Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Obnova plic po čtyřiceti letech kouření

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13.02.2020 | Zdraví a životní styl

Prestižní vědecký časopis Nature publikoval velmi zajímavou studii vědců z Londýnské univerzity, kteří se zabývali účinky kouření na buňky plic. Ti sice opět potvrdili, že kouření působí zhoubné změny v DNA buněk dýchací soustavy v obrovském rozsahu. Tedy kouření poškozuje buňky a programuje je k tomu, aby z nich vznikly zárodky nádorů. Ale šokujícím objevem je, že i po mnoha letech kouření – dokonce i po čtyřiceti – se plíce stále dokážou obnovit. Přestat kouřit tak má smysl kdykoli.

Buňky v ohrožení

Nejvíce postiženy jsou výstelkové buňky dýchacích cest a plicních sklípků. Ale mezi nimi zůstávají některé buňky nedotčeny. Jako by se skrývaly v protiatomovém krytu. Jakmile člověk přestane kouřit, tyto buňky zahájí obnovu. Začnou se množit a nahrazovat buňky poškozené. Kuřák ale musí přestat včas – což může být u každého jedince jinak dlouhá doba kouření – aby se poškozené buňky nezvrhly v rakovinu a ty nepoškozené stihly plíce obnovit.

Poškození DNA

V kouři jsou obsaženy tisíce škodlivých látek, které poškozují DNA v buňkách dýchací soustavy. Některé buňky vlivem těchto toxinů mají až deset tisíc změn v genetické informaci. To je časovaná bomba. Stačí, aby se taková buňka začala nekontrolovaně množit a imunitní systém ji nezničil. Pak vzniká rakovina.

„Takové buňky můžete vnímat jako malé časované bomby čekající na další zásah, který je nastartuje k rozvoji nádoru,“ vysvětluje pro BBC doktorka Kate Gowers z Londýnské univerzity.

Co se stane, když přestanete kouřit?

Proč některé buňky zhoubným účinkům škodlivin z kouření odolávají, není jasné. Nicméně, když někdo přestane kouřit, začnou růst a nahrazovat poškozené buňky.

„Na něco takového jsme nebyli vůbec připraveni. Je tam populace buněk, která tak nějak magicky nahradí výstelkové buňky dýchacích cest. Jedním z pozoruhodných poznatků je, že pacienti, kteří přestanou kouřit, i když po čtyřiceti letech, mají tyto regenerační buňky, které zůstaly nepoškozené kouřením,“ tvrdí doktor Peter Campbell pro BBC News.

Lidstvo vyhodí denně potraviny v celkové hodnotě 2 200 ki...

Kuře pečené s mangem

Kuře pečené s mangem

9 hlasů
1h a 5min 558 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramborová pánev se švestkami

9 hlasů
35min 868kJ 65 Kč

Velmi netradiční, ale chutná kombinace brambor a švest...

Cuketový salát

7 hlasů
25min 503kJ 55 Kč

Cuketový salát s celerem jako příloha nebo samostatný ...

Poradny

Byla jsem několikrát v DPN a OČR, dostanu PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Pracuji na DPP, jak získat nárok na PPM?

Dobrý den,pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zej... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více