Vitaminy doplňujte hlavně z kvalitních potravin

Vitamin D a omega-3 mastné kyseliny významně posilují imunitní systém. Chrání tedy před infekčními chorobami, což je v čase pandemie COVID-19 důležité. A podstatnější u seniorů, pro které je choroba nebezpečná. Nicméně švýcarští vědci opět prokázali, že užívat tyto vitaminy v tabletách je k ničemu. Nechrání před degradací paměti, neposiluje tvrdost kostí a pevnost svalů.

Z výzkumů vyplývá, že vyšší hladina vitaminu D v krvi snižuje riziko infekce u osob starších sedmdesát let o šestnáct procent. A zvýšená hladina omega-3 mastných kyselin o deset procent. Jenže z těchto výzkumů nevyplývá, jak se do krve tyto látky dostaly. Tedy z jakých zdrojů je lidé získali. Výzkum z Curychu naznačuje, že podávání těchto látek v tabletách, tobolkách a jiných přípravcích z lékárny, je k ničemu.

Jak tyto cenné složky získat?

Důležitý je kvalitní zdroj těchto tuků, protože suplementace je podle většiny výzkumů na nic. Ideální je kvůli vitaminu D denně vyrazit na hodinu ven. Po dvaceti minutách ozařování pokožky UV paprsky – ty září i přes mraky – se v kůži začne tvořit vitamin D z cholesterolů. Je to vůbec největší zdroj tohoto vitaminu pro člověka, který nemůže nahradit žádný jiný zdroj ani potrava. V menší míře lze vitamin D doplňovat pojídáním některých potravin, tučných ryb a třeba i vajec. Omega-3 mastné kyseliny jsou bohatě zastoupeny také v rybách, ale cennými zdroji jsou třeba lněný olej nebo olej ze světlice barvířské. Pokud jsou lisované zastudena a v bio kvalitě, tím líp pro organismus.

Doplňky stravy to nezachrání

Vědci z Curychu přitom ve své studii zabývající se podáváním vitaminových doplňků z lékárny – tzv. suplementací – prokázali, že nemá u seniorů žádný vliv na zdraví kostí, paměť a funkci svalů.

„Naše závěry naznačují, že suplementace vitaminem D a omega-3 mastnými kyselinami u seniorů sedmdesát plus, kteří vedou aktivní životní styl a nemají žádné vážné zdravotní potíže, neposkytuje žádné výhody s ohledem na zdraví jejich kostí, paměť a funkci svalů,“ tvrdí profesorka Heike Bischoff-Ferrari z Univerzity Curych.


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete mít pocit, že po nějaké době váš život opět zaplavila motivace. A nezáleží na tom, zda je to motivace k práci, budování či posilování milostného vztahu nebo třeba k sebevzdělávání. Příval energie v&a... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

43 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat