Muži skutečně hubnou rychleji

Ženy skutečně hubnou pomaleji a musejí přitom vynaložit větší úsilí a omezit více kalorií ve svém jídelníčku. Prokázali to vědci z univerzit v Newcastlu a Glasgow. Provedli přísně řízený experiment, v němž muži a ženy hubli konzumací speciálních polévek a koktejlů, které jim byly denně odměřovány. Ačkoli muži i ženy přijímali každý den stejné množství energie a stejný druh živin, muži zhubli rychleji. Za rok až o třetinu hmotnosti víc.

Do projektu Direct Trial fyziologů z Newcastlu a Glasgow se přitom zapojilo 300 mužů a žen. Všichni navíc trpěli diabetem typu 2 a měli zhubnout patnáct kilogramů. Tedy to byl lékaři stanový cíl. Dosáhnout toho účastníci experimentu měli snížením energetického denního příjmu na 850 kilokalorií, přičemž normální denní energetický příjem je roven více než dvojnásobku.

„Muži i ženy byli na stejném množství kalorií, aby nedošlo k žádným matoucím výsledkům,“ svěřil deníku The Mail doktor George Thom z University of Glasgow.

Po roce na přísné dietě muži zhubli v průměru jedenáct procent své hmotnosti. Ženy 8,4 procenta. V druhém roce muži zhubli 8,5 procenta své tělesné hmotnosti, ženy 6,9 procenta.

„Většina párů si neuvědomí, že když si muž a žena ve vztahu stanoví společný cíl a dodržují stejnou dietu, žena na tom prodělá. Muž zhubne rychleji a bude se dříve cítit lépe. Ona může přijít o sebevědomí a psychicky jí to může značně ublížit, protože její partner přece zhubl více a je atraktivnější,“ varuje klinická psycholožka doktorka Rachel Andrew ve vyjádření pro The Mail.

Hubnutí máme většinou spojené s nutností od základů „překopat“ celý svůj životní styl. A i když u některých z nás nejspíš nic jiného nezafunguje, u spousty stačí ke zbavení se několika kil změnit ve svém životě úplné maličkosti. Které?

Pijte vodu

Jak vypadá váš pitný režim, respektive jaké nápoje do něho patří? Pokud pijete limonády, slazené minerálky, čaj nebo kávu s cukrem či džusy apod., příliš své postavě nepomáháte. Prim by ve vašem pitném režimu měla hrát čistá voda ochucená třeba kouskem ovoce nebo neslazené nápoje typu zelený či bylinný čaj. Touhle změnou přestanete dodávat organismu spousty prázdných kalorií.

Zjistěte skutečnou velikost porce

Zamyslete se nad množstvím jídla, které si dáváte na talíř. Mnoho z nás jí totiž až příliš velké porce. Zkuste proto sníst přibližně 80 % obsahu talíře a dejte si 20 minut pauzu. To je doba, po kterou trvá žaludku a mozku, aby „si vyměnily informace“ o sytosti. A tak se může stát, že po těchto 20 minutách už nebudete mít na jídlo ani pomyšlení. Spořádáte tak méně kalorií než obvykle.

Snídejte

Pokud ráno vyrážíte do práce či do školy, aniž byste svému žaludku dopřáli sousto v podobě zdravé a vyvážené snídaně, děláte velkou chybu. Je totiž prokázáno, že lidé, kteří snídají, hubnou mnohem snáze než ti, co si snídani odepřou. Proč? Nejenže nastartují metabolismus, ale navíc přes den nespořádají tak velké množství (především nezdravého a kalorického) jídla.

Denně uberte 100 kalorií

Nemusíte zrovna hladovět, abyste hubli. Stačí, když snížíte příjem kalorií přibližně o 100, abyste zaznamenali změnu. Jak takových 100 kalorií vypadá? Třeba že si neposypete špagety kopou sýra, chipsy vyměníte za čerstvou zeleninu a namísto moukou či jíškou začnete zahušťovat omáčky a spol. zeleninou. A vynecháte dezert po obědě. Zas tak velké oběti to nejsou, co říkáte?

Vyrazte na procházku

Sport, respektive pohyb, je nedílnou součástí snah o zhubnutí. Ovšem pokud vás děsí představa hodinového tréninku v posilovně, můžete si oddychnout. Člověku, který se prakticky nehýbe, bude minimálně zpočátku stačit, když do svého nabitého rozvrhu zařadí 30minutovou procházku středně rychlou chůzí. I taková maličkost už znamená rozdíl!


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Následující dny poznáte, že co si neuděláte sami, nebude odvedeno dobře. A i když vám tím rozhodně naroste sebevědomí (což už nějakou dobu potřebujete), neuzavírejte se před svým okolím! Neodmítejte rady kolegů a rodinných příslušníků, nepohrdejte pravidly. Pamatujte, že v roli „neúspěšných“ se můžete ocitnout až příliš snadno. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

6 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
17 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
40 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat