Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Představte si sami sebe jako štíhlé. Až desetkrát tím urychlíte hubnutí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.10.2018 | Zdraví a životní styl

Funkční trénink představivosti při hubnutí může výrazně urychlit shazování nadbytečných kilogramů. Podle vědců ze Spojeného království osoby, které si představují, jak budou vypadat a cítit se, až zhubnou, shodí během roku desetkrát více hmotnosti než ti lidé, kteří jen drží dietu a cvičí.

Podle psychologů z Portsmouth University je funkční trénink představivosti (FIT) účinnější než motivační pohovory s terapeutem. Člověk pak v prvním případě zhubne desetkrát více než ve druhém, i když obě skupiny drží stejnou dietu.

Při funkčním tréninku představivosti si člověk snaží ve vnitřní mysli přivodit, jak se bude cítit, jak bude vypadat, co mu bude vonět a jak mu bude chutnat, když bude hubený.

„Většina lidí souhlasí, že ve snaze zhubnout, musejí méně jíst a více cvičit, ale v mnoha případech lidé nejsou prostě dost motivovaní, aby se této rady drželi, ačkoli s ní souhlasí… Je fantastické, že lidé zhubnou mnohem víc, když se drží této metody,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Linda Solbrig z Portsmouth University.

Sabotáž z postele

Řada výzkumů ovčem také potvrzuje, že jen samotný úprava stravy a cvičebního režimu nemusí stačit, pokud se člověk odbývá v další důležité činnosti. A tou je spánek.

Tak například vědci z Arizony tvrdí, že nedostatek spánku nutí lidi přejídat se tučnými a nezdravými pokrmy. Spánkově deprivovaný mozek totiž jinak reaguje na pocity hladu a nasycení a nutí svého majitele, aby se cpal pozdě večer nezdravými pokrmy. To vysvětluje, proč jsou lidé, kteří nespí každou noc minimálně sedm hodin, velmi často obézní.

Dvě třetiny lidí, kteří se nevyspí dostatečně během noci, mají následující den silnou chuť na nezdravé pokrmy a jedí velmi pozdě večer a v noci.

„Laboratorní výzkumy naznačují, že spánková deprivace může vést k silným chutím na nezdravé jídlo v noci, což vede ke zvýšenému mlsání v noci, což zase vede k přibývání na váze. Tato studie poskytuje důležitou informaci o tomto procesu, že tato laboratorní zjištění můžou odpovídat skutečnému životu. Toto spojení mezi nedostatečným spánkem, chutěmi na nezdravé jídlo a nezdravým mlsáním v noci může představovat důležitou cestu, jak spánek pomáhá regulovat metabolismus,“ tvrdí profesor Michael Grandner z University of Arizona.

Nevyspaný organismus má v krvi vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu, který nutí člověka více pojídat energeticky bohaté pokrmy. Jenže kortizol také urychluje proces ukládání energie do tukových zásob.

Probouzíte se ráno celí rozlámaní? Změňte polohu nebo pol...

Telecí vývar s kapustou

Telecí vývar s kapustou

13 hlasů
50min 372 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborový koláč

10 hlasů
1h a 20min 534kJ 70 Kč

Strouhané brambory zapečené s vejci.

Pestrý těstovinový salát

3 hlasy
50min 666kJ 60 Kč

Těstovinový salát se zeleninou.

Poradny

Jak dlouho musí být klíště přisáto, aby došlo k nákaze?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. K nákaze virem klíšťové encefalitidy může dojít už za dvě hodiny... Více

Jaká jsou rizika v případě očkování dětí?

Dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Očkování proti klíšťové ecefalitidě u dětí je prověřené již desí... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Budete si dělat zálusk na jistou osobu, která je o dost mladší než vy. I když byste rádi vyzkoušeli, jaké by to s dotyčným bylo, nakonec nejspíše poslechnete hlas rozumu a racionality. Uvědomujete si totiž, že vztah by nikdy neměl velkou perspektivu.

Více