Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hrozí vám cukrovka? Udělejte si rychlý test

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12.01.2017 | Zdraví a životní styl

Cukrovka 2. typu je jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění. A pacientů s touto chorobou neustále přibývá. Může za to mimo jiné i náš nezdravý životní styl. Možná diabetes hrozí i vám!

Jak poznat, zda jste v rizikové skupině diabetu 2. typu?

Nepříznivá rodinná anamnéza

Pokud měl nebo má někdo z vašich nejbližších příbuzných cukrovku 2. typu, můžete být tímto onemocněním také ohroženi. A ne vždy za to mohou jen geny. Z rodiny si odnášíme nejrůznější návyky, základy pro svůj vlastní životní styl. Pokud jsme si ale odnesli nezdravou stravu a nedostatek pohybu, můžeme diabetu nahrávat.

Abdominální obezita

Obezita je obecně rizikovým faktorem vniku cukrovky, ovšem nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří mají tuk uložený především v oblasti břicha, a tedy trpí takzvanou abdominální obezitou. Tuk v této oblasti totiž nejvíce ovlivňuje produkci inzulinu.

Celý den na židli

Sedavé zaměstnání, které není vyváženo odpovídajícím pohybem, je podle vědců jeden z nejčastějších rizikových faktorů. Nejen naše páteř tímto životním stylem trpí!

Střední věk

Ačkoli dnes bohužel nejsou výjimkou ani děti s cukrovkou 2. typu, riziko tohoto onemocnění stoupá s věkem. Především po 45. roce se naplno projeví nezdravý životní styl, který jsme až do té doby vedli. Proto je nutné prevenci diabetu neodkládat!

Těhotenská cukrovka

Pokud jste v těhotenství trpěla takzvaným gestačním diabetem, mějte se na pozoru. Existuje totiž vyšší pravděpodobnost, že když nebudete dodržovat zásady zdravého životního stylu, vyskytne se u vás později i „skutečná“ cukrovka.

Problémy se štítnou žlázou

U pacientů s některým z typů onemocnění štítné žlázy je prokázáno vyšší riziko diabetu 2. typu. Choďte proto na pravidelné preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři – nejenže v rámci krevních testů odhalí hladinu vašeho krevního cukru, ale může také včas špatně fungující štítnou žlázu podchytit.

Alergie na lepek

Studie prokázaly, že lidé trpící celiakií, tedy alergií na lepek, mají zvýšené riziko onemocnění diabetem.

Nedostatek spánku

Jak se ukazuje, spánek je pro naše tělo extrémně důležitý. Jeho nedostatek totiž vede ke stresu, ale také k obezitě. A ta je vůbec jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro vznik cukrovky 2. typu. Nepodceňujte proto oněch 8 hodin spánku denně!

To na mě sedí! Co teď?

Pokud jste se v některých z popsaných rizikových faktorů "našli", rozhodně nepodceňujte prevenci diabetu! Pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři (máte na ně právo jednou za dva roky), který pomocí krevních testů odhalí, zda vám cukrovka skutečně hrozí. Pokud se toto onemocnění odhalí včas, případně ještě předtím, než propukne naplno, je možné ho úspěšně zvládnout léčby.

Pokud by vám hrozilo zvýšené riziko cukrovky, může lékař váš stav kontinuálně sledovat. Naopak zanedbaný diabetes může vyústit v závažné následky. Pamatujte - prevence je vždy lepší!

Ženám stárnou cévy rychleji

Kachna na olivách

Kachna na olivách

6 hlasů
1h a 55min 778 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Sýrová polévka s mletým masem

18 hlasů
1h a 5min 267kJ 130 Kč

Recept na snadnou a velmi dobrou polévku.

Kuře pečené se slaninou a olivami

13 hlasů
1h a 10min 691kJ 160 Kč

Kuřecí plátky pečené v troubě.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více