Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Opatrnosti při sportu není nikdy dost

26.06.2020 | Zdraví a životní styl

Přicházející letní počasí i návrat do běžného života po karanténě nás lákají ven, kde se s oblibou věnujeme nejrůznějším sportům. To má mnoho pozitivních aspektů, zejména při náročné práci bez dostatku pohybu. Udržujeme se v kondici, prodlužujeme si aktivní věk, vyplavujeme do děla hormony štěstí a nabíjíme se energií. I čistě rekreační sport však v dnešní době vybízí hlavně k výkonům a vytrvalá snaha překonávat sebe samého i ostatní může vést k vyčerpání a zranění.

Jak si vybrat ten správný sport?

„Správný sport je ten, u kterého si odpočinete, nabije vás energií, optimismem a nadšením do všedního dne. Někteří potřebují sociální kontakt, jiní naopak klid a samotu. Fyzicky subtilní lidé s křehkým zdravím a slabou kondicí budou spíše prospívat při cvičení jógy, naopak mladí silní jedinci si budou chtít vybít zdravou agresivitu třeba při bojových a adrenalinových sportech,“ doporučuje Mgr. Richard Jisl, fyzioterapeut. Vždy je třeba zohlednit somatotyp jedince, jeho nastavení vůči kolektivním nebo individuálním sportům, věk, zdravotní stav a aktuální kondici. Pokud si necháme poradit od odborníka, může nám doporučit vhodnou aktivitu, její objem, intenzitu a častost a může nám poskytnout i vhodnou zpětnou vazbu v jejím průběhu.

A jak si při sportu neublížit?

První zásada je mít o dané sportovní činnosti dostatek informací, a to i o jejích rizicích. Prvním pravidlem je nepouštět se do sportování v únavě či vyhrocených emočních situacích, ve špatných povětrnostních podmínkách, pod vlivem alkoholu či jiných látek snižujících pozornost a při jakýchkoliv jiných podmínkách, které mohou riziko zranění zvýšit. „Před sportem se dobře rozcvičte a v jeho průběhu věnujte pozornost provozu na sportovištích – eliminujte nešvary jako je telefonování, natáčení nebo focení v rizikových místech. Po ukončení sportovní činnosti zakončete celou aktivitu vhodnou regenerací – ne vždy je to právě v českých zemích oblíbené sezení u piva,“ poznamenává fyzioterapeut Richard Jisl. To se týká i velice stoupající úrazovosti v posledních letech speciálně u cyklistiky – s nástupem elektrokol a podobných prostředků mají cyklisté pocit, že zvládnou snadno jakoukoli vzdálenost a že jedno pivo neuškodí a občerství. Tolerance únavy v závislosti na počasí, ujeté vzdálenosti a počtu občerstvení alkoholem nemusí být pokaždé stejná, což dokládají statistiky záchranářů a horské služby právě v se letních měsících.

Obecně nejčastějšími zraněními z letního sportování jsou nejrůznější odřeniny, řezné rány, pohmoždění a vykloubení horních a dolních končetin či podvrtnuté kotníky. Často dochází také ke zlomeninám či poraněním hlavy a otřesům mozku, kterým jde u cyklistiky a jiných sportů zamezit vhodným ochranným vybavením.

Nehnat sport do extrémů

Nebezpečné jsou jakékoli extrémy, a proto se nevyplatí to se sportováním přehánět. U kolektivních sportů hrozí poranění sebe nebo protihráče, neboť v únavě se zhoršuje koordinace a odhad. Při individuálních sportech hrozí přetížení, jednostranné obtíže, poranění nebo dlouhodobá únava či nemoc. „Opět nejspolehlivějším a nejjednodušším ukazatelem je sledovat, jak se cítíme druhý, třetí den po sportování, někdy nám může informace poskytnout i naše klidová tepová frekvence. Její dlouhodobější navýšení může znamenat zvýšenou únavu a indikovat nutnost lepší regenerace,“ doporučuje fyzioterapeut Mgr. Richard Jisl.

Na závěr si shrneme obecná pravidla bezpečného letního sportování:

  1. Nesportovat v únavě, fyzickém či emočním vypětí
  2. Vyhnout se alkoholu a jiným látkám zhoršujícím pozornost
  3. Brát v ohledu počasí a povětrnostní podmínky
  4. Používat ochranné pomůcky (přilby, chrániče, …)
  5. Nepřeceňovat se (například při túrách a cyklovýletech)
  6. Vhodně a dostatečně tělo regenerovat
  7. Věnovat sportovní aktivitě v jejím průběhu plnou pozornost
  8. Obtížnost přidávat postupně
  9. Sportovat spíše pro radost, ne za účelem výkonu

I když ale výčet možných zranění může působit děsivě, sportu se určitě nebojte. Jak již bylo řečeno, dobije vás energií a posílí vás. Kromě toho také přispívá k dobrému trávení a kvalitnímu spánku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, bude to chtít trochu odhodlání, ale určitě to bude stát za to.

Malé množství alkoholu není až tak škodlivé

Salát s červeným zelím

Salát s červeným zelím

0 hlasů
25min 412 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Gnocchi se šalvějovým máslem

15 hlasů
30min 1086kJ 60 Kč

Recept rychlý bezmasý oběd nebo večeři.

Kuřecí polévka s koriandrem

0 hlasů
1h a 20min 179kJ 140 Kč

Kuřecí polévka s koriandrem a zelenou kari pastou.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více