Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Při chřipce posiluje imunitu strava chudá na sacharidy a bohatá na tuky a bílkoviny

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

30. 11. 2019 | Zdraví a životní styl

Vědci se přou, jestli je tzv. ketodieta bohatá na tuky a bílkoviny a velmi chudá na sacharidy v dlouhodobém měřítku zdravá. Nicméně při chřipkových a jiných virových či bakteriálních onemocněních dýchacích cest je lepší než jídelníček obsahující větší množství sacharidů. Podle vědců z Yaleovy univerzity totiž keto dieta posiluje imunitní systém a podporuje činnost T-lymfocytů.

Vědci z Yaleovy univerzity v experimentálním výzkumu zjistili, že ketodieta během chřipky vedla k produkci většího množství bílých krvinek ve výstelkové tkáni dýchacích cest. Sliznice byly bohatěji prostoupeny T-lymfocyty, které také efektivněji potíraly virus.

Ketodieta je bohatá na tuky, ryby, drůbež, ořechy, zeleninu a semena obsahující málo škrobů. Denní příjem sacharidů je omezen na velmi malé množství v řádech několika desítek gramů.

„Tato studie dokazuje, že při trávení této stravy tělo produkuje velké množství ketonů, které můžou podporovat imunitní systém a potlačovat chřipku,“ tvrdí autoři z Yaleovy univerzity.

A jak můžete snadno posílit imunitu s podzimní stravou?

Ryby

Ryby by v našem jídelníčku měly zastupovat významnou část, ovšem v praxi je tomu většinou přesně naopak. Jenže v zimě, kdy je málo slunečního svitu, se výrazně snižuje tvorba vitaminu D, který má zásadní vliv na naše zdraví. Při jeho nedostatku, který nás trápí především v zimním čase, se můžeme cítit unavení, bolí nás svaly a klouby, naše pleť se chová, jako by patřila adolescentovi a také se můžeme potýkat s opakujícími se virózami. Ryby jsou skvělým zdrojem vitaminu D, a proto by v zimním jídelníčku neměly chybět.

Zelí a kapusta

Kořenová zelenina, zelí a kapusta jsou plné vitaminů podporujících naši imunitu, a proto byste se jí zejména v zimě neměli vyhýbat. Zelí je obrovským zdrojem vitaminu C a ten našemu tělu pomáhá odolávat chorobám. Dobrým kompromisem je nakládaná zelenina, která také obsahuje probiotické kultury, které udržují ve správném chodu naše trávení. Kapusta má zase protizánětlivý účinek, zvyšuje hladinu energie, zlepšuje imunitu a pomáhá předejít zánětům dutin a chřipkám.

Kvalitní tuky

Přidáváním konopného či lněného oleje do pokrmů, které si připravujete je skvělou volbou. Zásobují vaše tělo energií potřebnou pro jeho zahřátí a příznivě ovlivňuje funkci našich ledvin, které jsou často v zimním období zatěžovány kvůli nedostatečnému příjmu tekutin.

Luštěniny

Přesto, že luštěniny nepatří mezi oblíbené potraviny, neměli byste se jim vyhýbat. Obsahují totiž důležité živiny jako vlákninu, železo nebo zinek. Luštěniny dodávají mnoho energie a dovedou snáze, než cokoli jiného, zahřát naše tělo. Ideální volbou je horká čočková nebo fazolová polévka.

Jak přežít zimu ve zdraví. Posilujte imunita od A do Z

Bramborový guláš

Bramborový guláš

8 hlasů
55min 270 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Mletý řízek se sýrem

26 hlasů
40min 929kJ 99 Kč

Máte rádi řízky? Zkuste tuto variantu z mletého masa s...

Brambory zapečené s nivou

4 hlasy
1h a 25min 385kJ 110 Kč

Jednoduchý, bezmasý oběd.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více