Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hrozí vám cukrovka? Udělejte si rychlý test

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.01.2017 | Zdraví a životní styl

Cukrovka 2. typu je jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění. A pacientů s touto chorobou neustále přibývá. Může za to mimo jiné i náš nezdravý životní styl. Možná diabetes hrozí i vám!

Jak poznat, zda jste v rizikové skupině diabetu 2. typu?

Nepříznivá rodinná anamnéza

Pokud měl nebo má někdo z vašich nejbližších příbuzných cukrovku 2. typu, můžete být tímto onemocněním také ohroženi. A ne vždy za to mohou jen geny. Z rodiny si odnášíme nejrůznější návyky, základy pro svůj vlastní životní styl. Pokud jsme si ale odnesli nezdravou stravu a nedostatek pohybu, můžeme diabetu nahrávat.

Abdominální obezita

Obezita je obecně rizikovým faktorem vniku cukrovky, ovšem nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří mají tuk uložený především v oblasti břicha, a tedy trpí takzvanou abdominální obezitou. Tuk v této oblasti totiž nejvíce ovlivňuje produkci inzulinu.

Celý den na židli

Sedavé zaměstnání, které není vyváženo odpovídajícím pohybem, je podle vědců jeden z nejčastějších rizikových faktorů. Nejen naše páteř tímto životním stylem trpí!

Střední věk

Ačkoli dnes bohužel nejsou výjimkou ani děti s cukrovkou 2. typu, riziko tohoto onemocnění stoupá s věkem. Především po 45. roce se naplno projeví nezdravý životní styl, který jsme až do té doby vedli. Proto je nutné prevenci diabetu neodkládat!

Těhotenská cukrovka

Pokud jste v těhotenství trpěla takzvaným gestačním diabetem, mějte se na pozoru. Existuje totiž vyšší pravděpodobnost, že když nebudete dodržovat zásady zdravého životního stylu, vyskytne se u vás později i „skutečná“ cukrovka.

Problémy se štítnou žlázou

U pacientů s některým z typů onemocnění štítné žlázy je prokázáno vyšší riziko diabetu 2. typu. Choďte proto na pravidelné preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři – nejenže v rámci krevních testů odhalí hladinu vašeho krevního cukru, ale může také včas špatně fungující štítnou žlázu podchytit.

Alergie na lepek

Studie prokázaly, že lidé trpící celiakií, tedy alergií na lepek, mají zvýšené riziko onemocnění diabetem.

Nedostatek spánku

Jak se ukazuje, spánek je pro naše tělo extrémně důležitý. Jeho nedostatek totiž vede ke stresu, ale také k obezitě. A ta je vůbec jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro vznik cukrovky 2. typu. Nepodceňujte proto oněch 8 hodin spánku denně!

To na mě sedí! Co teď?

Pokud jste se v některých z popsaných rizikových faktorů "našli", rozhodně nepodceňujte prevenci diabetu! Pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři (máte na ně právo jednou za dva roky), který pomocí krevních testů odhalí, zda vám cukrovka skutečně hrozí. Pokud se toto onemocnění odhalí včas, případně ještě předtím, než propukne naplno, je možné ho úspěšně zvládnout léčby.

Pokud by vám hrozilo zvýšené riziko cukrovky, může lékař váš stav kontinuálně sledovat. Naopak zanedbaný diabetes může vyústit v závažné následky. Pamatujte - prevence je vždy lepší!

Jídelníček pro zlepšení zdraví srdce

Pečené kuře s italským kořením

Pečené kuře s italským kořením

10 hlasů
1h a 20min 771 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kotlety s dušenou zeleninou

9 hlasů
45min 455kJ 140 Kč

Kotleta s dušenou mrkví, květákem a brokolicí.

Ražniči z krůtího masa

0 hlasů
1h a 35min 251kJ 200 Kč

Šťavnaté krůtí špízy se žampiony a paprikou, pečené v tro...

Poradny

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Jak se krátí dovolená při pracovní neschopnosti?

Dobrý den,nárok na dovolenou se krátí o 1/12 za prvních 100 zmeškaných směn a za každých dalších ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více