Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Představte si sami sebe jako štíhlé. Až desetkrát tím urychlíte hubnutí

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.10.2018 | Zdraví a životní styl

Funkční trénink představivosti při hubnutí může výrazně urychlit shazování nadbytečných kilogramů. Podle vědců ze Spojeného království osoby, které si představují, jak budou vypadat a cítit se, až zhubnou, shodí během roku desetkrát více hmotnosti než ti lidé, kteří jen drží dietu a cvičí.

Podle psychologů z Portsmouth University je funkční trénink představivosti (FIT) účinnější než motivační pohovory s terapeutem. Člověk pak v prvním případě zhubne desetkrát více než ve druhém, i když obě skupiny drží stejnou dietu.

Při funkčním tréninku představivosti si člověk snaží ve vnitřní mysli přivodit, jak se bude cítit, jak bude vypadat, co mu bude vonět a jak mu bude chutnat, když bude hubený.

„Většina lidí souhlasí, že ve snaze zhubnout, musejí méně jíst a více cvičit, ale v mnoha případech lidé nejsou prostě dost motivovaní, aby se této rady drželi, ačkoli s ní souhlasí… Je fantastické, že lidé zhubnou mnohem víc, když se drží této metody,“ uvedla autorka výzkumu doktorka Linda Solbrig z Portsmouth University.

Sabotáž z postele

Řada výzkumů ovčem také potvrzuje, že jen samotný úprava stravy a cvičebního režimu nemusí stačit, pokud se člověk odbývá v další důležité činnosti. A tou je spánek.

Tak například vědci z Arizony tvrdí, že nedostatek spánku nutí lidi přejídat se tučnými a nezdravými pokrmy. Spánkově deprivovaný mozek totiž jinak reaguje na pocity hladu a nasycení a nutí svého majitele, aby se cpal pozdě večer nezdravými pokrmy. To vysvětluje, proč jsou lidé, kteří nespí každou noc minimálně sedm hodin, velmi často obézní.

Dvě třetiny lidí, kteří se nevyspí dostatečně během noci, mají následující den silnou chuť na nezdravé pokrmy a jedí velmi pozdě večer a v noci.

„Laboratorní výzkumy naznačují, že spánková deprivace může vést k silným chutím na nezdravé jídlo v noci, což vede ke zvýšenému mlsání v noci, což zase vede k přibývání na váze. Tato studie poskytuje důležitou informaci o tomto procesu, že tato laboratorní zjištění můžou odpovídat skutečnému životu. Toto spojení mezi nedostatečným spánkem, chutěmi na nezdravé jídlo a nezdravým mlsáním v noci může představovat důležitou cestu, jak spánek pomáhá regulovat metabolismus,“ tvrdí profesor Michael Grandner z University of Arizona.

Nevyspaný organismus má v krvi vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu, který nutí člověka více pojídat energeticky bohaté pokrmy. Jenže kortizol také urychluje proces ukládání energie do tukových zásob.

Okurka na čelo, mrkev na zrak, cibule na kašel... Co opra...

Polévka z červené řepy s medem

Polévka z červené řepy s medem

3 hlasy
45min 197 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kančí na slanině

11 hlasů
2h a 30min 591kJ 239 Kč

Máte rádi zvěřinu, tento recept vás nezklame.

Květák s vejci

12 hlasů
35min 495kJ 60 Kč

Květák s vejci připravený ve woku.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více