, je mnoho. Problémem však je, že čím jsme starší, tím je těžší otěhotnět. Ve 23 je plodnost na nejvyšším stupni, mezi 25 a 30 lety je pravděpodobnost otěhotnění u každého cyklu asi 23 %.

Jen každá šestá žena otěhotní po 35

Od 35 let klesá pravděpodobnost velmi razantně a nachází se tak na pouhých 16 %. Konkrétně to znamená, že po 35. roce otěhotní jen každá šestá žena. Na tom nezmění nic ani zdravý životní styl. Mnoho žen si ale zřejmě tento fakt nepřipouští. Podle odpovědí v anketě nemá zhruba polovina dotázaných žen mezi 30 a 39 lety pochyby o tom, že by nemohla mít vlastní děti. Jen šest procent se domnívá, že by věk mohla být příčina, proč dosud neotěhotněly, a dokonce každá čtvrtá žena po 40 si o sobě myslí, že by mohla ještě otěhotnět. Důvodem jsou pravděpodobně i informace z médií, kdy se ženy starší 40, nebo dokonce 50 let staly matkami. Při tom ovšem bývá často pomlčeno o tom, že se absolvovaly podpůrnou léčbu, jednalo o umělé oplodnění nebo že dostaly vajíčko mladší ženy.

Velká důvěra ve vědu

Ostatně umělé oplodnění zdá se je také důvod, proč si je tolik žen jistých, že se mohou stát matkou i později. Přitom je po 45. roce přirozené otěhotnění nebo otěhotnění s pomocí reprodukční medicíny téměř nemožné. Pravděpodobnost, že 43letá žena otěhotní, je i v případě umělého oplodnění jen šest procent. A jen pouhých šest ze 100 takových žen dokáže dítě donosit.

Proč jsme plodné jen tak krátce?

Žena se narodí se zhruba jedním milionem vajíček – ale během života toto číslo klesá. S nástupem puberty máme už jen asi 300 000 kousků, ze kterých je nakonec jen pouhých 300 vhodných k otěhotnění. Zbývající v průběhu života zmizí. Jedna žena z tisíce pod 30 navíc trpí nedostatečným počtem vajíček. To je časté například u kuřaček nebo u žen s onemocněním endometrióza.

A co teď s tím

Abyste se nestaly nedobrovolně bezdětnými, měly byste otěhotnět do 35 let. Pokud vám chybí partner, může být možností zmražení vajíček nebo otěhotnění dárcovským spermatem. Pokud partnera máte, měly byste si o přání mít, nebo nemít děti, promluvit co nejdříve, tak aby nedocházelo k nenaplněných očekáváním.

Chůze je nejpřirozenějším spalovačem kalorií

Filé na mrkvi

Filé na mrkvi

14 hlasů
1h a 15min 459 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Králík na tymiánu

11 hlasů
1h a 20min 466kJ 160 Kč

Králík patří k pochoutkám v české kuchyni, navíc králi...

Polévka z kedluben

14 hlasů
40min 289kJ 80 Kč

Kedlubnová polévka s petrželkou a smetanou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více