Důvody k podvádění stálého partnera můžou být různé. Muži přitom podvádějí své partnerky častěji než ženy své partnery. Ale mladé ženy jsou v líbání s jinými muži za zády stého partnera stejně nevěrné jako stejně staří mužové. Vyplývá to z výzkumu australských psychologů. Mladí lidé také mnohem častěji nepovažují za nevěru sexuální aktivity, které nezahrnují přímo soulož.
Nevěrnými partnery jsou častěji lidé impulzivní, kteří jednají spontánně a mají velké problémy se ovládat. Velmi často se také nevěry dopouštějí lidé, kteří byli silně promiskuitní. I když se rozhodnou žít v monogamním vztahu, častěji to nevydrží a mají zálety.
„Jedinci, kteří měli sex s větším počtem osob před svým vztahem, uvádějí častěji nevěru, a především nevěru líbáním,“ tvrdí autoři z University of Queensland v Brisbane.
Ve věkové skupině sedmnáct až pětadvacet let se přitom líbá s nepartnerem za zády partnera stejně tolik žen jako mužů. Muži ale častěji než ženy při nevěře provozují přímo soulož.
Jedním z častých důvodů nevěry je také odpoutání se od partnera a nespokojenost ve vztahu.
Nevěra na síti?
Moderní technologie také vnesly do tématu vztahy či nevěra nový rozměr. Dříve musel člověk partnera nachytat v posteli s někým jiným. Dnes stačí zhlédnout na internetu jeho laškování s jiným mužem či ženou.
Mikronevěrou je některými psychology označováno třeba procházení profilů bývalých partnerů na sociálních sítích. Posílání milostných emotikonů – srdíček, pusinek a medvídků – jiným lidem než partnerům či ukládání si kontaktů sexuálně přitažlivých kamarádů a kamarádek pod falešnými jmény.
Ačkoli tohle chování nemusí vést k přímé fyzické nevěře, eroduje důvěru mezi partnery a podněcuje k žárlivosti a nejistotě.
„Může to být dokonce něco tak jednoduchého jako opakované označování příspěvků na Instagramu jako to se mi líbí nebo komentování příspěvků na Facebooku… Utajování či skrývání komunikace je často – ale ne vždy – znakem mikronevěry,“ vysvětluje doktor Martin Graff z University of South Wales.