Jedno přejedení během svátků váhu nezvýší. Pokud se člověk kvůli tomu nestresuje

Konec roku je napříč kulturami obdobím velkých svátků a vyznačuje se opulentními hostinami. V době, kdy se přejídáme i během roku, tak může extrémní zvýšení příjmu kalorií neblaze zamávat tělesnou hmotností a zdravím. Ale nikoli v případě, že člověk žije přes rok zdravě a dopřeje si krátké vybočení z normy a hoduje s radostí. Nejzhoubněji v tu chvíli působí zbytečné úzkosti z takového hřešení.

Panika, že zase člověk přibere, totiž souvisí s vylučováním stresových hormonů do krve. A to, co by prošlo systémem bez velkých změn na hmotnosti a zdravotních výstupech, se projeví.

Stres = tloustnutí

Stresové hormony totiž spouštějí ukládání tuků do břicha a podkoží. Navíc nutí člověka přejídat se dlouhodobě, takže po božíhodové hostině se cpe ještě další dny. Také panické pročišťování a drastické diety po dnech hodování vedou k narušení metabolismu a napáchají více škod než užitku.

Tvrdí to výživoví poradci a lékaři Aaron Carroll a Liz Weinandy působící na Indiana University a Ohio State University. „Jednodenní hodování rozhodně není dostačující pro to, aby člověk přibral na tělesné hmotnosti, pokud si to umí vychutnat a neřeší to,“ tvrdí Carroll a Weinandy.

Pět ku dvěma

„Připravovat velmi zdravé pokrmy na večeři Díkuvzdání je špatný nápad. Jeden den vás nijak neovlivní. Je to svátek, čas k uvolnění, užívání si. Jídlo je něco, co si máme umět užít, ne se jím stresovat,“ tvrdí doktor Aaron Carroll z Indiana University.

Podle něj je dobrým systémem stravování styl pět ku dvěma. Pět dní se člověk drží zkrátka a jí střídmě, dva dny si může povolit uzdu.

„Není důvod se přejídat a opíjet tak, že je člověku pak těžko a zle. Ale krom toho, já osobně si dám na Díkuvzdání mnohem víc plněného koláče, než bych si dal jiné dny. Protože je to svátek, čas hodování a užívání si,“ tvrdí doktor Carroll.

Návrat k normálu

Ačkoli v našich končinách Díkuvzdání neslavíme, je to typicky severoamerický svátek k poctě úrody a rodiny, lze aplikovat tyto poznatky také na vánoční hodování.

Tělo není schopno za jediný den extrémně zhubnout, ale také extrémně přidat. Změna může být v rámci několika stovek gramů, nikoli několika kilogramů.

„Dovolte svému tělu, aby se vrátilo postupně k normálu. Metabolismus umí fungovat sám. Nesnažte se dodržovat žádné omezující čisticí kúry a detoxikace, není to třeba. Velmi často totiž taková dieta připraví tělo o živiny, mozek pak nutí dotyčného cpát se třeba sladkým. A to už má negativní vliv na jeho zdraví a metabolismus. Nejlepší dietou je trvalá zdravá strava. Jezte normálně a nebudete mít problémy,“ radí doktor Carroll v rozhovoru pro deník The Mail.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

9 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
99 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
56 Příspěvků
Poslední příspěvek 11.4.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat