Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Tréninkem na maraton omládnou vaše cévy

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

18.01.2020 | Zdraví a životní styl

Kardiologové z Londýnské univerzity tvrdí, že běh na dlouhé tratě má skutečně omlazující vliv na cévy a srdce. Vyšetřili stovku amatérů, kteří nikdy neběhali, před začátkem tréninku a přípravy na maraton. Po odběhnutí tohoto závodu vyšetření prokázalo, že cévy všech běžců omládly o pět let ve srovnání s obdobím před tréninkem. A krevní tlak se snížil stejně jako při užívání léků.

Vědci z Londýnské univerzity našli 138 osob, které nikdy neběhaly, ale rozhodly se trénovat na maraton. Tyto jedince pak sledovali šest měsíců od počátku přípravy na závod až po završení úsilí maratonem. Před začátkem tréninku a po uběhnutí maratonu kardiologové vyšetřili u dotyčných cévy s ohledem na jejich pružnost, množství plaku v nich usazeném a také krevní tlak.

U jedinců, kteří byli před započetím tréninku v nejhorší fyzické kondici, se projevily změny k lepšímu nejvýrazněji. A krevní tlak se u nich snížil stejně, jako kdyby užívali léky určené k léčbě hypertenze.

„Lidé, kteří mají nemocné srdce nebo jiné zdravotní potíže, by si měli nejprve promluvit s lékařem, než se rozhodnou uběhnout maraton. Ale u naprosté většiny lidí blahodárné účinky pohybu a cvičení výrazně převyšují rizika,“ tvrdí doktorka Charlotte Manisty z Londýnské univerzity.

A jaké jsou nejčastější běžecké chyby? Poznejte včas, kdy vám sport spíš ubližuje, než prospívá.

Au, můj krk!

Nemůžete pořádně otočit hlavou, protože vás bolí za krkem? Na vině může být fakt, že se při běhu díváte na nohy a ne před sebe. To vytváří nepřirozený nápor na krční páteř, která vám to dá patřičně najevo. Takže pěkně hlavu vzhůru a dívejte se rovně před sebe!

Chodidla v ohni

Bolavá chodidla, nárty a kotníky, to je další věc, se kterou se mnoho běžců-začátečníků potýká. Možná nad těmito „bolístkami“ máváte rukou s tím, že se to přece časem poddá, ale to může být chyba. S největší pravděpodobností si vaše nohy nerozumějí s vašimi běžeckými botkami. A tím si zaděláváte na řadu problémů…

Bez dechu

Ačkoli jste začátečník, rovnou se pustíte do náročných tratí a tempa, za které by se nemusel stydět ani profesionál? Pak nejspíš při běhu lapáte po dechu, píchá vás v boku, máte pocit, že se nemůžete nadechnout… Odborníci upozorňují, že takovéto běhání není nijak zvlášť účinnější, než když začnete zvolna, a jak se vám bude zlepšovat fyzička, budete přidávat. Jinak totiž hrozí, že se rychle vyčerpáte, budete bojovat s únavou, i když nesportujete, a běhu nakonec necháte.

Bez protažení

Možná jste slyšeli, že protažení před během či po něm nemá na efektivitu pohybu nebo bolavé svaly druhý den žádný větší vliv. Ačkoli v tomto aspektu nemají tak docela jasno ani odborníci, pravdou je, že protažení svalů před během se vyplatí. „Probudíte“ totiž svaly, rozproudíte krev a poběží se vám lépe.

Au, zase křeč

Někteří začátečníci se často nechají odradit křečí v noze, která je při běhu přepadne. není to nic neobvyklého a většinou mají křeče jednoduchý důvod – jste dehydratovaní. Takže nezapomeňte dodržovat pitný režim! A po běhu doplňte také chybějící elektrolyty.

Získejte postavu snů s pomocí vědy

Plněná vepřová panenka

Plněná vepřová panenka

8 hlasů
1h a 20min 628 kJ 240 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hrachová polévka

31 hlasů
30min 374kJ 70 Kč

Na Štědrý večer se kdysi vařila hrachová polévka, vyzk...

Papriky plněné rýží a houbami

10 hlasů
60min 502kJ 80 Kč

Recept na letní oběd.

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více