Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Je na čase vyzkoušet účinný přerušovaný půst

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

15.09.2020 | Zdraví a životní styl

Přerušovaný půst je přesně to pravé pro ty, kteří chtějí zhubnout bez přísné diety. Víte, jak přerušovaný, nebo také intervalový půst funguje?

Přerušovaný půst znamená, že přerušujete svůj jídelní rytmus a po nějakou dobu se vzdáváte jídla. Fáze půstu trvají zpravidla několik hodin až po jeden nebo dva dny. Odborníci doporučují alespoň 16 hodin, pak je zcela určitě všechno z žaludku stráveno a zásobníky energie jsou prázdné. S pomocí přerušovaného půstu byste měli zhubnout zdravým způsobem.

Pro naše tělo žádný problém

Velkou výhodou přerušovaného půstu je jednak jeho délka a jednak časové rozmezí, tedy od večera do příštího poledne. Protože v doporučovaných 16 hodinách je započtený i třeba 8 hodinový spánek, kdy stejně člověk většinou nejí. A pro následující konzumaci potravin neexistují žádná omezení.

Na půst bylo naše tělo nastaveno už v době kamenné – protože ne vždy bylo jednoduše jídlo dostupné. A s ohledem na to, lidé jedli do sytosti, kdykoliv to jen bylo možné, aby si uložili rezervy na „hladové časy“. Tělo si tak v době hladu bral jednoduše energii ze zásob. Tento mechanismus je v těle zachován dodnes, takže držet intervalový půst pro něj nepředstavuje žádný problém.

Jak se hubne při přerušovaném půstu

Aby tělo získalo potřebnou energii, přemění si nejdříve sacharidy, protože měnit tuky je namáhavější. Teprve až jsou asi po dvanácti hodinách zásobníky sacharidů prázdné, nastupuje na řadu spalování tuků. Pokud se budete postit 16 hodin, začne vaše tělo tedy přeměňovat i tuky a vy budete hubnout.

Varianty půstu

Na světě existují různé formy intervalového půstu. Jednou z nejoblíbenějších je metoda 16 : 8, ovšem rozhodnout se může každý sám podle sebe, která varianta mu bude vyhovovat nejlépe. V zásadě platí, že během půstu je dovolená pouze voda, čaj a káva (nejlépe černá).

16 : 8

Tato varianta je perfektní pro začátečníky, kteří chtějí půst zařadit do běžného dne. Půst tak připadá na 16 hodin, ve zbylých 8 hodinách pak můžete jíst. Pokud raději jíte večer, vynecháte jednoduše snídani. Kdo si nedokáže představit den bez snídaně, vezme si ji trochu později. Je tedy možné nasnídat se v 11 hodin dopoledne a jíst pak poslední jídlo v 7 hodin večer.

36 : 12

U tohoto principu jíte jeden den úplně normálně. Přes noc a následující den nejíte nic a půst přerušujete až snídaní dalšího dne.

20 : 4

Tady jíte jen 4 hodiny denně. Takový půst je doporučovaný jen na krátkou dobu a rozhodně není pro začátečníky.

Správná inhalační technika zvyšuje účinnost léčby dýchací...

Zapečená rajčata

Zapečená rajčata

11 hlasů
40min 749 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí kebab

13 hlasů
45min 553kJ 145 Kč

Namísto klasických karbanátků vyzkoušejte blízkým východe...

Jahodový salát

16 hlasů
20min 153kJ 75 Kč

Zkuste tento salát, třeba jako nápaditý předkrm.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více