Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

(Ne)zdravé cereálie do mléka. Také jsou vaší oblíbenou snídaní?

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

15.03.2019 | Zdraví a životní styl

Snídají vaše děti nebo vy s oblibou „křupky“ do mléka? Ačkoli výrobci hlásají, že jsou plné vitaminů, mnoho pravdy na tom není. Kromě toho také obsahují spoustu cukru, lepku, barviv, a co se týče přidaného vápníku, toho najdete více spíš v mléce, kterým je zalijete.

Kalorická bomba

Nejčastějším problémem cereálií je vysoký obsah přidaného cukru. Tím, že jsou cereálie většinou vyrobené z obilovin, jsou již samy o sobě poměrně kalorické. Cukr, který je v lupíncích navíc, vytvoří ze zdánlivě zdravé snídaně doslova kalorickou bombu. Další kalorie hledejte v sušeném ovoci nebo kouscích čokolády, které směs často obsahuje.

Vůbec největší obsah cukru, téměř jednu třetinu celkové hmotnosti, obsahují všelijaké kakaové lupínky či plněné polštářky, které kupují rodiče svým dětem. Na 100 gramů těchto cereálií připadnou až tři polévkové lžíce cukru. To je stejné, jako byste jim dali k snídani polovinu tabulky čokolády.

V poslední době se tento problém stává stále více řešeným a v jiných zemích přichází postupně v platnost zákony, které zakazují výrobcům barevné a veselé potisky na obaly s nezdravými potravinami, které jsou lákadlem pro malé děti i mnohé dospělé. Naopak jsou povinni na krabici uvádět výrazná upozornění, že výrobek obsahuje velké množství soli, cukru nebo kalorií. Zda se tento zákon bude týkat i Česka, zatím není jasné.

Nejsou cereálie jako cereálie

Pokud jste ale milovníci snídaňových cereálií, nemusíte se bát, že byste si je nemohli dále dopřávat. Jen je potřeba nakupovat s rozvahou a dívat se na nutriční tabulku, která by v ideálním případě měla vypadat nějak takto:

Na 100 g výrobku připadá cca 360 kcal, 12 g bílkovin, 70 g sacharidů, 15 g cukru, 6 g tuku, 0,6 g nasycených mastných kyselin, 9,5 g vlákniny a 0,1 g sodíku.

Takovou tabulku ale často na lupíncích pro děti nenajdete. Obsah cukru bývá dvojnásobný, naproti tomu obsah vlákniny je žalostný.

Dodržujte DDD

Dalším problémem, který je třeba uvést je nadměrná konzumace podobných výrobků. Když už tedy sobě nebo vašim dětem dopřáváte nezdravější verzi lupínků, nepřekračujte alespoň množství na jednu porci. Doporučená dávka je 30 gramů, což je zhruba o třetinu méně, než si lidé do misky běžně sypou.

Není to jen céčko. Které neznámé vitaminy potřebujeme

Bramborový salát s olivami

Bramborový salát s olivami

12 hlasů
50min 371 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska s kukuřicí

16 hlasů
45min 612kJ 174 Kč

Velmi dietní recept na přípravu tresky.

Kachní stehna s tymiánem

3 hlasy
1h a 35min 766kJ 210 Kč

Kachní stehna dušená s tymiánem a zeleným pepřem.

Poradny

Pobírám nízký příspěvek na bydlení, co mám dělat?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více